Різноманіття тваринного світу України
В українському фольклорі та в усній народній творчості інших народів, які мали можливість спостерігати за твариною в умовах дикої природа, лисиця слугує символом хитрощів. їй дійсно притаманна дивовижна здатність заплутувати сліди. Навіть своє житло лисиця влаштовує так, щоб мати якомога більше шляхів для виходу на поверхню. У більшості випадків нори, які лисиця вириває сама або відбирає в інших тварин, наприклад борсуків, добре сховані у заростях дерев.
У спокійному стані, коли її не переслідують, лисиця не виявляє будь-якого неспокою і людей не боїться, а лисиця-корсак взагалі може підпускати людей досить близько. Якщо ж звір тікає від погоні, то діє дуже хитро: заплутує сліди, бігти може або швидким галопом, або практично прилягаючи до землі, далеко витягнувши хвіст. Коли немає можливості сховатися, може прикинутися мертвою, але за першої ж можливості втікає.
Практично в усіх зонах України можна зустріти куницю. У мішаних лісах, зоні лісостепу, в Карпатах водиться куниця лісова. У степовій зоні та горах Криму поширена куниця кам'яна. Ці тваринки різняться найперше розмірами тіла (лісова куниця дещо більша від кам'яної), а також забарвленням хутра. Для лісової куниці характерне забарвлення темно-бурого кольору, а для кам'яної — світлого з білою плямою на грудях. Підошви лап у лісової куниці взимку вкриваються густою шерстю, а в кам'яної вони практично голі. Сама назва кожного виду говорить про те, де можна зустріти цих звірів. Лісова — типовий мешканець лісів. Вона віддає перевагу темнохвойним і мішаним лісам. На відкриті місця виходить тільки під час полювання.
Кам'яна куниця, навпаки, полюбляє відкриті місцини. її можна зустріти і в лісі, але дуже рідко. Зони її поширення — безлісі скелясті схили гір (до 4 тис. метрів над рівнем моря), каменоломні, сади. Нерідко мешкає у населених пунктах, навіть великих місцях. Були зафіксовані випадки, коли кам'яну куницю зустрічали у Берліні.
Хоча куниці добре лазять по деревах, а лісова навіть може перестрибувати з одного дерева на інше, але більшість часу вони проводить на землі. На дерева вилазять лише час від часу, зокрема й для того, щоб сховатися. Адже свої помешкання куниці влаштовують у дуплах, гніздах білок, розломах у скелях.
Незважаючи на свої невеликі розміри, куниця — один із найсильніших хижаків. Кам'яна куниця харчується різними гризунами, птахами, комахами. Якщо живе поблизу населених пунктів, нерідко нападає на домашню птицю, навіть тоді, коли іншого корму достатньо. Лісова куниця не обмежується дрібною живністю. Вона ловить зайців, рябчиків, глухарів, білок. Іноді — їжаків. Урізноманітнюють харчування куниць фрукти та ягоди. Охоче ласує медом і личинками диких бджіл.
Якщо полювання у куниці вдале, і вона не може спожити всього корму, ховає його про запас.
Якщо дика свиня, лисиця, куниця досить поширені на території України, то є тварини, ареал яких невпинно скорочується. Хоч раніше представників цих видів було також немало, сьогодні про них зазначено: «трапляються».
Один із таких представників нашої фауни — бурий ведмідь. Ще зовсім недавно бурий ведмідь зустрічався практично на всій території Європи, але чисельність його знижувалася так швидко, що тварину занесли до Червоної книги. Сьогодні в Україні бурого ведмедя можна зустріти в зоні мішаних лісів та в Українських Карпатах. Цікаво те, що цей звір має досить мінливе зафарбування хутра. Причому, навіть в одному районі поширення можна зустріти ведмедів типових темно-бурих, майже чорних, світлих аж до палевого кольору.
Цікаві статті з розділу
Органічна речовина ґрунту. Облік, оцінка, раціональне використання та охорона ґрунтів
Тема реферату «Органічна речовина ґрунту. Облік, оцінка, раціональне використання
та охорона ґрунтів» з дисципліни «Ґрунтознавство».
Мета роботи – визначити та розкрити:
Склад органічно ...
Проблема водних ресурсів України
Сьогодні
в усьому світі збільшується інтерес до проблем водних ресурсів та прогнозування
їх впливу на здоров’я населення. Проблема забезпеченості людства водою є
глобальною, а для її виріше ...
Екологічне значення сукцесій
Якщо біогеоценоз не перебуває в стані швидкої або середньої сукцесії, то
продукція, біомаса й видове багатство в ньому коливаються навколо певного
середнього значення в результаті процесів с ...