Кіотський протокол: механізми та заходи щодо зменшення парникових газів
З метою зменшення антропогенного тиску на навколишнє середовище у всьому світі уживаються заходи щодо пом'якшення антропогенного впливу на зміну клімату. Секторами, яким приділяється найбільша увага в Україні, є:
енергетика,
утилізація шахтного метану,
централізоване теплопостачання,
транспорт,
комунальне господарство.
Відповідно до вимог Конвенції ООН Україна має надавати до Секретаріату РКЗК свої щорічні інвентаризації викидів та поглинання парникових газів та національні повідомлення з питань зміни клімату. Одним з перших кроків у цьому напрямі стало виконання проекту "Дослідження з питань зміни клімату в Україні" в рамках Програми допомоги уряду США країнам, що розвиваються, та країнам перехідного періоду в проведенні досліджень щодо зміни клімату. Результати цієї діяльності стали основою Першого національного повідомлення України з питань зміни клімату.
Перше Національне Повідомлення України з питань зміни клімату, розроблене під керівництвом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України та за участю ряду міністерств, відомств, закладів та організацій, було надане до Секретаріату РКЗК у лютому 1998 р. Щорічні інвентаризації викидів та поглинання парникових газів за період 1990-1998 рр. Україна надала до Секретаріату РКЗК на початку 2000 р. Відносно реальний претендент на CO2 в Україні - Німеччина. Представники Німеччини пропонують своєрідний бартер: німецька сторона інвестує у проекти, які дають можливість скоротити шкідливі викиди на українських підприємствах, зокрема на ТЕЦ. Отриманий надлишок викидів "експортується" до Німеччини. Німці готові інвестувати в ці проекти близько $2 млрд".
Європейський Союз видав попереднє керівництво для країн (членів ЄС) щодо процедури видачі дозволів фірмам, які братимуть участь у європейській схемі торгівлі викидами, що розпочнеться до 2005 року.
Перший раунд видачі дозволів вважається вирішальним для успіху роботи схеми. Кількість дозволів, виданих урядом, та схема їх розподілу впливатимуть на ринкову вартість викидів та, можливо, на конкурентоспроможність компаній, які беруть участь у схемі. Нові члени ЄС на момент підписання Кіотської угоди ще не входили до складу союзу, у зв'язку з чим для них немає єдиної норми зниження викидів. Проте, всі діючі 25 країн - членів ЄС понизять загальний викид парникових газів більш ніж на 11%.
Таким чином, введення еколого-економічних механізмів дозволить не тільки стимулювати виконання Кіотського протоколу, а і значно підвищити ефективність національного виробництва, та якість життя громадян країни.
Від країн, які готуються до вступу в ЄС, потрібні розробки й впровадження організаційних структур, які б відповідали вимогам ЄС щодо екологічних норм. Для проведення такої роботи на основі положень регламенту 761/2001 була розроблена "Програма управління навколишнім середовищем і аудитом" для країн Центральної й Східної Європи, впровадження якого є добровільним. За даними доповіді комісара ЄС по навколишньому середовищу Ставроса Дімоса, 15 "старих" членів ЄС мають намір понизити загальний викид в атмосферу так званих парникових газів на 9,3% в порівнянні з рівнем 1990 р. притому, що і норми Кіотського протоколу для ЄС передбачають зниження до 2008-2012 рр. емісії на 8% в порівнянні з рівнем 1990 р.
Відповідно до цієї програми кожна держава при розробці власної програми завжди може враховувати специфічні умови, які діють у цій країні. Через специфіку свого становища та зважаючи на гнучкі механізми Кіотського протоколу Україна має змогу використовувати скорочення викидів парникових газів не тільки з метою покращання екологічної ситуації, а й для поліпшення свого економічного стану.
Цікаві статті з розділу
Літосфера
Літосфера - кам'яна оболонка Землі,
яка включає земну кору завтовшки від 6 (під океанами) до 80 км (гірські
системи). Земна кора складена гірськими породами. Частка різних гірських порід
у ...
Діяльність озер та боліт у формуванні мінеральних ресурсів
Актуальність. Ми живемо в
епоху гострого конфлікту між людським суспільством та природою, коли
нераціональна господарська діяльність порушила динамічну рівновагу біосфери
нашої планети, що ...
Екологічна безпека мастильно-охолоджувальних рідин
Актуальність. Промисловість
спричиняє значний негативний вплив на довкілля, що характеризується викидом
небезпечних речовин, накопиченням як рідких так і твердих токсичних відходів. Необхідн ...