Оцінка існуючого стану моніторингових досліджень
На досліджуваному об'єкті ЗАТ „Житомирський м'ясокомбінат" в зв'язку з відсутністю інженера-еколога чи спеціаліста, що міг би проводити моніторингові дослідження та вивчати тенденції змін навколишнього природного середовища від викидів підприємства, повноцінна система моніторингу просто не можлива на сьогоднішній момент. Дослідження, що проводяться на підприємстві в екологічній сфері, полягають лише в контролі за дотриманням ГДК по стаціонарним джерелам забруднення.
Контроль здійснює відділ моніторингу та аналітичного контролю м. Житомира, що акредитований на визначення 36-ти інгредиєнтів у промислових викидах в атмосферу.
Контроль за викидами ЗР в атмосферу проводився згідно затвердженого держуправлінням екоресурсів планом. При здійсненні лабораторно-інструментального контролю викидів ЗР в атмосферу використовувались фотоколориметричні, лінійно-колористичні, атомно-абсорбційні методи визначення концентрацій.
Періодичність контролю за дотриманням середньозмінної ГДК повинна бути не рідше кратності проведення періодв-ших медичних оглядів, встановленої Міністерством охорони здоров'я.
Вимоги до методик вимірювання концентрацій шкідливих речовин в повітрі робочої зони. Структура, зміст та виклад методик вимірювання концентрацій шкідливих речовин в повітрі робочої зони повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.1.016-79, ГОСТ 8.010-90.
Методики вимірювання концентрацій шкідливих речовин в повітрі робочої зони, які розробляються, переглядаються чи впроваджуються, повинні бути затверджені Міністерством охорони здоров'я і метрологічне атестовані у відповідності з вимогами ГОСТ 12.1.016-79, ГОСТ 8.010-90. Методики та засоби повинні забезпечувати виборче вимірювання концентрації шкідливої речовини в присутності супутніх компонентів на рівні < 0,5 ГДК. Сумарна похибка вимірювань концентрацій шкідливої речовини не повинна перевищувати +25%.Результати вимірювань концентрацій шкідливих речовин в повітрі приводять до умов: температури 293К (20°С) та тиску 101,ЗкПа (760 мм рт.ст.). Вимірювання концентрацій шкідливих речовин в повітрі робочої зони індикаторними трубками повинно проводитись у відповідності з ГОСТ 12.1.014-84. Для автоматичного безперервного контролю за вмістом шкідливих речовин гостронапиленої дії, повинні бути використані швидкодіючі та малоінерційні газоаналізатори, технічні вимоги до яких повинні бути узгоджені з Міністерством охорони здоров'я.
Загальні вимоги до методів визначення забруднюючих речовин. Нормується ГОСТ 17.2.4.02-81. Цей стандарт встановлює загальні вимоги до методів визначення забруднюючих речовин в атмосферному повітрі. На його основі повинні розроблятися державні стандарти на конкретні методи визначення забруднюючих речовин в атмосферному повітрі. Стандарт не поширюється на загальні вимоги до методів з використанням приладів автоматичного контролю. Він повністю відповідає СТ СЕВ 2598-80. Відбір та підготовка проб для визначення забруднюючих речовин проводиться за ГОСТ 17.2.3.01-77. Загальні вимоги до методів:
Метод повинен бути виборчим в присутності шкідливих речовин, які постійно та найбільш часто містяться в атмосфері, наприклад: 8О2, №І3, СО, Н28, НОХ, зважених частинок, а також СО2, Н2О і супутніх речовин, та повинен забезпечувати визначення забруднюючої речовини у відібраній пробі повітря в кількості меншій чи рівній 0,8 гранично допустимої концентрації (ГДК) цієї речовини. Похибка методу не повинна перевищувати ±25% по всьому діапазону вимірюваних концентрацій. Метод повинен забезпечувати вимірювання з вказаноюпохибкою концентрації забруднюючої речовини в межах величин від 0,8 до 10 ГДК. В описі методу повинно бути вказано час, протягомякого були стабільні продукти хімічних реакцій, що передували визначенню забруднюючої речовини. Метод повинен включати:
- опис заважаючих впливів;
- умови та метод відбору проб, транспортування та зберігання відібраних проб повітря;
- опис апаратури та приладів, що використовуються, перелік реактивів, що застосовуються, та їх кваліфікацію;
- перелік розчинів, що застосовуються, порядок їх приготування та використання, терміни та умови зберігання;
- умови аналізу відібраних проб та порядок побудови калібровочного графіка;
Цікаві статті з розділу
Моніторинг екологічного стану ґрунтів сільськогосподарського призначення
Проблема збереження ґрунтового покриву сільськогосподарських угідь та родючості ґрунтів набула загрозливих масштабів. Це пов’язано зі значною розораністю території, із збільшенням викидів у земл ...
Заходи щодо зменшення пестицидного навантаження на агроекосистеми
Еколого-технологічна,
санітарно-гігієнічна характеристики та оцінка пестицидів. Збирання високих
урожаїв сільськогосподарських культур у сучасних умовах неможливе без захисту
рослин, який в ...
Екологічні наслідки проведення меліоративних робіт в Ратнівському районі Волинської області
Волинське Полісся - це край з вологим кліматом та високим рівнем ґрунтових вод. Не випадково тут ще в середині XIX століття під керівництвом науковця генерал-лейтенанта І. Жилінського робилися перші к ...