Суть фіторемедіації
Відповідно до останніх літературних даних, фітотехнології - це використання рослин для відновлення, стабілізації, контролю за забрудненими субстратами. Фіторемедіація - складова фітотехнологій, що направлена на видалення чи розкладання полютантів. Фітотехнології використовують вивчені природні фізіологічні властивості зелених рослин з метою відновлення ґрунтів, забруднених важкими металами і/або органічними сполуками. Це дешеві й екологічно привабливі технології для вилучення, деградації та фіксації забруднювачів.
Насьогодні в світовій практиці охорони навколишнього природного середовища активно розвиваються економічно ефективні та екологічно безпечні технології очищення ґрунтів, які базуються на фізіологічній здатності рослин знижувати вміст ксенобіотиків шляхом їх акумуляції та деструкції - фіторемедіаційні технології [198, 216, 212, 213, 178, 217].
Фіторемедіація, за визначенням агентства з охорони навколишнього природного середовища США - набір технологій, які ґрунтуються на природних фізіологічних властивостях рослин деконтамінувати ґрунти, забруднені металами та (або) органічними сполуками. Маджеті Нарасімха Вара Прасад (M.N.V. Prasad) - вчений з університету Хайдерабада, Індія, підрахував, що вартість очищення ґрунту, забрудненого важкими металами, радіонуклідами, нафтою чи пестицидами за допомогою рослин, що використовують лише енергію сонця, становить лише 5% від витрат на інші способи відновлення. Тому фіторемедіація є більш екологічно доцільним і дешевим методом відновлення ґрунтів порівняно з фізико-хімічними і технічними способами, навіть з урахуванням обмеженості часових ресурсів для досягнення кінцевої мети. Процеси фіторемедіації базуються на здатності рослин акумулювати, деградувати, стабілізувати, трансформувати і випаровувати забруднювачі з великої кількості природних матриць, зокрема, ґрунту та води [152, 202, 214, 219, 209, 192, 220].
Технології очищення ґрунтів, що базуються на використанні рослин, тобто фіторемедіаційні технології, в останні роки набули вагомості й довели, що можуть бути застосовані у польових умовах (H. Van Liere, 2005, J.C. White, 2001).
Фітотехнології пропонують ефективні інструменти й екологічно безпечне розв’язання проблеми очищення забруднених ділянок ґрунту та води, видалення повітряних забруднювачів, підвищення рівня безпеки продовольчих продуктів і створення відновлювальних джерел енергії, що сприяє раціональному природокористуванню. Фіторемедіація базується на наступних механізмах: фітостабілізація - осадження полютантів у кореневій зоні рослин у результаті адсорбції корінням та, у такий спосіб, запобігання їхній міграції у ґрунті, ґрунтових водах та повітрі; фітоекстракція - поглинання забруднювачів коренями з наступним переміщенням у надземні органи рослини; фітостимуляція - активізація мікробного метаболізму у ризосфері рослин, сприяє активізації процесів поглинання і (або) розкладання полютантів; фітодеградація та фітотрансформація - розкладання органічних ксенобіотиків рослинами з утворенням нетоксичних сполук, що характеризує величезний потенціал і біологічну варіативність метаболізму рослини [190, 185, 186, 193, 195, 200, 206].
Цікаві статті з розділу
Екологічний стан екосистеми в зоні функціонування цукрового заводу
Актуальність роботи
. Останніми роками, у зв’язку з переходом на ринкові механізми господарювання, зміною форм власності на землю, незавершеністю формування національної політики та законодавст ...
Флора вільноплаваючих рослин Чернігівщини
Актуальність. Ми живемо в епоху гострого
конфлікту між людським суспільством та природою, коли нераціональна
господарська діяльність порушила динамічну рівновагу біосфери нашої планети, що
...
Глобальні екологічні проблеми людства. Шляхи їх вирішення
Перед людством постійно виникають багаточисленні проблеми, що потребують невідкладного вирішення. Одні з них мають локальний характер, інші торкаються значних регіонів світу.
Розвиток сучасної цивілі ...