Атмосфера як елемент глобальної екосистеми
Атмосфера - це газова оболонка, що оточує Землю. Наявність атмосфери - одна з найголовніших умов життя на планеті. [11] Атмосфера, як елемент глобальної екосистеми, виконує кілька основних функцій:
Захищає живі організми від згубного впливу космічних випромінювань (функція розсіювання ) та ударів метеоритів, тому що згорають у середніх шарах атмосфери (захисна функція);
Регулює сезонні й добові коливання температури ( якби на Землі не існувало атмосфери, то добові коливання температури досягли б ±200° С );
Є носієм тепла й вологи ( функція волого- та терморегулювання);
Є депо газів, які беруть участь у фотосинтезі й забезпечують дихання;
Зумовлює низку складних екзогенних процесів (вивітрювання гірських порід, діяльність природних вод, мерзлоти, льодовиків тощо).
Через атмосферу не проникає згубне для всього живого ультракоротке випромінювання завдяки озоновому екрану. [4]
Нинішня киснево-азотна атмосфера - результат життєдіяльності живих організмів. За своїми властивостями неоднорідна як по вертикалі, так і по горизонталі. Значна неоднорідність властивостей атмосфери виявляється у вертикальному напрямі (хімічний склад повітря). Внаслідок цього при поділі атмосфери на шари, класифікують за певними ознаки:
) за характером розподілу температури повітря з висотою;
) за складом атмосферного повітря;
) за характером фізико-хімічних процесів
) за взаємодією атмосфери з підстильною поверхнею;
) за впливом атмосфери на летальні апарати.
За цією ознакою атмосферу поділяють на шари або сфери:
Тропосфера (до висоти 18 км);
Стратосфера до висоти 50 км);
Мезосфера (до висоти 80 км);
Термосфера ( до висоти 1000 км);
Екзосфера ( до висоти 1900 км);
Геокорона ( умовно до 20 тис. км).
Далі атмосфера поступово переходить у міжпланетний космічний вакуум. [7]
Основна маса повітря ( 90 % ) зосереджена в нижньому шарі - тропосфері. Тут же відбуваються найінтенсивніші теплові процеси, причому атмосфера нагрівається знизу, від поверхні океанів і суходолу. Як у вертикальному, так і в горизонтальному напрямках, а також і в часі відбуваються зміни метеорологічних величин, утворюються різні види хмар, формуються метеорологічні явища, оптичні та акустичні явища. Зміни суттєво впливають на життєдіяльність людини й усієї природи.
Над тропосферою розташовується стратосфера - шар атмосфери, в якому характер зміни температури повітря з висотою суттєво відмінний: він ізотермічний та інверсійний. Збільшення температури пояснюється поглинанням ультрафіолетової частини сонячної радіації озоном. Повітря більш розріджене, але містить до 20 % усієї повітряної маси. Характерна наявність максимальної концентрації озону на висоті 22-25 км, тобто озонового екрану.
У мезосфері спостерігається падіння температури при збільшенні висоти. Немає кисню й озону, на перше місце виходять «легкі» гази: гелій, водень,азот.
У термосфері температура зростає з висотою, оскільки гази містяться у вигляді іонів та вільних електронів (частинки атмосферних газів рухаються з дуже великими швидкостями через дуже малу щільність повітря).
В екзосфері на всіх висотах більш постійні значення температури. Мізерна щільність повітря та досить висока температура за певних фізичних особливостей атомів газів сприяє їхньому витоку ( втраті) за межі атмосфери у відкритий космос. [7]
Цікаві статті з розділу
Система контролю забруднення
З появою людей на Землі
почався вплив їхньої діяльності на кругообіг речовин та енергетичний обмін у
біосфері, почалася трагедія біосфери. Людство, розростаючись чисельно і
розповсюджуючись ...
Моніторинг забруднення підземних вод в районі розташування полігону твердих побутових відходів (полігону промислових відходів)
До найактуальніших проблем сьогодення, що торкаються кожного жителя планети й від яких залежить майбутнє людства, слід віднести проблеми екологічні. Викликані недалекоглядним, нерозумним, необґрунтова ...
Загальна екологічна оцінка стану навколишнього середовища в басейні річки
річка
басейн атмосфера забруднюючий
Спостереження
за довкіллям набули практичного значення ще на початку розвитку людства,
оскільки кожному індивіду, щоб вижити, необхідно було мати певну суму з ...