Гідрологічні спостереження за рівнями і витратами води в басейні р.Рось
В басейні р.Рось знаходяться 60 водосховищ загальною площею 7932 га зарегульованим об”ємом води 146,16 млн.м3.
В 2007 році виконувались роботи по розробці режимів роботи водних об”єктів та здійснювався контроль за їх дотриманням.
У весняний період (березень-квітень) на період проходження весняної повені 2007 року з метою зменшення негативного впливу від шкідливої дії льодоходу і повеневих вод на населені пункти, народногосподарські об’єкти були розроблені режими роботи на 14 водних об”єктів (водосховищ і ставків).
В період літньо-осінньої межені (червень-жовтень) в умовах достатньої водності режими роботи водосховищ встановлюються близькими до НПР з витратами в межах притоку. В періоди коли спостерігається жарка та суха погода відбувається інтенсивне випаровування з водної поверхні водних об”єктів, зменшується водність і як наслідок погіршується якість води. Проте першочергово повинні забезпечуватись питні потреби населення. Водні об”єкти повинні працювати в режимі скиду по необхідності до рівня мертвого об”єму (РМО). Обмеження надається тільки тим водосховищам, на яких знаходяться питні водозабори, а саме Білоцерківському верхньому водосховищу - спрацювання до 0,5м і Богуславському водосховищу - спрацювання до 0,4м.
В зв’язку з утриманням жаркої та сухої погоди в травні-червні 2009 року відбулося зниження водності р.Рось та зменшення вмісту кисню у воді. Починаючи з червня місяця проводились скиди води з водних об”єктів розташованих на р.Рось і її притоках. З водосховищ на р.Рось - 6 млн.м3 (Косівське, Щербаківське, Білоцерківські верхнє і нижнє водосховища);
З водних об”єктів на притоках р.Рось: р.Молочна - 1 млн.м3, р.Роська - 1,88 млн.м3, р.Кам’янка - 1,14 млн.м3, тощо.
Всі водосховища повинні мати правила експлуатації, розроблені та затверджені у відповідності до вимог діючих нормативних документів. Правила експлуатації повинні включати: загальні відомості про водосховище та споруди гідровузлів; режим роботи водосховища; проведення експлуатаційних заходів; природоохоронні вимоги до режиму експлуатації; організація служби експлуатації.
Режими роботи водосховищ повинні забезпечити:
· цілісність споруд гідровузлів;
· раціональнге використання водних ресурсів;
· санітарні та спеціальні попуски в нижній б’єф;
· безаварійний пропуск паводків та повеней розрахункової забезпеченості.
З Косівського водосховища з перших чисел червня здійснювались скиди води, рівень води в водосховищі в кінці другої декади червня знизився до 176,72м (-0,28м від НПР) при витратах 1,3м3/сек. Об’єм скиду склав 1,3 млн.м3. Скиди води з водосховища здійснювались до кінця червня і в липні місяці. Загальний скид води склав 2,58 млн.м3, рівень води знизився до 1м від НПР.
З Білоцерківського верхнього водосховища в другій декаді червня здійснювалось пониження рівня води на 0,3м, витрати зросли з 8 м3/сек до 20 м3/сек. Об’єм скиду по Білоцерківському верхньому водосховищу склав 1,8 млн.м3.
На Володарському водосховищі управлінням проведені роботи щодо недопущення акумуляції стоку в водосховищі, шляхом ліквідації частини дерев’яних шандор.
На Щербаківському водосховищі рівень води підтримувався на 0,5-1,0м нижче від НПР.
Цікаві статті з розділу
Вплив діяльності людини на довкілля
В умовах науково-технічного прогресу значно
ускладнились взаємовідносини суспільства з природою. Людина отримала можливість
впливати на хід природних процесів, підкорила сили природи, почала ...
Ерозійні процеси Красноградського району та заходи боротьби з ними
Ґрунти - органо-мінеральний продукт багаторічної спільної
діяльності живих організмів, води, повітря, сонячного тепла й світла. Це
природні утворення, які характеризуються родючістю - здатні ...
Оцінка стану екологічної системи басейну річки Інгул
Нині екологія стала теоретичною основою та науковою базою для розробки питань охорони природи й раціонального використання її ресурсів, визначення стратегії й тактики гармонізації взаємин людського су ...