Екопсихологія та предмет і об’єкт її вивчення
екологічний психологія катастрофа людина
Екологічна психологія - це відносно новий напрямок, що оформився в закордонній психології два-три десятиліття тому і бурхливо розвивається у вітчизняній психології в останнє десятиліття на стику психології , екології, педагогіки, психотерапії, соціології, історії, філософії й т.д. Вихідним для екопсихологічних досліджень є подання про те, що психічний розвиток, навчання й поведінка людини в різних умовах, а також і його психологічне й психічне здоров'я не можна розглядати поза зв'язком даного індивіда з навколишнім середовищем (природної, інформаційної, утворювальної, сімейної й т.п.) і природою в цілому.
Розробці психологічного аспекту екології сприяло розвиток психології як практики й науки, що ставала усе більше значимим фактором сучасного життя. Психологія присутня в повсякденності в різних формах і на різних рівнях. Психологічні прийоми й методи використаються як у професійної, так і в непрофесійному середовищі. Широко поширилися сьогодні курси й тренінги, засновані на високоефективних психологічних технологіях і психотехніках. Активно використаються психологічні прийоми в засобах масової інформації, а в художніх творах прямо або побічно пропагуються концепції психологічних наукових шкіл і напрямків. Це не тільки данина моді, але й прояв тенденції повороту цивілізації у бік гуманістичних цінностей, повороту до людини.
В екологічній психології вивчаються психічні властивості індивіда, особистості й індивідуальності у взаємозалежності від властивостей середовища різного рівня: фізичного, хімічного, біотичного, психологічного, соціального, культурно-історичного, духовного.
З іншого боку, ефективність застосування психологічних знань при рішенні широкого кола вузькопрофесійних завдань досить висока. У цьому змісті психологія універсальна й застосовна скрізь, де є людина, суб'єкт або об'єкт діяльності.
Екологічні проблеми з психологічними тісно пов’язані тому що для екології значимий людський фактор. Щоб це зрозуміти, можна розглянути діяльність людини , у якій поєднується екологія та психологія людини.
Об'єктом екологічної психології , що розуміється в широкому змісті, є психологічні аспекти систем «Людина - Середовище» і «Людина-Природа».
Даний об’єкт існував і тоді, коли не було самої науки -екології. Таким чином, категорія “оточуючого середовища” є однією з базових. Зазначимо, що позиції дослідників поділилися на дві групи. Одні вважають, що об’єктом екологічної психології включає лише відносини “людина - природа”, інші - включають у поняття “оточуючого середовища” також техногенні та соціогенні характеристики умов життя.
Предметом екологічної психології , що розуміється в широкому змісті, є дослідження психологічних закономірностей і феноменів взаємодії людини з навколишнім середовищем з метою визначення шляхів розвитку людини й середовища в процесі цієї взаємодії.
Від народження до смерті людина знаходиться у певному екологічному просторі, який певним чином впливає на неї, але і сама людина формує цей простір, будує його, або, навпаки, руйнує. Від того, як людина сприйматиме цей простір, як побудує свої стосунки з ним, залежатиме її психологічний стан. Адже відомо, що невдало побудований екологічний простір (наприклад, тісна або темна кімната з затхлим повітрям, невдало підібрані кольори жилого або робочого приміщень ) негативно впливає на психічний стан людини. З іншого боку, сьогодні з’явились нові психотерапевтичні методи: терапія мистецтвом, природотерапія, маринатерапія, ароматерапія, які широко використовують екологічні чинники (як штучні, так і природні) для лікування психічних захворювань, депресивних станів та загального поліпшення настрою і працездатності людини.
І, нарешті, Чорнобильська катастрофа показала, як людська діяльність може вплинути на екологію у планетарному масштабі. Адже аварію на ЧАЕС за її наслідками визнано катастрофою планетарного масштабу. Наслідки цієї катастрофи вивчають не тільки екологи та радіологи, але й медики, біологи, соціологи. Психологічні наслідки Чорнобильської катастрофи вивчають психологи, що працюють у різних галузях психології: соціальної, медичної та екологічної, зокрема, радіоекологічної психології.
Цікаві статті з розділу
Дослідження взаємозв’язків між живими організмами на прикладі екосистеми озера
Актуальність КР: Людина завжди цікавилася
екологією з практичної точки зору з давніх часів. І тепер, коли людство хоче
зберегти свою цивілізацію, воно більш ніж коли-небудь, має потребу в до ...
Моніторинг навколишнього середовища
Моніторинг навколишнього середовища - це система спостережень і контролю, що проводяться регулярно, за певною програмою для оцінки стану навколишнього середовища, аналізу що відбуваються в ній процесі ...
Екологічні проблеми, пов’язані з експлуатацією теплових двигунів
Світу, в якому ми живемо, загрожує серйозна небезпека. Втручання людини у тендітну рівновагу природи - розвиток техніки і промисловості - може нанести непоправну шкоду оточуючому нас прекрасному довкі ...