Характеристика тваринного світу басейну річки
Інтенсивна господарська діяльність вплинула і на тваринний світ басейну річки: випас худоби, рекреаційні навантаження, аматорське рибальство, браконьєрство в акваторії Софіівського водосховища, степові й лісові пожежі - усе це збіднює фауну, проте вона у басейні збереглася набагато краще, ніж у прилеглих агроландшафтах.
Тут зустрічаються рідкісні та зникаючі види тварин, що перебувають під охороною держави. Це поліксена (Zerinthia polyxena), махаон (Papilio machaon), сколія-гігант (Scolia maculata), ксилокопа звичайна (Xylocopa valga), подалірій (Iphiclides podalirius), жовтобрюх (Coluber jugularis), канюк степовий (Buteo rufinus), тхір степовий (Mustela eversmannii), горностай (Mustela erminea), видра річкова (Lutra lutra) та ін.
Канюк степовий. Buteo rufinus (Cretzschmar, 1827)
Птахи
Ряд Соколоподібні - Falconiformes
Родина Яструбові - Accipitridae
Таксономічна характеристика. Один з 24 видів роду; один з З видів роду у фауні України.
Статус. IV категорія.
Поширення. Гнiздиться у Київськiй, Черкаськiй, Кiровоградськiй, Херсонськiй областях та у Криму. Ареал охоплює Пд.-Сх. Європу, Малу, Середню та Пд. Азiю, Закавказзя, Пн. та Пд.-Сх. Африку.
Місця перебування. Старі острівні та байрачні ліси, розташовані серед відкритих (часто погорбованих) степових місцевостей.
Чисельність. Дуже низька. У районі урочища Редьчине (Олександрійський р-н Кіровоградської обл.) у 1980-81 рр. гніздилась одна пара, 1982 р.- дві. До 20 ст. був звичайним на гніздуванні у степовій зоні.
Причини зміни чисельності. Розорювання цілинних земель, вирубування лісів, винищення птахів людиною, скорочення кормової бази, посилення фактора непокоєння.
Особливості біології. Перелітний птах. Моногам. Гніздиться на землі, скелях, урвищах, деревах, у чагарнику (в Україні гнізда знаходили лише на деревах - на висоті 9 - 20 м). Одне й те саме гніздо використовує протягом кількох років. У кладці (кін. березня - поч. квітня) 2 - 5 (звичайно 4) яєць. Пташенята вилуплюються в перших числах травня, залишають гніздо на поч. липня. Живиться переважно дрібними ссавцями (гол. чин. гризунами), рідше - птахами, плазунами та земноводними.
Розмноження у неволі. Даних немає. Заходи охорони. Охороняється в орнітологічному заказнику загальнодержавного значення редьчине. Слід взяти під охорону ін. місця гніздування, зберігати старі острівні та байрачні ліси. Доцільно створити в Черкаському р-ні Черкаської обл. національний природний парк Черкаський Бір.
Полоз лісовий, ескулапова змія
longissima (Laurenti, 1768)
Плазуни
Ряд Лускаті - Squamata
Родина Вужеві - Colubridae
Таксономічна характеристика. Один з 50 видів роду; один з 4 видів роду у фауні України.
Статус. III категорія.
Поширення. Закарпатська, Тернопiльська i Миколаївська областi. Ранiше спостерiгався в Чернiвецькiй, Вiнницькiй, Одеськiй та Кiровоградськiй областях. Ареал охоплює також Пд. i Центр. Європу, Малу Азiю, Пн. Iран i Зх. Закавказзя.
Місця перебування. Кам`янисті схили з розрідженим листяним лісом у передгір`ях, порослі чагарником виходи скельних порід у річкових долинах, іноді руїни старих будівель.
Чисельність. Зустрічаються поодинокі особини. Найбільша чисельність (2-3 змії на 1 км) спостерігалася на Закарпатті під час маршрутних досліджень.
Причини зміни чисельності. Порушення ландшафту під впливом господарської діяльності, безпосереднє знищення виду людиною.
Заходи охорони. Занесено до Червоної книги Української РСР (1980) та Червоної книги МСОП. Слід надати охоронний статус ділянці скелястого каньйону Пд. Бугу біля с. Мигії Миколаївської обл. та виходам скель уздовж каналу Ужгород - Невицьке (можливо, на правах філіалу Карпатського біосферного заповідника).
Цікаві статті з розділу
Генетичні типи островів та їх флористична різноманітність
Одним із найважливіших завдань сучасної ботаніки є детальне дослідження
флори та рослинності конкретних регіонів, у першу чергу територій, які й досі
зберігаються у природному або малотрансф ...
Токсикологічна характеристика забруднюючих речовин води
1. Наведіть стислу токсикологiчну
характеристику забруднювачів води та вкажiть їх нормування згідно завдання.
2. Запропонуйте методи очистки від
забруднювачів. Оцініть зменшення маси ви ...
Біологічні основи інтродукції видів рододендрон в Житомирському Поліссі
Дипломний проект Мельника В.В. "Біологічні основи інтродукції
видів рододендрон в Житомирському Поліссі." Розроблені пропозиції щодо
збереження та охорони рідкісних видів рослин Жи ...