Місце екологічного менеджменту у функціонуванні промислових підприємств
Згідно зі статистичними та літературними даними в регіоні Східної України за останні роки реєструється екологічне неблагополуччя та відмічається найбільш високий рівень концентрації забруднення навколишнього природного середовища порівняно з 1950 роком у 8,5 разів. Показники стану здоров’я населення свідчать, що загальна захворюваність населення в м. Луганськ за останні 5 років зросла в середньому на 21%.
Практикою екологічного менеджменту доведена можливість зниження негативного впливу на навколишнє середовище на 20 - 40% на основі використання мало- і безвідходних технологій і методів. З екологічним менеджментом пов'язують створення більш сприятливих умов і додаткових можливостей для інвестицій в економіку, експорт товарів і послуг, підвищення вартості акцій підприємств на фондових біржах через екологічну чистоту підприємств та їхньої продукції.
Розвиток ринкових відносин в Україні ставить перед виробництвом низку нових проблем у сфері природокористування. Їхнє рішення повинно базуватися, насамперед, на позитивному зв'язку між ефективністю, прибутком і захистом навколишнього природного середовища. Прибутковими стають запобігання забрудненню, самостійна переробка відходів, екологічно чистий бізнес.
В Україні існують консультаційні підприємства, що пропонують свої послуги в природоохоронній сфері. Однак сфера послуг цих підприємств досить обмежена.
Усі ці підприємства зосереджені у сфері технічної допомоги. Організаційна підтримка підприємств та консультації в цій сфері практично не надаються. Крім того, звернення до консультаційних підприємств з питань природоохоронної діяльності має ще й такі недоліки для підприємства-клієнта: разова допомога, відсутність регулярного моніторингу; загроза порушення комерційної таємниці підприємства; висока вартість послуг.
Консультаційні підприємства не проводять моніторинг екологічної діяльності своїх клієнтів через недостатність коштів і дозволу на це з боку клієнтів. У сучасний період зовнішнє середовище дуже агресивне до вітчизняних підприємств. Тому проблема збереження унікальності своїх по слуг, товару та комерційна таємниця підприємств не дають повної свободи для діяльності консультаційних фірм. До того ж неповна інформація, що надається консультантам через ризик порушення конфіденційності інформації, не дає можливості для повної, якісної допомоги консультанта.
Екологічному менеджменту на підприємствах Україні сьогодні приділяється мало уваги. Так, сьогодні тільки приблизно 5% промислових підприємств мають природоохоронні підрозділи. В основному до їх обов’язку належить облік забруднення навколишнього природного середовища, розрахунок планових викидів та розрахунок розміру сплати податку за забруднення навколишнього природного середовища на підставі зроблених розрахунків, рідше - контроль своєчасного ремонту та заміни природоохоронного устаткування.
Відходи промислових підприємств забруднюють навколишнє середовище і поки використовуються недостатньо повно й раціонально. Так, наприклад, велику кількість деревних відходів спалюють, зберігають у відвалах або навіть викидають на смітники. У зв’язку з тим, що деревні, вугільні, поліетиленові відходи легко займаються, необхідно проводити спеціальні протипожежні заходи при їхньому збереженні, тому часто відходи відразу спалюють на смітниках. Однак, найчастіше цю складну й небезпечну операцію виконують без досить надійних протипожежних засобів, тому що спалювання великих кількостей відходів на великій території є складним технічним завданням. При згорянні відходів поглинається вільний кисень атмосферного повітря, створюється велика кількість димових газів, що містять окис вуглецю, сірчистого ангідриду, окислів азоту, золи, сажі, небезпечних для здоров'я людини. Крім того, продукти згоряння, сажа й пил, забруднюють повітря і ґрунт міст і сільської місцевості, а смітники займають корисну площу.
Цікаві статті з розділу
Екологічні проблеми сучасного суспільства
Змістовні орієнтири нашого життя забезпечує філософія, а нашій культурі - самопізнання. Справедливо, що істинна філософія є духовною квінтесенцією епохи, живою душею культури. Звичайно, соціальні джер ...
Екологія регіону
Екологія людини є міждисциплінарною наукою, яка вивчає закономірності
взаємодії людей із навколишнім середовищем, і є спільним науковим підрозділом
географії, соціоекології та медицини, що в ...
Оцінка стану міської системи м. Рівного
Що являє
собою місто? Передусім, місто уже на початку свого існування являло собою факт
концентрації населення, знарядь виробництва, капіталу, тоді як для села
характерним і донині є протил ...