Використання відвалів в якості сировини для виробництва будівельних матеріалів
Для використання шламів у бетонах ефективним є їх фракціонування, здійснюване за допомогою гідравлічних класифікаторів. Робота таких класифікаторів заснована на різній швидкості падіння частинок різної маси у висхідному потоці води. Попутними продуктами видобутку і переробки багатьох корисних копалин є породи, що складаються в основному з силікатів магнію. До них відносяться різновиди серпентинів - антігоріти, хризотилом та ін. Найбільш значний вихід силікатів магнію у вигляді відходів характерний для азбестових збагачувальних фабрик. При збагаченні азбестомістких порід витягується тільки близько 8% сортового азбесту, а решта 92% є відходами. Найбільший інтерес силікатно-магнієве сировина являє для виробництва автоклавних матеріалів. https://udarnik.com.ru ванная чугунная 150х70.
Для виробництва будівельних матеріалів з розкривних порід цінність представляє карбонатна і глиниста сировина. При відкритій розробці залізорудних родовищ карбонатна сировина частіше представлено маломергелістимі крейдяними породами з вмістом 90-99% СаСО3 і мергелистими породами, що містять 64-85% СаСО3. Ці породи можна застосовувати у виробництві вапна, цементу, мінеральної вати.
Область застосування глинистих розкривних порід різноманітна. Залежно від фізичних властивостей, хіміко-мінералогічного та речовинного складів глиниста сировина придатна для виробництва керамічних виробів, аглопориту, керамзиту, цементного клінкеру. Великий обсяг гірничих робіт на рудниках і кар’єрах, де видобуваються нерудні і неметалічні матеріали, - сировина для цементної і вапняної промисловості. Частка промисловості нерудних будівельних матеріалів у загальному обсязі відходів гірничодобувних галузей становить 12-15%. При видобутку облицювального каменю, переробці на щебінь гірських порід, виробництві вапна утворюються відходи у вигляді відсівів, кам’яного борошна, негабариту. Різноманіття видів гірських порід, їх складу, технологічних особливостей отримання основних продуктів обумовлює і різноманіття якісних характеристик відходів нерудних будівельних матеріалів.
Суцільні масивні гірські породи використовують для виробництва стінового пильного каменю або облицювальних плит. При сучасному рівні їх виробництва відходи від їх видобутку дозволяють отримувати щорічно до 60 млн. м3 пористого щебеню і піску. При видобутку пильного каменю технологічними відходами є кам’яні тирсу з фракцією 0-5 мм, шматки різної величини і негабаритний камінь.
Кількість відxoдів може перевищувати 50% обсягу розроблюваного пласта. Різноманітні види відходів утворюються у виробництві різних штучних будівельних матеріалів у процесі технологічної переробки сировини. Багато з цих відходів при неможливості їх повернення в основне виробництво можуть бути використані для отримання будівельних матеріалів. Цементний пил у виробництві цементу з’являється в результаті переробки тонко дисперсних мінеральних матеріалів. Загальна кількість вловлюється пилу на цементних заводах становить до 30% всього обсягу продукції, що випускається. Основна маса пилу складається з суміші обпаленої глини і вапняку [52].
Цікаві статті з розділу
Екологічна безпека мастильно-охолоджувальних рідин
Актуальність. Промисловість
спричиняє значний негативний вплив на довкілля, що характеризується викидом
небезпечних речовин, накопиченням як рідких так і твердих токсичних відходів. Необхідн ...
Заходи щодо покращення якості води в річці
Для
збереження високоякісного стану природних вод необхідно їх охороняти. Під
охороною водних ресурсів розуміють сукупність технічних, організаційних,
правових і економічних заходів, направлених на ...
Екологічні проблеми водоспоживання і водовідведення та шляхи їх подолання
Кожна свідома людина повинна обов'язково мати загальне уявлення про особливості сучасного екологічного стану, а також про основні напрями державної політики в галузі охорони довкілля, використання при ...