Необхідні ресурси
Енергетичні ресурси - це будь-які джерела механічної, хімічної та фізичної енергії. Класифікація енергетичних ресурсів наведена у табл. 2.1.2.
Таблиця 2.1.2.
В Україні як до 1991 р., так і зараз відчувається дефіцит власних паливно-енергетичних ресурсів - це призвело до високого рівня енерговитрат, низької ефективності суспільного виробництва та поглиблення енергетичної кризи (табл. 2.1.3, 2.1.4).
Таблиці 2.1.3, 2.1.4
У 1995 р. власними енергоресурсами Україна була забезпечена на 44,4%, в тому числі вугіллям на 81,3, газом на 21,2 та нафтою на 22,5%. Але за останні роки виробництво та видобуток основних видів енергоресурсів, насамперед вугілля, має стійку тенденцію до зменшення.
Вторинні енергетичні ресурси - це енергія різних видів, що залишає технологічний процес або установку, використання не є обов’язковим для здійснення основного технологічного процесу.
Джерело вторинних енергетичних ресурсів - низько потенціальна теплота нагрітої води конденсаційних приладів, з якої може витрачатися до 50% теплоти палива, що використовується на електростанціях. Фізико-хімічні характеристики органічних видів палива наведені у табл. 2.1.5.
Таблиця 2.1.5
1 Вугілля
Основна частка електроенергії, що виробляється в Україні, належить ТЕС (60% - 1994 р., 58,4% - 1995 р., 52% - 1997 р.). Але частка вугілля в структурі енергоресурсів, що використовуються для виробництва електроенергії та тепла, складає 32-34% (34% - 1995 р.). Виробництво електроенергії на ТЕС України, які використовують вугілля, - процес екологічно не чистий. Крім цього, для підтримки стійкого горіння низькореакційного високозольного палива (типу антрацитів та пісного вугілля з зольністю 25-40% при проектних не більше 20%) доводиться додатково використовувати імпортовані мазут та газ (табл. 2.1.6).
Таблиця 2.1.6
Вугілля буре - вища теплота згоряння вологої беззольної маси менше 24000 кДж/кг (5700 ккал): Б1 - волога 40%, Б2 - від 30% до 40%, Б3 - менше 30%. Буре вугілля поділяють на класи.
Кам’яне вугілля - теплота згоряння вологої беззольної маси 24000 кДж/кг (5700 ккал/кг), вихід летких речовин більше 9% (табл. 2.1.8). Антрацитове (А) вугілля - теплота згоряння вологої беззольної маси 24000 кДж/кг, вихід летких речовин - 9%. Напівантрацитове (ПА) - перехідні від кам’яних до антрацитових. Вихід летких речовин Vг від 220 до 330 см3/г, антрацити - менше 220 см3/г.
Таблиця 2.1.9
.2 Зв’язна гірська порода
Вивантаження твердого палива, що використовується ТЕС (табл. 2.1.10), з усього технологічного процесу - найбільш трудомістка задача енерговиробництва. В результаті порушення стандарту на тверде паливо, що відбувається з вини вугледобувних або вуглевиробничих, переробних підприємств та через недосконалість техніки транспортування на ТЕС замість вугілля з нормованими якісними характеристиками потрапляє гірська порода, що ускладнює роботу.
Цікаві статті з розділу
Проблеми утилізації твердих побутових відходів в малих містах (а прикладі смт. Ставище)
У результаті неконтрольованих демографічних
процесів ряду азіатських країн відбувся різкий ріст чисельності населення
Землі, що уже перевищує 6,4 млрд. докорінно змінився вплив людини на при ...
Аналіз впливу діяльності станції вулканізації і зміни масел Буран на повітряний басейн та медико-екологічну безпеку
Екологічний аудит - підприємницька діяльність екологічних аудиторів
по здійсненню перевірок господарської діяльності, що здійснює вплив на навколишнє
середовище, а також надання рекомендації ...
Еколого-економічна оцінка техногенних родовищ Кривбасу
У світі за останні декілька десятиліть видобуто більше корисних копалин, ніж за всю попередню історію. Людство, в пошуках нових джерел мінеральної сировини, почало освоювати шельфи і дно морів та океа ...