Охорона праці
Забезпечення пожежної безпеки є невід'ємною частиною виробничої діяльності підприємства і в цілому покладається на керівника підприємства та безпосередньо на керівників виробничих підрозділів, в обов'язки яких входить дотримання вимог правил пожежної безпеки, проведення протипожежних інструктажів, що здійснюються одночасно з інструктажами з охорони праці, обладнання виробничих приміщень первинними засобами гасіння пожежі. Також: виробничі приміщення обладнують пожежними щитами, на яких розміщують ломи, сокири, лопати, багри, відра та біля них ящики з піском і бочки з водою.
Висновки та пропозиції
У дипломній роботі на ландшафтно-екосистемних засадах наведено характеристику трансформації у просторі і часі лісових екосистем Правобережжя середнього Дніпра в умовах аеротехногенного забруднення. Запропоновано напрями та способи підвищення стійкості лісових екосистем, удосконалення фітоіндикації забруднення атмосфери, лісовідновлення, озеленення та збереження біорізноманіття.
1. Основними екологічними загрозами для лісових екосистем Правобережжя середнього Дніпра є промислове забруднення атмосфери фітотоксикантами NH3+NOх+SO2, яке періодично перевищує середньорічні ГДК.
2. За 1988-2011 рр. промислові викиди аерофітотоксикантів у м. Черкасах зменшились у 2,8 раза внаслідок економічної кризи 90-х років ХХ ст. Проте санітарний стан соснових деревостанів лісового масиву «Черкаський бір» продовжує погіршуватися. У найбільш пошкодженому урочищі «Сосновка» в радіусі до 19 км від промислової зони на площі 8,8 тис. га деревостани сильно ослаблені.
. Техногенне зрідження деревного намету лісових насаджень Черкаського бору призводить до збільшення освітленості та температури піднаметового простору лісу. Це спричиняє активізацію розвитку нижчих ярусів фітоцезу (підросту, підліску, чагарників, трав’яно-лишайниково-мохового надґрунтового покриву), що зумовлює зміну видового складу лісових насаджень.
. У приузлісній (0-2 км з боку міста) смузі Черкаського бору зріджені та пригнічені у розвитку деревостани сосни звичайної змінює листяний підріст та густий підлісок. Тобто монокультури сосни звичайної перетворюються у складні за будовою багатоярусні фітоценози.
. У трав’яно-лишайниково-моховому надґрунтовому покриві зріджених насаджень знижується кількість лісових видів (папоротей та мохів), їх витісняють світлолюбні сорняки, що заносяться з агроугідь, лучні рослини та азотофіли (внаслідок надходження техногенного азоту до 2 км вглиб лісового масиву).
. Аеротехногенне забруднення спричиняє трансформацію структури соснових деревостанів: зміну домінантів у деревостані; звуження на 1 м товщини кронового шару фотосинтезу деревного намету; зміну співвідношень груп дерев за розвитком та станом.
1. Для зниження техногенного забруднення атмосфери шкідливими речовинами необхідно забезпечити удосконалення технологічних процесів на систем очистки підприємствах-джерелах викидів
2. Необхідно сприяти природному поновленню лісів та створенню лісових культур з участю листяних видів відповідно до природних типів деревостанів, у яких дуб звичайний та інші листяні породи формують другий ярус, а перший - сосна звичайна.
. Перед вразливими об’єктами природно-заповідного фонду доцільно створювати щільні буферні узлісся із стійких видів листяних дерев
Цікаві статті з розділу
Використання безвідхідних технологій в промисловості
Необхідність охорони навколишнього
середовища приводить до істотних змін у загальних підходах до забезпечення
екологічної ефективності виробництв. Під екологічною ефективністю розуміють
мін ...
Засоби метрології в екологічній стандартизації
Екологія
як комплексна наука оперує інформацією, яку можна одержати тільки шляхом
вимірювань. Вони дають змогу отримати різноманітні кількісні та якісні дані,
необхідні для загальної характ ...
Очищення води за допомогою озонування
Прогрес людства, розвиток культури і саме життя знаходяться в прямій
залежності від запасів, збереження і використання води.
Загальні запаси води на земній кулі за оцінкою М.І. Львовича ск ...