Гідрологічні спостереження за рівнями і витратами води в басейні р.Рось
В басейні р.Рось знаходяться 60 водосховищ загальною площею 7932 га зарегульованим об”ємом води 146,16 млн.м3.
В 2007 році виконувались роботи по розробці режимів роботи водних об”єктів та здійснювався контроль за їх дотриманням.
У весняний період (березень-квітень) на період проходження весняної повені 2007 року з метою зменшення негативного впливу від шкідливої дії льодоходу і повеневих вод на населені пункти, народногосподарські об’єкти були розроблені режими роботи на 14 водних об”єктів (водосховищ і ставків).
В період літньо-осінньої межені (червень-жовтень) в умовах достатньої водності режими роботи водосховищ встановлюються близькими до НПР з витратами в межах притоку. В періоди коли спостерігається жарка та суха погода відбувається інтенсивне випаровування з водної поверхні водних об”єктів, зменшується водність і як наслідок погіршується якість води. Проте першочергово повинні забезпечуватись питні потреби населення. Водні об”єкти повинні працювати в режимі скиду по необхідності до рівня мертвого об”єму (РМО). Обмеження надається тільки тим водосховищам, на яких знаходяться питні водозабори, а саме Білоцерківському верхньому водосховищу - спрацювання до 0,5м і Богуславському водосховищу - спрацювання до 0,4м.
В зв’язку з утриманням жаркої та сухої погоди в травні-червні 2009 року відбулося зниження водності р.Рось та зменшення вмісту кисню у воді. Починаючи з червня місяця проводились скиди води з водних об”єктів розташованих на р.Рось і її притоках. З водосховищ на р.Рось - 6 млн.м3 (Косівське, Щербаківське, Білоцерківські верхнє і нижнє водосховища);
З водних об”єктів на притоках р.Рось: р.Молочна - 1 млн.м3, р.Роська - 1,88 млн.м3, р.Кам’янка - 1,14 млн.м3, тощо.
Всі водосховища повинні мати правила експлуатації, розроблені та затверджені у відповідності до вимог діючих нормативних документів. Правила експлуатації повинні включати: загальні відомості про водосховище та споруди гідровузлів; режим роботи водосховища; проведення експлуатаційних заходів; природоохоронні вимоги до режиму експлуатації; організація служби експлуатації.
Режими роботи водосховищ повинні забезпечити:
· цілісність споруд гідровузлів;
· раціональнге використання водних ресурсів;
· санітарні та спеціальні попуски в нижній б’єф;
· безаварійний пропуск паводків та повеней розрахункової забезпеченості.
З Косівського водосховища з перших чисел червня здійснювались скиди води, рівень води в водосховищі в кінці другої декади червня знизився до 176,72м (-0,28м від НПР) при витратах 1,3м3/сек. Об’єм скиду склав 1,3 млн.м3. Скиди води з водосховища здійснювались до кінця червня і в липні місяці. Загальний скид води склав 2,58 млн.м3, рівень води знизився до 1м від НПР.
З Білоцерківського верхнього водосховища в другій декаді червня здійснювалось пониження рівня води на 0,3м, витрати зросли з 8 м3/сек до 20 м3/сек. Об’єм скиду по Білоцерківському верхньому водосховищу склав 1,8 млн.м3.
На Володарському водосховищі управлінням проведені роботи щодо недопущення акумуляції стоку в водосховищі, шляхом ліквідації частини дерев’яних шандор.
На Щербаківському водосховищі рівень води підтримувався на 0,5-1,0м нижче від НПР.
Цікаві статті з розділу
Стан та перспектики екологічної конверсії промислових і сільськогосподарських підприємств Чернігівської області
З настанням глобальної екологічної кризи людство змушене вирішувати нові проблеми, що стосуються гармонізації відносин людини з природою, сталого та безпечного збалансованого соціально-економічного ро ...
Засоби метрології в екологічній стандартизації
Екологія
як комплексна наука оперує інформацією, яку можна одержати тільки шляхом
вимірювань. Вони дають змогу отримати різноманітні кількісні та якісні дані,
необхідні для загальної характ ...
Вплив двоокису сірки, двоокису азоту та неорганічного пилу на організм людини
Україна
є однією з найбільших за територією, чисельністю населення та економічним
потенціалом держав Європи. Станом на 2005 рік населення України становило 48
мільйонів осіб. На території У ...