Гідрологічні фактори
Для екологічної системи особливо важливою є кількість опадів. Вона визначає навіть тип екосистеми. При опадах менше ніж 250 мм на рік (у жаркому кліматі) розвиваються пустельні екосистеми, при опадах 25-750 мм - формуються сухі субтропічні ліси та при опадах більш ніж 1250 мм на рік - вологі тропічні ліси.
В залежності від виду атмосферних опадів, рік прийнято ділити на два періоди: холодний і теплий. Холодний період - це коли разом з твердими опадами випадають рідкі, теплий - коли випадають переважно рідкі опади.
Водний режим екосистем визначається не тільки кількістю опадів як таких, але й співвідношенням його до режиму випаровування води. Одночасно цей параметр, треба врахувати температуру, оскільки вона в першу чергу впливає на інтенсивність випаровування. Сумарним показником режиму в зволоженості в екосистемі може бути гідрометричний індекс:
= P*T/(tл - tc).
= 534*7,6/(26,3-(-0,5))=346,2
де: Р - кількість опадів на рік;
Т - середньорічна температура; л - середня температура найтеплішого місяця; c - середня температура найхолоднішого місяця.
Опади на території басейну розприділяються нерівномірно. У північно-західній частині випадає 600-640 мм, у південно-східній -500-530 мм на рік. Близько 79% їх припадає на теплий період року. Висота снігового покриву 4-17 см. Кількість днів, коли земля вкрита снігом, збільшується з півдня на північ від 75 до 95. З несприятливих кліматичних явищ на території басейну спостерігаються хуртовини (10-15 днів), ожеледь (7-17 днів), тумани в холодний період року (23-34 днів), грози (11-20), град, суховії, трапляються ранні осінні та пізні весняні заморозки.
Вологість як екологічний фактор. Вода необхідна для життя і нерідко виступає лімітуючим фактором в наземних екосистемах. Слід відмітити, що вода є єдиним розчинником на нашій планеті, завдяки воді відбувається транспорт речовин із навколишньої, неживої природи до живих організмів. На планеті Земля вода одночасно перебуває в трьох агрегатних станах - твердому, рідкому і газоподібному.
Волога настільки важлива, що в типових екосистемах України влітку після кожного дощу вся природа „оживає”. Дощ є механізмом, що забезпечує початок весняного проростання насіння ряду рослин. Таке насіння вміщує інгібітори, що гальмують їхнє проростання в несприятливий час. Весняні дощі вимивають ці інгібітори з насіння і воно починає проростати.
Повітря має сильну висушу вальну дію, тому у рослин та тварин спостерігається велика кількість цікавих пристосувань щодо зниження випаровування. Одночасно живим організмам доводиться підтримувати певний оптимальний режим втрати пароподібної вологи, оскільки випаровування - це найефективніший спосіб само охолодження організму в умовах високої температури повітря.
Джерелами поступлення води на поверхню суші є - дощ, сніг, град, роса, що в сукупності формують поверхневі води. Значний відсоток „ґрунтової води”, за винятком людини, недоступний живим організмам. Отже, для живих організмів залишається в розпорядженні тільки незначний відсоток води.
Залежно від здатності утримувати вологу або витримувати без води, рослини поділяють на:
· ксерофіти - які здатні довший час витримувати без води;
· мезофіти - із середньою витривалістю;
· гідрофіти - які не можуть витримувати без води без води і вода для них є основним лімітуючим фактором.
Вологість середовища є фактором, який лімітує чисельність та поширення організмів на земній кулі. Рослини басейну, степові та лісові, потребують підвищеного вмісту водяної пари в повітрі і навпаки, тому найменші її значення спостерігаються влітку (72%), а найбіліші взимку (88%). Річний хід вологості повітря обернений до річного ходу температури повітря, тобто максимум відносної вологості відповідає майже мінімуму температури повітря і навпаки.
Цікаві статті з розділу
Характеристика забруднювачів ґрунтового покриву внаслідок антропогенної
діяльності
Забруднення
ґрунтового покриву, внаслідок діяльності промислового сектору, пояснюється
осіданням твердих частинок, а також попаданням в ґрунт забруднюючих речовин в
результаті мокрого очищення атмо ...
Діяльність озер та боліт у формуванні мінеральних ресурсів
Актуальність. Ми живемо в
епоху гострого конфлікту між людським суспільством та природою, коли
нераціональна господарська діяльність порушила динамічну рівновагу біосфери
нашої планети, що ...
Сучасні напрямки природоохоронної пропаганди
Всім добре відомо, що таке реклама. Її вплив на свідомість
окремих осіб та суспільну свідомість в цілому останнім часом стає все
помітнішим. Не важко помітити, що реклама стосується речей. П ...