Державний природоохоронний контроль
Земля, вода, повітря, надра, ліси та інші природні ресурси – дарунок природи, їх кількість не збільшується. Використання природних ресурсів суб’єктами господарювання вимагає здійснення державного контролю як у сфері охорони навколишнього природного середовища, так і за сплатою ресурсних платежів.
Завданням контролю щодо охорони навколишнього природного середовища визначено регулювання відносин в галузі охорони, використання, відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідацію негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об’єктів, пов’язаних з історико-культурною спадщиною.
Державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища в області здійснюють такі інспекційні підрозділи держуправління:
- інспекційний відділ (в складі секторів): 1) охорони атмосферного повітря, водних ресурсів, 2) охорони земель, надр, рослинного і тваринного світу;
- відділи: 1) екологічного контролю на кордоні, відходів і радіаційного контролю, 2) моніторингу і аналітичного контролю;
- 4 міські екоінспекції;
- 23 районні екологічні інспекції;
- 4 пости екологічного контролю на кордоні.
Загальна чисельність штатних посад інспекційних підрозділів – 73,5 од.
У порівнянні з 2008 р. у 2009 р збільшилась чисельність інспекторів екологічного контролю на кордоні: з 7 у 2008 р., до 16 - у 2009 р. Протягом року відкриті пости екологічного контролю на залізничному ППр “Коростень” (3 чол.), на нафтопровідному ППр “Нов.-Волинський” (3 чол.), на автомобільному ППр “Майдан Копищанський” (1 чол.) та збільшена чисельність працівників на автомобільному ППр “Виступовичі” (2 чол.).
Контрольна діяльність інспекційних підрозділів здійснювалась згідно плану робіт держуправління, планів роботи міських та районних інспекцій. Планування проводилось з урахуванням завдань Мінекономіки та Головдержекоінспекції. Крім планових заходів, здійснювались також заходи по виконанню завдань обласної та районних держадмінстрацій, запитів органів прокуратури. Особлива увага приділялась об’єктам, що становлять підвищену екологічну небезпеку.
Аналіз інспекційної діяльності засвідчує про збільшення кількості перевірок підприємств (у 2009 р. на 13 % більше попереднього), підвищення вимогливості до порушників природоохоронного законодавства. На посадових осіб і громадян накладено 686 адміністративних стягнень, що на 14,4 % більше попереднього року. Якщо в середньому на 1 інспектора у 2008 р. припадало 9,0 адмінстягнень за рік, то у 2009 р. – 9,3. Більше пред’явлено позовів – 35 на суму 50,4 тис.грн. Значно збільшилась кількість стягнутих позовів. Якщо у 2008 р. було стягнуто тільки 1,4 % від суми заявлених позовів, то у 2009 р. – 27,4 %.
Інформація, що характеризує стан державного контролю за додержанням природоохоронного законодавства, наведена в таблицях 12,13.
Таблиця 12. Загальна кількість перевірок і перевірених об’єктів органами державного природоохоронного контролю у 2009 р.
Показники |
Всього |
У т.ч. екологічно небезпечних |
Кількість перевірок |
14926 |
58 |
Перевірено об’єктів у т.ч. комплексно, одиниць у відсотках до загальної кількості |
3539 738 20,9 |
58 12 20,7 |
Призупинено виробничу діяльність об’єктів |
4 |
– |
У відсотках до загальної кількості |
0,1 |
– |
Цікаві статті з розділу
Демекологічні аспекти стану полинозоутворюючої флори в структурних компонентах урбоекосистеми Корсунь-Шевченківський
Алергенні рослини, пилок яких є одним з основних джерел алергійних хвороб, усе більше привертають увагу вчених - ботаніків, алергологів, екологів тощо. В останні десятиліття алергія є глобальною медик ...
Міжнародна співпраця у галузі охорони довкілля
Серед глобальних проблем сучасності одними з найбільш актуальних є
екологічні проблеми, які проникають в різні сфери суспільного життя та
визначають особливості стабільного розвитку кожної д ...
Наукові основи раціонального користування та управління навколишнім середовищем
Тема контрольної роботи "Наукові
основи раціонального користування та управління навколишнім середовищем".
В умовах зростаючого
антропогенного впливу на навколишнє середовище оч ...