Характеристика криворізького залізорудного басейну як комплексного техногенного родовища
Криворізький залізорудний басейн - найбільший в Україні басейн з покладами багатих залізних руд, головний гірничо-видобувний центр країни, розташований на території Дніпропетровської області. Видобуток та збагачення залізної руди здійснюється на Новокриворізькому , Південному , Північному , Інгулецькому і Центральному ГЗК.
Об’єм відходів Кривбасу оцінюється в 10 млрд. т та складає більш 30 % від загальної кількості промислових відходів підприємств України.Тут видобувається понад 80% залізорудної сировини і виробляється 20% металу України. В зв’язку з цим, територія Криворізького басейну відноситься до найбільш техногенно порушених в світі [24].
Промислові відходи Криворізького басейну віднесені до комплексних техногенних родовищ тому, що містять в собі різні види відходів та досліджуються комплексно.Досить висока комплексність Криворізьких залізорудних родовищ обумовлена особливостями генезису, геологічними умовами залягання і складом залізистих кварцитів, вміщуючих, бічних і розкривних порід. У межах родовищ ті породи, які розкриваються кар’єрами, представлені гранітами, мігматитами, гнейсами, амфіболітами та ін. Покров складний різноманітними лесовидними суглинками, глинами, пісками, вапняками, тальковими сланцями та іншими породами [25].ТР включають три основних види техногенних відходів, які потребують подальшої переробки:
. Відвали гірських порід. На території Кривбасу у відвалах накопичено понад 2,16 млрд.м3 гірських порід.
. Відвали шламових відходів, збагачення залізистих кварцитів від збагачувальних фабрик ГЗК. Загальний обсяг шламових відходів у шламосховищах складає понад 2,4 млрд.м3.
. Відходи шлаків металургійного комбінату. Відходи Криворізького металургійного комбінату і Криворізької ТЕС ВАТ «Дніпроенерго» складають 76,2 млн. т. Сюди входять:
сталеплавильні і доменні шлаки;
металургійні шлами;
прокатні окалини;
золо-шлакові відвали.
У басейні сконцентровані гігантські підприємства гірничодобувної промисловості концерну Укррудпром: п’ять найбільших ГЗК з десятьма кар’єрами глибиною більше 300 м для відкритого способу опрацьовання і 17 шахт глибиною 80-1300 м для підземного видобутку залізних руд; найбільші виробничі потужності металургійної промисловості - ВАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» і коксохімічний завод, а також заводи з виробництва цементу, вихідної сировини для лакофарбової промисловості, будівельних матеріалів та інші підприємства. Видобуток сирої залізної руди відкритим способом і переробка її до залізовмісної продукції, як зазначалося вище, здійснюється п’ятьма ГЗКами: Південним (ПГЗК), Новокриворізьким (НКГЗК), Центральним (ЦГЗК), Інгулецьким (ІнГЗК) і Північним (ПівнГЗК) [26].
Цікаві статті з розділу
Використання безвідхідних технологій в промисловості
Необхідність охорони навколишнього
середовища приводить до істотних змін у загальних підходах до забезпечення
екологічної ефективності виробництв. Під екологічною ефективністю розуміють
мін ...
Екологія міських систем
Що являє собою місто? Передусім,
місто уже на початку свого існування являло собою факт концентрації населення
знарядь виробництва, капіталу, тоді як для села характерним і донині є
протиле ...
Екологічна оцінка стану атмосферного повітря в зоні впливу викидів стаціонарного техногенного джерела
Метою даної роботи є обґрунтування теоретико-методологічних засад та набуття практичних навичок екологічної оцінки стану атмосферного повітря в зоні впливу викидів стаціонарного техногенного джерела.
...