Санітарний стан деревостанів Черкаського бору
Примітка: % - частка дерев певної категорії стану; жирним шрифтом виділено показник СКК, менший нормального розподілу.
Так, у міру наближення від контролю ПП9К до узлісся, кількість здорових особин зменшується з 6,5 до 0,9%. За іншими категоріями стану дерев цієї залежності немає, оскільки деревостани екопрофілю, пошкоджені різною мірою, з часом неоднаково змінилися, збільшивши відмінність за таксаційними показниками та, відповідно, за санітарною структурою. Так, збільшення значення СКК здорових дерев північно-західного екопрофілю з 1,4 на контролі до 2,0 на узліссі свідчить про зменшення частки дерев І класу Крафта в деградованих деревостанах, про негативний вплив на них екзогенного чинника, який спричинив зниження приросту домінантів у висоту та їх відпад [26]. Всередині лісового масиву (ПП6-ПП9) свіжий сухостій формують дерева ІV класу Крафта, що свідчить про природний їх відпад. У приузлісній ПП5 всихають також особини ІІІ класу Крафта, що є аномалією. Про це свідчить також структура старого сухостою: на відстані 16 км - це дерева ІV класу Крафта, на 11 км - ІІІ, а 10 км - навіть ІІ класу Крафта, содомінанти.
Отже, з наближенням до міста та промислової агломерації (ЧПА) усихають вищі дерева, що свідчить про наявність аеротехногенного забруднення. Цей процес деградації деревостанів в зоні хронічного впливу фітотоксикантів зростає з віком та підсилюється супутніми екологічними впливами на ліс несприятливих факторів, зокрема, рекреагенних, кількість та інтенсивність яких та наслідки збільшуються з наближенням до міста, підсилюючи пошкодження екосистем. В урочищі «Сосновка» ЧБ стан сосняків уже втратив зв’язок з відстанню до промзони (rЧБ = -0,04) (рис. 3.8).
Рис. 3.8. Залежність індексу стану (Іс) деревостану від відстані до Черкаської промислової агломерації (ЧПА)
Цікаві статті з розділу
Дослідження екологічного стану техногенного навантаження на навколишнє природне середовище підприємством Чернігівське Хімволокно
До основних антропогенних джерел забруднення природного середовища
відноситься промисловість – 45,4%. Промислові комплекси України являються
головними споживачами води в державі.
Однією ...
Проблеми утилізації твердих побутових відходів в малих містах (а прикладі смт. Ставище)
У результаті неконтрольованих демографічних
процесів ряду азіатських країн відбувся різкий ріст чисельності населення
Землі, що уже перевищує 6,4 млрд. докорінно змінився вплив людини на при ...
Екологія водосховищ
Режим річкового стоку характеризується значною
нерівномірністю і знаходиться в різкому протиріччі з режимом його споживання
більшістю галузей народного господарства. З усіх можливих засобів ...