Еколого-географічна характеристика Ємільчинського району Житомирської області
Розташування області у помірному поясі північної півкулі визначає клімат як помірно - континентальний, з теплим і вологим літом та м’якою, хмарною зимою. Сонячна радіація, атмосферна циркуляція, форми рельєфу, лісистість та заболоченість впливають на формування місцевих мікрокліматичних відмінностей. Відсутність значних висот та гір сприяє вільному переміщенню повітряних мас різного походження, що обумовлює значну мінливість погодних процесів в окремі сезони. Проте, перехід від однієї пори року до іншої, як правило, відбувається поступово. Зими на Житомирщині чергуються теплі й холодні,з різницею у середній температурі 5 -7 С. Літо, як правило, тепле й вологе: в середньому 40 - 45% річної суми опадів припадає саме на літні місяці.
Такі погодно - кліматичні умови сприяють вирощуванню сільськогосподарських культур. Їх вегетаційний період починається з II декади квітня і продовжується до III декади жовтня і триває в межах 190 днів. Разом з тим, слід зазначити, що погодні умови іноді негативно впливають на формування врожаю, призводять до загибелі посівів на значних площах. Наприклад, у 1999р. через несприятливі погодні умови взимку загинуло 17 тисяч та пошкоджено 28 тис. га сільськогосподарських культур. Значної шкоди завдають ураганні вітри, зливи, град.
Екологічна криза, яка охопила Україну, в повній мірі торкнулася і Житомирщини. Більш того, найменші відхилення у природно - економічному балансі цього краю негайно позначаються на екологічному стані інших регіонів країни. Так, відчутна вирубка лісонасаджень, інтенсивне проведення меліоративних заходів безпосередньо впливають на «зелені легені» не тільки України, а й просторів за її межами. Від очищення і оздоровлення водних артерій області, або, навпаки - їх забруднення, у великій мірі залежить екологічний стан Дніпра. Найбільше радіоактивне забруднення території області внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС і сьогодні дається в знаки для всієї України.
У цілому ж для Житомирщини проблеми сталого, екологоврівноваженого та екологобезпечного соціально - економічного розвитку, ефективного і в межах допустимого використання природних ресурсів та можливого їх відновлення, утилізації відходів, збереження і охорони навколишнього середовища є надзвичайно актуальними і вимагають невідкладного вирішення.
Цьому сприятиме, у відповідності до Закону України (32), запровадження спеціального режиму інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку області [ 14].
Цікаві статті з розділу
Ліс як об'єкт правової охорони
В
Україні прийнято чимало нормативно правових актів щодо використання лісових
ресурсів та цінних властивостей лісу, а також щодо його охорони. На жаль на
практиці застосування цієї норматив ...
Екологічна адаптація флори і фауни пустель
На планеті певним чином зосереджені
певні природні зони і їхні пояси, зумовлюючи певні особливості умов середовища,
з відповідними флористичними і фауністичними угрупуваннями з їхніми
еколо ...
Основні типи забруднювачів повітряного басейну та методи його очищення
Атмосферне повітря – це газова
оболонка Землі зі своїм певним відсотковим складом газів в повітряному
середовищі, з основними складовими, такими як азот – 78%, і кисень – 20%. Але
добре від ...