Техногенні родовища: терміни, визначення, основні поняття
Гірничопромислові відходи, що утворюються при видобутку, збагаченні та металургійному переділі мінеральної сировини, накопичуються у відвалах, хвосто -, шлако - і шламосховищах. В даний час їх прийнято називати техногенними утвореннями (ТУ), техногенно - мінеральними об’єктами (ТМО) або техногенними родовищами (ТР). За масштабом і цінностю ресурсів гірничопромислові відходи можуть бути розділені на дві групи: відходи, тимчасово складовані в невеликих обсягах, і власне техногенні утворення (відвали, хвосто - і шлакосховища). Серед останніх виділяються перспективні техногенні об’єкти і потенційно перспективні, представлені комплексними хвостосховищами, нерудними і рудними спец відвалами.
Промислову цінність можуть представляти не тільки відходи безпосередньої переробки руд і концентратів, але також відвали розкривних, вміщуючих порід і забалансових руд для вилучення з них корисних компонентів або використання в якості будівельних та інших матеріалів.
Незважаючи на тривалий інтерес до техногенних утворень, об’єктами спеціального вивчення і оцінки вони почали ставати тільки в останні роки. До теперішнього часу ще не визначилася єдина методологія таких робіт і розуміння їх пріоритетних цілей і завдань; відсутня загальноприйнята систематизація відомостей про них, тобто немає єдиної класифікації ТМО, утворених в результаті видобутку і переробки корисних копалин; неоднозначно трактуються і багато питань, що стосуються проблеми їх раціонального комплексного освоєння.
Узагальнення відомих матеріалів з питань вивчення та оцінки гірничопромислових відходів призводить до наступних визначень основних категорій техногенних утворень:
Техногенне утворення (ТУ) - скупчення на поверхні або в гірничих виробках Землі, в її надрах, гідросфері або атмосфері продуктів, створених людиною, а також мінеральних речовин, штучно відокремлених від природного масиву або які зазнали зміни безпосередньо в масиві в результаті діяльності людини, що є відходами.
Техногенні мінеральні ресурси (ТМР) - це сукупність техногенної мінеральної сировини, що міститься у відходах гірничо-збагачувального і металургійного (хімічного) виробництва в межах якого-небудь регіону або галузі в цілому.
Техногенні мінеральні об’єкти (ТМО) - скупчення мінеральних утворень на поверхні Землі або в межах відкритих гірських робіт, що утворилися в результаті відділення їх від масиву і складування у вигляді відходів гірничого, збагачувального і металургійного (хімічного) виробництв. Потенційна промислова цінність таких об’єктів, як правило, не ясна. Для її встановлення потрібно проведення спеціальних геологічних і технологічних робіт.
Техногенне родовище (ТР) - це техногенне утворення (об’єкт), в якому міститься мінеральна сировина за кількістю та якістю придатна для ефективного використання у сфері матеріального виробництва в даний час або в майбутньому (у міру розвитку науки і техніки). У категорію родовища техногенне утворення (об’єкт) може бути переведено тільки у разі його позитивної техніко-економічної оцінки в результаті спеціальних геологорозвідувальних робіт та апробації запасів сировини територіальною комісією по запасах.
Цікаві статті з розділу
Еколого-біологічні дослідження місцевості
Найважливішим засобом екологічної освіти є організація різноманітних
видів діяльності школярів безпосередньо в природному середовищі, в світі
природи. Дане положення вимагає створення «учбов ...
Фітотоксичність та хімічне забруднення ґрунтів м. Біла Церква
Прогресуюча дія господарської діяльності людства на природне
середовище досягла рівня, при якому відбуваються істотні зміни в хімічному
складі ґрунтового покриву широких територій. У загальн ...
Розрахунок максимальних приземних концентрацій забруднюючих речовин в
атмосфері
Максимальне
значення приземної концентрації шкідливої речовини См (мг/м) при викиді газоповітряної
суміші з одинарного точкового джерела з круглим гирлом, яке досягається при
несприятливих метеорол ...