Міграція та трансформація пестицидів у навколишньому середовищі
Поряд з органічною речовиною сорбентами пестицидів є глинисті мінерали. Відокремити значення органічних сполук і глинистих мінералів важко, адже зазвичай у ґрунті вони знаходяться у вигляді глинисто-металорганічних комплексів, які є більш ефективними сорбентами, ніж їх складові поодинці.
Сорбція органічною речовиною та органо-мінеральними комплексами здійснюється за багатьма механізмами: іонообмінним, водневим зв’язком, протонуванням, силами Ван-дер-Ваальса, координаційними зв’язками. Неполярні молекули можуть зв’язуватися гідрофобними зв’язками.
Завдяки випаровуванню, дистиляції з водяними парами, міграції за межі кореневмісного шару токсиканти також видаляються з ґрунту.
З ґрунту пестициди вимиваються дощовими, талими, зрошувальними або ґрунтовими водами, забруднюючи підземні та поверхневі водні об’єкти. Цей процес інтенсифікується при ерозії земель.
Якісні та кількісні перебудови ґрунтових мікробоценозів є підтвердженням того, що мікроорганізми по-різному реагують на пестициди, які надходять у ґрунт [79]. Застосування пестицидів веде до суттєвого інгібування сапрофітної мікрофлори, мікробів, що використовують органічні і мінеральні форми азоту, актиноміцетів і міксоміцетів, стимулюючи при цьому ріст і розмноження автохтонної мікрофлори, що мають катаболічні плазміди і здатні перетворювати ширше коло субстратів.
Надзвичайно важливим фактором впливу на мікробну деградацію пестицидів є аерація. У природних умовах створюються аеробні, анаеробні та мікроаерофільні умови.
У зв’язку з цим поглинання і розкладання пестицидів у рослинних організмах під дією ферментних систем, утворення в результаті гідролітичних та окисно-відновних реакцій стійких нетоксичних комплексів набувають більшого значення як важливі фактори детоксикації полютантів.
Рослини різних видів не однаково впливають на пестициди у ґрунті та швидкість їх детоксикації, що пов’язано з відмінністю кореневих виділень та специфікою ризосферної мікрофлори. Накопичення пестицидів у тканинах рослин з наступним вилученням їх надземної маси також сприяє зменшенню вмісту токсикантів у ґрунті забрудненої ділянки [150].
Цікаві статті з розділу
Моніторинг поверхневих вод Сандракського водосховища
Кожен майбутній економіст, спеціаліст народного господарства, кожна свідома людина повинна обов’язково мати загальне уявлення про особливості сучасного екологічного стану, а також про основні на ...
Викиди АЕС - основне забруднення середовища
Актуальність.
Забруднення навколишнього середовища - небажана зміна
її властивостей в результаті антропогенного надходження різних речовин і
з'єднань. Воно призводить або може призвести в м ...
Заходи по покращенню стану атмосферного повітря
Для
того щоб покращити повітряний стан необхідно провести ряд заходів, а саме :
технологічні
;
архітектурно
- планувальні ;
санітарно
- технічні ;
законодавчі
;
Схема
роботи цикло ...