Стан проектування екомережі Донецької області
Площа ПЗФ Донецької області составляет до 79314, 08 га, що складає 2,99 % від загальної площі області.
На сучасному етапі ПЗФ Донецької області складається з 114 об‘єктів, серед яких присутні наступні категорії: природні заповідники (1), Національні природні парки (1), регіональні ландшафтні парки (6), заказники (загальнодержавного значення - 7, місцевого значення - 46), пам'ятки (загальнодержавного значення - 10, місцевого значення – 28), заповідні урочища (13), ботанічні сади (1), парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва (1).
Слід також звернути увагу на диспропорцію в розподілі об‘єктів і територій ПЗФ серед адміністративних районів Донецької області. Так, найбільш заповідними є Слов’янський (33,3%) та Першотравневий (11,2%) райони, а найменш – Мар’їнський (0,01%) та Великоновосілківський (0,04%). Це в першу чергу пов‘язано з тим, що на території Слов‘янського району знаходиться національний природний парк "Святі Гори", а на території Першотравневого району - більша частина регіонального ландшафтного парку "Меотида". В той час, як в Маріїнському та Великоновосілківському районі переважно розташовані заказники та пам‘ятки природи місцевого значення.
Відомо, що оптимальний показник заповідності для Донецької області складає 5 %. Як вже зазначалось, на сучасному етапі він складає 2,99 %. Приближення реального показника заповідності до оптимального можливе завдяки створенню нових об‘єктів ПЗФ та збільшенню площі існуючих. Але якщо з 2000 до 2003 рр. нові об‘єкти ПЗФ створювались дуже активно (від 100 до 113, в тому числі 5 регіональних ландшафтних парка), то у 2003 році нових об‘єктів взагалі не було створено. Стосовно розширення існуючих об‘єктів ПЗФ, слід зазначити, що зараз ведуться роботи лише по розробці проекту створення та відведення земель для організації національного природного парку "Меотида".
Цікаві статті з розділу
Еколого-економічна оцінка техногенних родовищ Кривбасу
У світі за останні декілька десятиліть видобуто більше корисних копалин, ніж за всю попередню історію. Людство, в пошуках нових джерел мінеральної сировини, почало освоювати шельфи і дно морів та океа ...
Оцінка впливу проектів на навколишнє середовище
Сучасна практика реалізації проектів визнала, що дешевше
доповнити планування проекту аналізом довкілля, ніж ігнорувати цей момент і
розраховуватися за екологічні помилки у майбутньому. Біль ...
Природо-заповідний фонд лісової зони України, його структура та зонально-регіональні властивості
Українське
Полісся, яке простягається із заходу на схід на 750 км і займає близько 20%
території України, складає значну частину Поліської низовини - важливого
регіону Європи в межах Україн ...