Прогноз та розрахунки вмісту важких металів
Внаслідок дослідження джерел забруднення навколишнього середовища Борівського району встановлено, що основними інгредієнтами, що забруднюють атмосферне повітря є діоксид вуглецю, сполуки азоту, метан та окис вуглецю. Основною проблемою забруднення поверхневих вод є відсутність очисних споруд та необлаштованість місць видалення відходів.
Дослідження геологічної структури Борівського району Харківської області дають підстави вважати екологічний стан навколишнього природного середовища району задовільний. Такий висновок ґрунтується на наступному: по-перше, лесові породи, що мають найбільше поширення на території дослідження, володіють слабкою властивістю проникнення води, а це означає, що з водою в товщу лесових порід і в ґрунтові води, що залягають під ними, не проникають забруднюючі речовини. Це дає змогу стверджувати, що лесові тераси та межиріччя, не сприяють інтенсивному проникненню і розповсюдженню забруднюючих речовин.
Джерела забруднення атмосферного повітря, що знаходяться в смт. Борова не мають значного впливу на зміну стану кліматичних показників території Борівського району. Оскільки, якщо взяти до уваги переважаючий напрямок вітру, то незначні забруднювачі потрапляють на західну частину району та у води Червонооскільського водосховища. Кількість сонячного сяйва, кількість опадів, кількість сонячного тепла сприяють веденню сільськогосподарських робіт (рослинництво), комфортного проживання населення, створення рекреаційних зон. Проте посушливі літні періоди і морозні безсніжні зими призводять до накопичення забруднюючих речовин в ґрунтах та рослинності. Штилеві дні на протязі року призводять до максимального накопичення полютантів біля джерел забруднення, а саме на території смт. Борова.
Гідрологічну сітку утворюють річки басейну Сіверського Донця: Оскіл, з притоками Борова, Солона, Горохуватка, верхів¢я Нітріусу. На Осколі створено Червонооскільське водосховище.
Води річок, водосховища та ставків, як правило, мають задовільну якість (за виключенням випадків їх забруднення стічними водами). Це дозволяє використовувати водні ресурси для різноманітних господарських цілей і водопостачання населення і промислових центрів, риболовства, зрошення.
Ґрунтовий покрив території Борівського району є типовим для степу. Найбільш поширеними ґрунтами є чорноземи звичайні малопотужні і потужні середньогумусні. Вони займають майже 86% території району.
Оцінюючи вплив антропогенного навантаження на ґрунтовий покрив можна сказати, що при такому незбалансованому та інтенсивному використанні земель, при широкому застосуванні потужної сільськогосподарської техніки для проведення польових робіт спостерігається поступове погіршення стану ґрунтів району, зниження їх родючості та опору до антропогенного навантаження.
У ландшафтному відношенні територія Борівського району знаходиться у рівнинній східноєвропейській степовій зоні північно-степовій підзоні Донецько-Донської провінції Нижньооскільско - Айдарської області з байрачними дібровами на лесових височинах з чорноземами звичайними потужними.
Для території Борівського району характерний різний екологічний стан антропогенних ландшафтів. Корінні ландшафти, що збереглися біля с. Ченещина збереглися на території дослідження. Це підтримує стійкість стану утворенних похідних антропогенних ландшафтів. Несприятливий екологічний стан низьких алювіальних терасованих рівнин, алювіальних заплавних рівнин. Це пояснюється високою сільськогосподарською, а також значно нижчою селитебною, промисловою та транспортною освоєністю цих видів ландшафтів і не завжди раціональними природоохоронними заходами.
Дослідження особливостей концентрації хімічних елементів у рослинницькій продукції та у ґрунтах було здійснено на підставі аналізу городньої продукції, яка була відібрана восени 2006 року на території смт. Борова на заплаві р.Борова на приватному городі. Одночасно було відібрано зразки ґрунтів, які діагностовано як алювіальні лучні і проаналізовано на вміст рухомих форм важких металів.
Проведені дослідження показали, наступне:
- у проаналізованих алювіальних лучних ґрунтах Борівського району не зафіксовано перевищень ГДК по вмісту важких металів;
- найбільший вміст у обстежених ґрунтах має залізо та марганець;
у картоплі спостерігається перевищення ГДК по цинку майже в 2 рази, по свинцю - у 1,5 рази;
у моркві спостерігається перевищення ГДК по свинцю - у 2,4 рази, по кадмію у 2 рази, по цинку у 1,7 разів, по хрому 1,2 рази;
Цікаві статті з розділу
Природно-заповідний фонд Харківської області
Екологічна ситуація, що склалась сьогодні на планеті,
потребує пошуку ефективних засобів і шляхів захисту навколишнього природного
середовища від знищення. На сьогодні всім зрозуміло, що нео ...
Міжнародна співпраця у галузі охорони довкілля
Серед глобальних проблем сучасності одними з найбільш актуальних є
екологічні проблеми, які проникають в різні сфери суспільного життя та
визначають особливості стабільного розвитку кожної д ...
Оцінка стану екологічної системи басейну річки Інгул
Нині екологія стала теоретичною основою та науковою базою для розробки питань охорони природи й раціонального використання її ресурсів, визначення стратегії й тактики гармонізації взаємин людського су ...