Вивчення можливості застосування кіральних властивостей проліну як експрес-методу оцінки рівня забруднення річкових екосистем
Практичне значення одержаних результатів. Розроблена методика оцінки рівня забруднення річкових екосистем більш проста у виконанні порівняно із застосуванням біотестерів чи гідрохімічних показників. Її перевага полягає також у тому, що вона дозволяє виявляти критичні рівні забруднення річкових екосистем, які віддзеркалюють наявність перевищень ГДК ХСК. Дана методика також ефективна для діагностування концентрації зелених і діатомових водоростей на відносно чистих (контрольних) ділянках.
Особистий внесок здобувача. Автором самостійно проаналізована література з досліджуваної теми, проведені експерименти, виконана статистична обробка одержаних результатів, оформлення дисертаційної роботи. Аналіз одержаних результатів, формулювання основних положень і висновків та підготовка матеріалу до друку проведено спільно з науковим керівником доктором біологічних наук, професором С.С. Руденко.
Апробація результатів дисертації. Результати досліджень були представлені на V Міжнародній науково-практичній конференції студентів, аспірантів та молодих вчених „Екологія. Людина. Суспільство” (Київ, 2002), Всеукраїнській конференції „Сучасні проблеми біоекології” (Чернівці, 2002), ІІ Міжнародній конференції „Онтогенез рослин у природному та трансформованому середовищі. Фізіолого-біохімічні та екологічні аспекти” (Львів, 2002), на ІІ Всеукраїнській конференції „Екологічна безпека довкілля. Проблеми та шляхи вирішення” (Ужгород , 2006), на Другій Міжнародній науково-практичній конференції „Наукові дослідження та експеримент 2006” (Полтава, 2006), IV Міжнародній науково-технічній конференції „Еколого-економічні проблеми Карпатського регіону” „ЕЕП КЄ 2007” (Івано-Франківськ, 2007), 9th International Conferences on Correlation Optics (Chernivtsi, 2009).
Публікації. Основні результати дисертаційної роботи висвітлені у 11 наукових працях: 4 статтях у фахових виданнях і 7 матеріалах наукових конференцій.
Структура та обсяг дисертації. Дисертація складається зі вступу, 6 розділів основного тексту, результатів і висновків, списку цитованої літератури. Повний обсяг дисертації становить 166 сторінок, 49 таблиць, 27 рисунків. Список використаних джерел літератури налічує 172 найменувань, з них - 10 іншомовних.
Основний зміст роботи
В огляді літератури проаналізовано сучасні дані щодо методів оцінки стану річкових екосистем. Зроблена порівняльна оцінка ефективності використання різних гідрохімічних, альгологічних та біотестерних показників. Значна увага приділена видам, здатним адекватно реагувати на присутність у воді забруднювачів. Окреслена проблема розбіжності результатів оцінок якості води різними методами.
Матеріали та методи досліджень. Проби води відбирали в 20 точках моніторингу на території м. Чернівці біля 10 джерел потенційного забруднення підприємствами у період з середини липня до кінця серпня. Моніторинг проводили протягом 2002 - 2009 рр
Відбір проб води проводили вище за течією відносно джерела забруднення - контроль і нижче за течією (після проходження течії через територію джерела забруднення) - дослід.
Гідрохімічний аналіз включав: визначення розчиненого вуглекислого газу у воді, визначення розчиненого кисню у воді, біологічне споживання кисню протягом 5 днів (БСК5), хімічне споживання кисню (ХСК) і визначення концентрації водневих іонів. Розчинений у воді кисень визначали йодометричним методом (за Вінклером) (Методи, … 2006), а розчинений у воді вуглекислий газ - титрометричним з використанням гідроксиду натрію (Білявський, Фурдуй, 1997). Величину БСК5 визначали за різницею між вмістом кисню перед і після інкубації протягом 5 діб при температурі 20 ˚С без доступу повітря в повній темряві. Хімічне споживання кисню (ХСК) визначали за перманганатною окислюваністю. Величину pH визначали електрометричним методом за допомогою іонометра И - 130.
Показник забруднення водного середовища визначали за співвідношенням інтенсивності фотосинтезу (Ф) та дихання (Д) в досліді та контролі:
Цікаві статті з розділу
Проблеми утилізації відходів
Зростаюча
кількість відходів і недостача засобів їхні переробки характерні для багатьох
міст.
Муніципальні
влади повсюдно намагаються знайти кращий спосіб для утилізації відходів своїх
...
Моделювання і прогнозування стану водного об’єкта внаслідок антропогенного впливу
У світі все живе пов'язане з водою і значною мірою складається з води.
Академік В.І. Вернадський зазначав, що "вода стоїть осібно в історії нашої
планети, не має природного тіла, яке мо ...
Агроекологічний моніторинг грунтів
Актуальність теми: Багато пізніше, вже в XX столітті, в науці виник термін моніторинг для визначення системи цілеспрямованих повторних спостережень за одним або більше елементами навколишнього природ ...