Техногенні родовища: терміни, визначення, основні поняття
Різні об’єкти складування відходів визначаються таким чином:
Об’єкт для розміщення відходів - полігони зі знешкодження та захоронення промислових і побутових відходів, шламонакопичувачі, хвостосховища та інші споруди, облаштовані і експлуатовані відповідно до проектів; санкціоновані звалища, тобто дозволені органами виконавчої влади території (існуючі майданчики) для розміщення промислових відходів, але не облаштовані у відповідності зі СніП.
Полігони зі знешкодження та захоронення промислових і побутових відходів - споруди для розміщення промислових і побутових відходів, облаштовані і експлуатовані відповідно до проектів.
Шламонакопичувачі, хвостосховища, золошлакосховища - споруди для розміщення хвостів збагачення корисних копалин, осадів стічних вод, шламів, шлаків, зол, мулів і т.п. рідких, пастоподібних або твердих відходів, облаштовані відповідно до проектів.
Відвали, терикони - штучний насип з відвальних ґрунтів корисних копалин, промислових, побутових відходів.
Техногенно-мінеральні об’єкти характеризуються безліччю різних показників.
Так, за характером утворення вони поділяються на ті, які:
утворилися в результаті видобутку корисних копалин. До них відносяться відвали розкривних і вміщуючих порід, спецвідвали позабалансових руд, які піддалися лише механічному впливу (дроблення, переміщення);
утворилися в процесі переробки мінеральної сировини (шламо-і хвостосховища, відходи металургійного, хімічного та іншого переділу і т.д.). Матеріал таких техногенно-мінеральних утворень відрізняється від природного не тільки за гранулометричним складом, але нерідко і за вмістом цілого ряду хімічних речовин і новоутворень, що виникли в процесі переробки та зберігання.
За тривалістю зберігання ТМО поділяються на:
поточні, які утворилися і накопичуються в процесі поточного видобутку та переробки мінеральної сировини;
ТМО минулих років (лежалі), утворені в результаті діяльності підприємств в попередній період. Вони можуть бути враховані і числитися на балансі підприємства як тимчасово заскладовані з метою подальшого користування, або не враховуватися і не перебувати на балансі. У ряді випадків виробник лежалих відходів може бути невідомий зважаючи на давності подій (безгосподарні ТМО).
За морфологічними ознаками ТМО можна розділити на два типи:
ТМО насипні, утворені у вигляді пагорбів і териконів;
ТМО намивні, утворені шляхом заповнення западин земної поверхні.
Серед техногенних об’єктів, представлених відвалами порожніх гірських порід, за їх складом і екологічним впливом слід виділити два різновиди:
ТМО, складені гірськими породами що слабо руйнуються протягом зберігання;
ТМО, складені гірськими породами що швидко руйнуються і окислюються.
До першого різновиду відносяться техногенні об’єкти, утворені при видобутку і переробці залізних руд, нерудної мінеральної сировини (азбесту, будівельних матеріалів, виробів каменів і т.п.). Ці утворення складені гірськими породами, стійкими до процесів вивітрювання і окислення, і не містять екологічно шкідливих компонентів. Основною можливою областю застосування цих техногенних утворень є виробництво будівельних матеріалів для різних галузей будівництва: відсипання дорожнього полотна, будівництва гребель і дамб, щебінь та гравій для бетонів і т.д. Головною перешкодою використання техногенних відвалів цього типу може бути відсутність роздільного складування порід і мінеральних агрегатів з різними складами і фізичними властивостями, змішування їх у процесі відсипання.
Цікаві статті з розділу
Моніторинг забруднення ґрунтів території
Актуальність теми. Моніторинг земель - це система спостережень за станом земель, на підставі яких розробляють рекомендації щодо запобігання негативним явищам і усунення їх, здійснення контролю за вико ...
Природоохоронні території
В
своїй курсові роботі я хочу розглянути, на мою думку, глобальне питання всього
людства - природоохоронні території. Для збереження природи створюють заповідні
території. Вони належать дер ...
Розробка системи очищення забрудненого газу промисловим підприємством
У
данній дипломній роботі розглядається приватне підприємство «Гранд», що
спеціалізується на виготовленні залізобетонних фасонних виробів (тротуарних
плит, заборів, декоративних виробів та ...