Місце екологічного менеджменту у функціонуванні промислових підприємств
У виробництві утворюється велика кількість відходів, що при відповідній обробці можуть бути знову використані як сировина для виробництва промислової продукції. У загальному обсязі відходів на частку твердих або кускових відходів припадає 60 %, а на частку дрібних - 40 %.
Крім власного залучення до господарського обігу споживання відходів, для них може бути знайдене застосування в інших сферах. Наприклад, відходи деревообробної промисловості - повноцінна й найбільш дешева первинна сировина для виробництва різноманітної продукції. табл. 6.
Таблиця 6
Сфери застосування відходів деревообробної промисловості
Зад відходів |
Сфера застосування |
Будь-який вид |
Хімічна переробка деревини, створення целюлози, деревних плит, спирту, дріжджів тощо. |
Кускові |
Виробництво дрібної пило продукції; заготівель, що клеять; технологічної тріски; товарів широкого споживання і виробів промислового призначення |
Стружка |
Виготовлення деревостружкових плит, фіброліту, деревного борошна, а також як пакувальний засіб і заповнювач каркасних щитів тощо |
Пил |
Використання в гідролізній промисловості для вироблення етилового спирту, кормових дріжджів, фурфуролу й іншої продукції |
Способи використання відходів промисловості свідчать про можливість раціонального використання ресурсів. Ефективне використання ресурсів може відбуватися за допомогою планування життєвого циклу виробів промислових підприємств з урахуванням технологічних і екологічних вимог. Розробка й упровадження планування життєвого циклу виробів підприємств різних галузей не тільки дозволяє ефективно використовувати ресурси підприємства, а й позбавитися відходів у галузях, не завдавши шкоди навколишньому середовищу, що вирішує цілі раціонального природокористування й охорони навколишнього природного середовища.
Охорона навколишнього природного середовища від забруднень - не тільки найважливіше завдання для поліпшення здоров’я людей і збереження природи, але й серйозний чинник збільшення ефективності виробництва. Забруднення атмосфери і водних джерел призводить до зниження віддачі всіх видів промислових ресурсів народного господарства: зменшення продуктивності праці, ефективності роботи устаткування, зниження якості продукції, збільшення витрат на охорону здоров’я, комунально-побутове обслуговування тощо. Виникає економічний збиток від забруднення навколишнього природного середовища внаслідок росту захворюваності населення, прискорення зносу машин, будинків, особистого майна громадян, падіння продуктивності земельних, водних і лісових ресурсів. Наявність такого збитку доведено численними закордонними і вітчизняними дослідженнями.
Хоча промислові підприємства і виконують первинні природоохоронні заходи, але їх явно недостатньо. Водночас через недостатню ефективність ресурсозберігаючих і екологічно чистих технологій виникає необхідність розробки управлінських технологій в екологічній сфері промислових підприємств. Потрібен новий підхід до систематичного, комплексного та спрямованого управління та використання технічних, організаційних, економічних та інших можливостей промислових підприємств. До таких нових підходів належить екологічний менеджмент, що спрямований на реалізацію екологічних цілей підприємства і його проектів. До основних цілей екологічного менеджменту віднесено дотримання підприємствами екологічних норм, стандартів і вимог з поліпшення стану навколишнього природного середовища, заощадження і раціональне використання природних ресурсів, запобігання антропогенного впливу на навколишнє природне середовище. Це вимагає досліджень промислових підприємств: аналізу їх виробничої діяльності, фінансового стану, стану природоохоронної діяльності, а також розробки нових сучасних інструментів і механізмів екологічного менеджменту.
Цікаві статті з розділу
Екологічне значення сукцесій
Якщо біогеоценоз не перебуває в стані швидкої або середньої сукцесії, то
продукція, біомаса й видове багатство в ньому коливаються навколо певного
середнього значення в результаті процесів с ...
Екологічна криза сучасності
Стосунки біологічної системи і довкілля в процесі еволюції прагнуть
оптимальності. Але вони не завжди є гармонійними. Зміни життєвоважливих для
біологічної системи параметрів зовнішного сере ...
Екологічні проблеми сільськогосподарського виробництва
Тема контрольної роботи «Екологічні проблеми сільськогосподарського виробництва».
Основне завдання сільського господарства полягає в одержанні високоякісної екологічно чистої продукції ро ...