Зміни рівноваги в екосистемі ґрунтового покриву при багаторічному застосуванні засобів захисту рослин
Рівновага в природі має динамічний характер. Протягом багатьох віків порушення цієї рівноваги мали зворотній характер і рівновага постійно відновлювалась. І лише антропогенний вплив спричинив незворотні порушення рівноваги в природі [2, 62]. Розвиток сільського господарства, культивування одних видів рослин на великих площах і витіснення інших, спричинили порушення у біоценозах, де в минулому розвиток шкодочинних організмів контролювався природними ворогами та антагоністами і обмеженістю харчової бази. Масове розмноження шкідливих організмів, які паразитують на культурних рослинах перевершило всі припущення. Тому виробництво сільськогосподарської продукції стало неможливим без застосовування більш агресивних засобів для захисту врожаю від шкідників, бур’янів та хвороб [115, 80].
Все це в найближчі роки може призвести до дестабілізації виробництва сільськогосподарської продукції і зниження її якості, а в перспективі - зробить неможливим перехід аграрної галузі на засади сталого розвитку, які визнані світовою спільнотою, як безальтернативний магістральний шлях розвитку.
Процеси утворення та деструкції гумусу в ґрунті знаходяться у певній рівновазі. Паралельно з процесами гумусоутворення проходять реакції розкладання гумусових сполук мікроорганізмами. Рівновага процесів утворення та розпаду гумусу не стійка і зміщується в той, чи інший бік, залежно від дії зовнішніх факторів. Сучасне інтенсивне землеробство базується на застосуванні великої кількості мінеральних добрив, пестицидів, регуляторів росту рослин у спеціалізованих сівозмінах. Всі ці заходи призводять до зміни мікробного ценозу ґрунту та його біологічної активності. Використання засобів хімізації призводить до негативних змін у молекулярно-масових характеристиках гумінових кислот. Значно зменшується їх молекулярна маса та збільшується частка низькомолекулярних фракцій, а це, як відомо, є ознакою «старіння» гумінових сполук. За літературними даними, особливо негативно на мікробні угрупування впливають пестициди [92, 144, 63].
Цікаві статті з розділу
Моніторинг якості ґрунтів на околицях м. Шепетівка
Результатом інтенсивної господарської діяльності людства,слідуючи [1], є порушення механізмів самовідновлення і саморегуляції навколишнього середовища, що призводить до його деградації. Ці порушення н ...
Сучасні напрямки природоохоронної пропаганди
Всім добре відомо, що таке реклама. Її вплив на свідомість
окремих осіб та суспільну свідомість в цілому останнім часом стає все
помітнішим. Не важко помітити, що реклама стосується речей. П ...
Ефективність заходів по покращенню якості води
Вода - найцінніший природний ресурс. Вона відіграє виняткову
роль у процесах обміну речовин, що складають основу життя. Величезне значення
вода має в промисловому і сільськогосподарському ви ...