Чи є вихід із глобальної екологічної кризи
Генна інженерія за своєю суттю не є чимось якісно відмінним від природних процесів, чимось чужорідним для живих об'єктів, як, наприклад, отримання штучно синтезованих хімічних сполук, відсутніх у природі, а, навпаки, становить собою повтор підглянутих у природі прийомів.
Отримання трансгенних рослин нині перетворилося на досить рутинну технологію для вирішення практичних завдань, якими займаються як наукові установи, так і комерційні фірми. В Інституті цитології та генетики Сибірського відділення РАН обрали для своєї прикладної діяльності отримання так званих їстівних вакцин. Цим займаються багато лабораторій у світі, але поки що на експериментальному рівні. На перших етапах роботи отримано трансгенні рослини тютюну і люцерни з геном р-інтерферону людини, дуже потужного імуногенного чинника. Потім взялися за створення трансгенних рослин тютюну і люцерни з генами імуногенних білків мікобактерій, що викликають туберкульоз, і з генами оболонки вірусу гепатиту В. При експресії подібних генів у рослинах передбачається в організмах тварин, що їх з'їли, отримати імунну відповідь з утворенням антитіл на продукований антиген. Інакше кажучи, буде здійснено природну вакцинацію за стійкістю до захворювання туберкульозом або гепатитом В.
На сьогодні у 120 видів рослин існують трансгенні форми. Дозволено використання трансгенних сої, кукурудзи, бавовника, рапсу, картоплі, томатів, буряка, гарбуза, тютюну, папайї, льону; закінчуються випробування трансгенного рису і пшениці. Трансгенні рослини вирощуються в 11 країнах світу – США, Китаї, Аргентині, Канаді, Австралії, Мексиці, Іспанії, Франції, Південній Африці, Португалії та Румунії. У 2000 р. ними було зайнято площу близько 40 млн. га.
З використанням трансгенних рослин були вирішені питання гербіцидостійкості, стійкості до комах, вірусів, грибкових та бактеріальних захворювань, регулювання термінів дозрівання, підвищення загальної продуктивності, виробництва їстівних вакцин. Сьогодні зі всіх вирощуваних трансгенних рослин 71% стійкі до гербіцидів, 22% – до шкідників і 7% – до гербіцидів та шкідників (здебільшого соя. кукурудза, бавовник, рапс). Ведеться пошук способів різкого підвищення продуктивності рослин.
Вважається, що трансгенез у рослин і тварин – найперспективніша біотехнологія для вирішення продовольчої та медичної проблем на найближче десятиріччя. Трансгенні тварини – кози, вівці, свині, корови – використовуються для секреції (під промоторами «генів молока») високоактивних біологічних речовин для медицини та фармакології. Вже пройшли ліцензування і надійшли на ринок отримані від трансгенних тварин антитрипсин, що використовується при легеневих захворюваннях, антитромбін для запобігання інфарктів та інсультів, фактори осілості крові, білок С, що має захисні функції, тощо.
Оскільки трансгенні рослини стійкі до хвороб та шкідників, то не виключається підвищення стійкості самих збудників хвороб і тих же комах-шкідників, тобто їх коеволюція. Це проблема, наслідки якої необхідно передбачити. Можливо, підвищуючи стійкість рослин, ми стимулюємо процес відбору стійкіших збудників хвороб і шкідників. Природно, що трансгенез викликає вельми відчутні наслідки, які потрібно ретельно вивчати.
Завдяки науковим досягненням стає очевидно, що генно-інженерний підхід до складання клітини майже нічим не відрізняється від складання автомобіля. Перш за все потрібно мати схему матеріальної «начинки» приладу та схему його роботи, і це вивчають ДНК-технологи.
Виклад деяких ключових моментів розвитку й отримання генетично модифікованих організмів та їх використання представлені в книзі автора статті «Генетически модифицированные организмы: от бактерий до человека».
Цікаві статті з розділу
Динаміка вилову риби в природних водоймах та вплив екологічних факторів на продуктивність
Актуальність теми. В зв`язку з ростом народонаселення у всьому світі дуже велика увага
приділяється проблемі збільшення білкових ресурсів і підвищення біологічної
цінності різних харчових пр ...
Сталий розвиток Чернігівської області
На початку ХХ століття зміни
природного середовища розглядалися як побічний ефект розвитку промисловості.
Екологічні проблеми, що виникали з часом намагалися розв’язувати в межах
охорони пр ...
Рослинність України та вплив на неї антропогенної радіонуклідної аномалії
Розвиток атомної промисловості, випробування
ядерної зброї, аварії на атомних реакторах різного походження призводять до
локальних підвищень рівня діючих радіаційних доз і до глобального збі ...