Характеристика джерел забруднення
Борівський район знаходиться в східній частині Харківської області, де переважає сільськогосподарське виробництво з незначною долею промисловості (переважно переробної) та помірно розвинутим транспортом. Він традиційно відноситься до аграрних районів області. На його території розміщені переважно сільськогосподарські підприємства та супутні їм промислові і транспортні підприємства. Порівняна подібність господарської спеціалізації підприємств району обумовлює подібний якісний склад забруднювачів, що надходять до навколишнього середовища району. На 2006 рік в районі було зареєстровано 9 суб`єктів господарської діяльності, що мали платежі за забруднення навколишнього середовища [1,2].
В Борівському районі функціонують 12 промислових та транспортних підприємств [2]. Серед них найбільшим є Борівська харчосмакова фабрика, а також комбікормовий завод, цегельний завод, птахоінкубаторна станція, цех Ізюмського маслозаводу, асфальтобетонний завод, газокомпресорна станція газопроводу „Союз", лінійні шляхоремонтні майстерні [3]. Також вагомий вклад в забруднення району вносять залізниця та автотранспортне підприємство. По території району проходить автотраса обласного значення Куп`янск - Ізюм та залізнична магістраль Валуйки - Красний Лиман.
На підприємствах району зареєстровані джерела викидів забруднюючих речовин. В Борівському районі налічується до 200 організованих та понад 50 неорганізованих джерел забруднення. Щільність викидів складає для Борівського району 2263,72 кг, що у перерахунку обсягів викидів на душу населення складає 90,43 кг. У 2005 році одним підприємством Борівського району було викинуто 282,48 т забруднюючих речовин [2].
Загальний обсяг викидів до атмосферного повітря району у 2005 році становив 2,56 тис.т. забруднюючих речовин. З них викиди від стаціонарних джерел склали 1,89 тис.т. В інгредієнтному відношенні вони представлені переважно двооксидом вуглецю (205,9 тис. т.), сполуками азоту (0,9 тис.т.), метаном (0,657 тис.т.), окисом вуглецю (0,23 тис. т.) та пилом (0,01 тис.т) (рис.1.1) [4].
Слід відзначити, що відповідно до мети даного дослідження представляє інтерес оцінка металевого пресингу на територію Борівського району. Загальний обсяг викидів металів складає 0,087 т. При цьому щільність їх викидів - 0,095 кг, при середній по Харківській області 9,2 кг. В структурі викидів металів переважає залізо (0,07 т.) та алюміній (0,002 т.) [4]. Тобто питома вага металів у загальному обсязі викидів забруднюючих речовин в атмосферу району досить незначна.
Викид від пересувних джерел до атмосферного повітря Борівського району склав у 2005 р. 0,67 тис. т. У структурі викидів у атмосферне повітря Борівського району понад 70% належить стаціонарним джерелам. Але є тенденція повільного зростання викидів від пересувних джерел.
Всі викиди шкідливих речовин, що надходять до атмосферного повітря Борівського району поділені на умовні частини: викиди без очищення та викиди після очищення. У Борівському районі цей поділ вельми умовний тому що 95% викидів надходять без очистки.
Основними водокористувачами та забруднювачами водних об’єктів району є Червонооскільське ДВРСП, ВКД Комунгоспу та Первомайське управління магістральних газопроводів. У 2005 році обсяг скидів у Червонооскільське водосховище від Червонооскільського ДВРСП склав 0,4 млн. м3 неочищених стічних вод, при обсязі забруднюючих речовин у скидах 200,2. ВКД смт. Борова, що підпорядковане Комунгоспу у 2005 році
Рисунок 1.1 Якісний та кількісний склад викидів у атмосферне повітря від стаціонарних джерел Борівського району [4]
скинуло 0,191 млн. м3 недоочищених стічних вод з обсягом забруднюючих речовин 199,8. Підприємство Первомайського управління магістральних газопроводів у 2005 році скинуло у Червонооскільське водосховище 0,004 млн. м3 недоочищених стічних вод [2].
Цікаві статті з розділу
Вирішення глобальних енергетичних проблем на прикладі країн Європи
Актуальність
дослідження. Розвиток людського суспільства нерозривно пов’язаний з
використанням природних ресурсів нашої планети, з споживанням різних видів
енергії в все зростаючих масштаба ...
Стан захисту лісів Чернігівської області
Лісова промисловість – одна з найстаріших галузей, яка,
займаючись заготівлею, механічною обробкою та хімічною переробкою деревини,
виробляє конструкційні матеріали: круглий ліс, вироби з де ...
Акумулювання радіонуклідів грибами в зонах радіоактивного забруднення
В даний час і в перспективі особливо гостро постає проблема
екологічної безпеки навколишнього середовища, екологічно безпечного
природокористування при зростаючих антропогенних навантаженнях ...