Перспективи використання ремедіаційних технологій
Ґрунти, забруднені пестицидами можуть стати джерелами подальшого поширення токсичних речовин у довкіллі, які зрештою, з харчовими продуктами, потрапляють в організм людини. Рослини відіграють вирішальну роль у забрудненні трофічних ланцюгів, починаючи з накопичення полютантів з ґрунту та завершуючи потраплянням в організм тварин та людини з їжею. За даними ВООЗ, 30-40 % ракових утворень та від 25 до 81 мільйонів випадків хвороб щороку пов’язані зі споживанням забруднених полютантами харчових продуктів [99, 64, 211, 143].
Насьогодні у світі існує два шляхи поводження із забрудненими ґрунтами: консервація чи очищення. Оскільки пестициди здатні мігрувати профілем ґрунту, тому консервація, так само як і вилучення й поховання забрудненого шару ґрунту, не завжди є екологобезпечними та вимагають високих економічних витрат, погіршують структуру ґрунту та зменшують його продуктивність. Мікробіологічні методи відновлення забруднених територій, як правило, передбачають попереднє вилучення значних об’ємів ґрунту (технології „off-site”) і потребують спеціальних штучно створених умов. За оцінками експертів очищення 1 акру (4046,86 м²) супіщаного ґрунту на глибину до 50 см за допомогою рослин коштує у 4-7 разів дешевше, ніж його екскавація та захоронення [207, 179, 183, 227].
Вважається, що біологічний спосіб відновлення антропогенно порушених екосистем є найбільш економічним та екологобезпечним.
Забруднення довкілля стійкими органічними ксенобіотиками є одним із нагальних питань для світової спільноти. Нині найбільш дієвими природоохоронними заходами вважаються методи ремедіації - очищення забруднених об’єктів довкілля від різних полютантів [17, 215]. При цьому розвиток або створення нових технологій має на меті підвищення ефективності очищення і скорочення витрат на природоохоронні заходи. Існують фізичні, хімічні, мікробіологічні методи очищення забрудненого ґрунту, але більшість відомих методів надзвичайно енергоємні та економічно не вигідні. Найменш затратними є методи біо- та фіторемедіації забруднених ґрунтів. В Україні моніторингу пестицидів та біоремедіації забруднених ґрунтів присвячені роботи Моклячук Л.І., Мельничука С.Д. та ін.
Цікаві статті з розділу
Еволюція та сучасний склад атмосфери
Земля, як і більшість інших планет, оточена газовою оболонкою
- атмосферою. Атмосферне повітря - основний компонент біосфери. Перша наукова
праця, в якому узагальнюються уявлення про атмосфе ...
Флора вільноплаваючих рослин Чернігівщини
Актуальність. Ми живемо в епоху гострого
конфлікту між людським суспільством та природою, коли нераціональна
господарська діяльність порушила динамічну рівновагу біосфери нашої планети, що
...
Вміст важких металів у деяких промислових рибах верхів'я Кременчуцького водосховища
Серед забруднюючих речовин на одне з перших місць останній
час вийшли важкі метали. Це зумовлено екстенсивним розвитком промислового
виробництва, хімізацією сільського господарства, які вист ...