Влив генотипу та середовища на фенотип людини
Результат розвитку - фенотип - залежить від спільної дії генів і середовища. Гени та ознаки пов'язані складною мережею шляхів розвитку. Всі індивідуальні відмінності є результатом обставин розвитку конкретних індивідів в конкретних середовищах. Часто індивіди, виховані в явно розрізняються середовищах, мають багато спільного. І навпаки, сиблинги, що виховуються в одній сім'ї, здавалося б при подібних обставинах, за рахунок тонких відмінностей в умовах виховання і розвитку реально будуть мати різноманітні впливи фізичного. Процес взаємодії з середовищем складний і неоднозначний.
Статистична взаємодія факторів і взаємодія генів і середовища в індивідуальному розвитку - це зовсім різні речі. Їх не слід плутати.
Для нас цілком звичним є формулювання, в якому стверджується, що прояв фенотипу є результатом взаємодії генотипу із середовищем в процесі розвитку. Однак якщо вдуматися в це твердження, воно не здасться настільки очевидним. Адже взаємодія передбачає, що його учасники вступають у контакт, стикаються. Насправді наш генотип, тобто генетичний апарат, захований глибоко всередині клітини і відділений від зовнішнього середовища не тільки покривами тіла, але і клітинної та ядерної оболонками. Як же зовнішнє середовище може взаємодіяти з генетичними структурами? Ясно, що гени й навколишній світ безпосередньо не стикаються. З зовнішнім середовищем взаємодіє організм в цілому; гени ж взаємодіють з різними біохімічними субстанціями всередині клітини. А от різні клітинні субстанції можуть відчувати вплив зовнішнього світу.
Екологічні аспекти того чи іншого захворювання залежать від його причин, які ділять на декілька категорій:
. Безпосередньою причиною порушення нормальної життєдіяльності організму і виникнення патологічного процесу можуть бути абіотичні чинники навколишнього середовища. Очевидно те, що географічний розподіл низки захворювань, пов’язаний з клімато-географічними зонами, висотою місцевості, інтенсивністю інсоляції, переміщення повітря, атмосферним тиском тощо.
. Біотичний компонент навколишнього середовища у вигляді продуктів метаболізму рослин та мікроорганізмів, патогенних мікроорганізмів, отруйних рослин, комах та небезпечних для людини тварин.
. До цієї категорії відносять патологічні стани, пов’язані з антропогенними чинниками забруднення навколишнього середовища: повітря, ґрунт, вода, продукти промислового виробництва. Сюди також віднесено патологію, що пов’язана з біологічними забрудненнями від тваринництва, виробництва продуктів мікробіологічного синтезу (кормові дріжджі, амінокислоти, ферментні препарати, антибіотики, мікробні та антибактеріальні інсектициди тощо).
Крім хвороб, які виникають безпосередньо під впливом несприятливих умов навколишнього, існує велика група захворювань, які проявляються поганим пристосуванням організму, його окремих органів і систем через генетичний дефект, особливості імунітету тощо.
Серед захворювань неінфекційної природи перші рангові місця посідають хвороби органів дихання, системи кровообігу, злоякісні новоутворення, травми та отруєння, психічні розлади, спадкові хвороби. Розглянемо деякі закономірності захворюваності населення України залежно від чинників навколишнього середовища.
Зовнішнє (навколишнє) середовище включає в себе природне середовище і соціальне середовище. Природне середовище складається з біосфери, гідросфери, атмосфери та літосфери, які перебувають під впливом космосфери. Природне середовище існує як у природному, так і в зміненому (антропогенному) вигляді.
Відомо, що природне середовище утворює визначені, найчастіше специфічні умови для зберігання та розвитку здоров’я. Зараз вже не викликає сумнівів такий причинно-наслідковий ланцюг: сонячна активність - збурення магнітосфери та іоносфери - зростання напруги електромагнітного поля Землі - реакція організму. Головним збудником життєдіяльності на нашій планеті є сонячне випромінювання з усіма його електронними та іонними потоками і спектрами. Сонячна активність сприяє таким фізико-хімічним процесам, як коливання атмосферного тиску, температури, ступінь вологості повітря, та іншим, які позначаються на стані серцево-судинної та нервової систем, психіці та поведінкових реакціях людини.
Цікаві статті з розділу
Екологічні наслідки військової діяльності
Надзвичайні екологічні ситуації, що виникають внаслідок різного роду
причин (господарської чи будь-якої іншої діяльності, аварій, катастроф,
стихійних лих), негативно впливають на стан навко ...
Уточнення розмірів санітарно - захисної зони
Санітарно -
захисні зони (СЗЗ) - це ділянки землі навколо підприємства, які створюють з
метою зменшення шкідливого впливу цих підприємств на здоров'я людини. В цих
зонах можна розміщувати адміністр ...
Міжнародні природоохоронні організації
Міжнародні природоохоронні організації відіграють величезну роль на
даному етапі розвитку суспільства. Їхнє створення було викликано
катастрофічними змінами в навколишнім середовищі, вони бу ...