Еколого-біологічна основа профілактики полинозів та заходи боротьби з ними в урбоекосистемі Корсунь-Шевченківський
У сезон цвітіння рекомендується відмовитися від прогулянок за містом, не виходити на вулицю в жарку легковажну погоду, здійснювати прогулянки після дощу, в похмурі дні - коли пилок прибита до землі, - очищати і зволожувати повітря в квартирі. Для захисту від пилку рекомендується натягнути на віконні отвори сітки. Їх необхідно регулярно змочувати і періодично міняти або мити, виходячи на вулицю, слід використовувати сонцезахисні окуляри, після прогулянки необхідно промити очі і ніс водою, змінити верхній одяг, якщо є можливість, то в період цвітіння слід змінити кліматичну зону на ту, де цвітіння вже закінчилося або ще не почалося.
Під час цвітіння причинно-значущої рослини слід дотримуватися строгої специфічної гіпоалергенної дієти. Це пов'язано з тим, що плоди споріднених видів рослин можуть посилити прояви алергії, пов'язані з пилком. Наприклад, під час цвітіння дерев (квітень-травень) дітям, що мають алергію на їх пилок, категорично заборонено вживання в їжу фруктів (яблук, груш, вишні), ягід і продуктів їх переробки (соків, варива, джемів). Дітям з полинозом небажано також вживання меду і лікарських препаратів, що містять компоненти трав.
Заходи інтегрованої боротьби з бур'янами на необроблюваних землях різного призначення здійснювалась з урахуванням санітарно-гігієнічних вимог до них. За допомогою механічних заходів боротьби з рослинами-полинозоутворювачами.
Одноразовий механічний обробіток ґрунту шляхом мілкої оранки або дискування провокує масове з'явлення нових сходів бур'янів внаслідок покращення аерації ґрунту. Це обумовлює збільшення вихідної засміченості. Дворазовий обробіток ґрунту є також недостатньо ефективним, оскільки нові сходи бур’яну, котрі з’являються в червні, встигають закінчити свій цикл розвитку й утворити життєздатне насіння і поповнити його запаси в ґрунті.
Найбільш ефективним у боротьбі з цими злісними бур’янами є триразовий механічний обробіток ґрунту за умови проведення останньої культивації наприкінці червня - на початку липня, оскільки сходи бур’яну, які з’являються в цей період, не встигають утворити насіння й засмітити ґрунт. Такий обробіток доцільно використовувати для боротьби з бур'янами на прифермських ділянках, узбіччях лісосмуг і доріг, у смугах відчуження ліній електропередач, газо- та нафтопроводів тощо.
На необроблюваних землях з високими санітарно-гігієнічними вимогами поблизу жилої забудови, громадських споруд, на спортивних і дитячих майданчиках доцільно проводити скошування рослин-полинозоутворювачів у фазі його бутонізації, коли не відбувається повторне відростання бур'яну.
У період викидання колоса чи волоті у злакових, бутонізації у бобових, капустяних, тобто початку цвітіння алергеннонебезпечної рослинності, потрібно проводити викошування, обрізку гілок тощо.
На початкових етапах розвитку алергеннонебезпечної рослинності проводити хімічні, механізовані та біологічні способи боротьби.
Отже, найбільш злісними для рільництва й небезпечними для людини є бур’яни-алергени - Ambrosia artemisifolia L., Iva xanthiifolia Nutt., Artemisia absinthium L., Atriplex patula L., A. tatarica L., Chenopodium album L., Cannabis ruderalis Junisch. тощо.
Розвиваючи потужну кореневу систему, ці бур’яни, за відсутності належного догляду за сільськогосподарськими культурами та на необроблюваних землях, упродовж вегетаційного періоду накопичують величезну біомасу й виносять з ґрунту понад 60-80 кг/га поживних речовин і 800-1000 т води, унаслідок чого знижується продуктивність культурних рослин на 30-50% і більше [26, 34, 38].
Цікаві статті з розділу
Моніторинг поверхневих вод Сандракського водосховища
Кожен майбутній економіст, спеціаліст народного господарства, кожна свідома людина повинна обов’язково мати загальне уявлення про особливості сучасного екологічного стану, а також про основні на ...
Характеристика джерел забруднення атмосферного повітря в басейні річки
Борошномельне
виробництво, завдання якого полягає у переробці зерна на харчове та фуражне
борошно (рос. - мука), є одним з найдавніших надбань людської цивілізації,
коріння якого сягають у надра пе ...
Природоохоронна діяльність на територіях природно-заповідного фонду України
Одним з ефективних заходів охорони довкілля
є заповідання. Більш як 100 років минуло з часу започаткування активної форми збереження
й відтворення незайманих ландшафтів в Україні. На 1 січня ...