Основні види ерозії
Ерозія - це природний геологічний процес, що нерідко збільшується необачною господарською діяльністю людини. На еродованих або еродійно небезпечних землях врожайність сільскогосподарских культур знижується на 10-30%, а, з часом і на 90%.
Слово «ерозія» походить від латинського «erosio», що означає «роз'їдати» або «вигризати». У залежності від факторів, що обумовлюють розвиток ерозії, виділяють два основних її типи - водну й вітрову. У свою чергу, водна ерозія підрозділяється на поверхневу (площинну) і лінійну (яружну і борозчату), яка розмиває ґрунти й підґрунтя.
Залежно від характеру й тривалості процесів руйнування верхніх шарів ґрунту та материнської породи розрізняють геологічну ерозію і ерозію прискорену. Остання часто посилюється в зв'язку з господарською діяльністю людини.
Причиною зниження біопродуктивності ґрунтів сільгоспугідь є зменшення запасів гумусу. Щорічні його втрати складають 450-600 млн. тонн, 15-20 т/га. В степу, де діє і водна, і вітрова ерозія, ці втрати становлять 270-300 млн. тонн, в середньому 17-23 т/га.
Водна ерозія буває внаслідок змивання й вимивання частин грунту опадами, талими та проточними водами. Вона залежить від кількості й інтенсивності опадів, рельєфу, властивостей грунту, рослинного покриву.
Водна ерозія проявляється на схилах від 0,5 градусів. В середньому з одного га схилових земель змивається до 15 т за рік, а в Харківській області 23-27 т. На посівах просапних культур, розміщених на схилах підвищеної крутизни (понад 3 радуси) змив грунту зростає до 30-35 т/га, а при посіві просапних культур вздовж схилу - до 150 - 300 і більше т з гектара.
Небезпека водної ерозії полягає не лише в зниженні родючості орного горизонту, а й замулюванні річок, ставків, водойм, заплавних земель. Цей вид ерозії поширений на схилах, переважно розораних, і найбільш небезпечний у гірських ландшафтах, в яких знищений лісовий покрив.
Площинна ерозія - це коли відбувається поступове змивання поверхневого шару грунту талими та дощовими водами. Змиті з підвищених ділянок частини грунту затримуються в зниженнях. Вимивини, що утворюються під час танення снігу та дощу, вирівнюються в процесі обробітку. Тому на початкових стадіях вона мало помітна. Виявити її можна лише тоді, коли підвищені ділянки втратили верхній родючий шар і на поверхню виступають ніжні, більш світлі горизонти, а в зниженнях накопичується більш темна і родюча частина грунту.
На ділянках, де гумусового шару немає, погано розвивається рослинність.
Ступінь поверхневого змиву залежить від кліматичних умов, фізико-механічних властивостей грунту, підстилаючих порід, обробітку грунту тощо. Основним генетичним чинником ерозії є інтенсивність поверхневого стоку.
Під час лінійної ерозії утворюються канави, яри, балки, вимовини.
Яри, віялом, що розходяться від центрального «стрижня» - балки, руйнують поля, луги, перерізають дороги. Нерідко довжина балки досягає десятків кілометрів, а ярів - декількох кілометрів. Вчасно не зупинений яр росте вглибину і вшир, захоплюючи усе більше й більше родючої землі.
Найчастіше яри зароджуються на схилових пасовищах із сильно рідким травостоєм. Однак там, де добре розвитий травостій, навіть на дуже крутих схилах
нові яри, як правило, не утворяться. До того ж створення гарного рослинного покриву сприяє різкому підвищенню продуктивності всіх земель.
Швидкість ерозії перевищує швидкість природного формування й відновлення ґрунту. Забруднення водойм продуктами водної ерозії по своїх негативних наслідках не уступають впливу скидання забруднених промислових стоків. Зниження врожаю на ерозійних ґрунтах складає 36-47%. Так одна сильна злива на чорноземах виносить до 600 кг азоту, 400 кг фосфору і 500 кг калію з гектара.
Цікаві статті з розділу
Розрахунок розсіювання в атмосфері шкідливих речовин, що містяться у викидах підприємств
У результаті антропогенної діяльності відбувається
забруднення атмосфери, що призводить до зміни хімічного складу атмосферного
повітря. Під забрудненням атмосфери розуміють рідкі й тверді ча ...
Гідрологічний нарис басейну річки Дністер
Вода є джерелом життя
на Землі. Ріки і озера дають воду для зрошення та обводнення земель, служать
цілям транспорту, водопостачання та джерелом утримання енергії. Окрім того, що
вода – вели ...
Проблеми екології та шляхи їх вирішення
Про проблеми екології по-справжньому заговорили в 70-ті роки
нашого століття, коли не тільки фахівці, але й рядові громадяни відчули, яку
зростаючу погрозу несе нинішньому й майбутньому поко ...