Тваринний світ
Згідно з зоогеографічним поділом, територія НПП розташована в межах бореальної європейсько-сибірської підобласті, Східно-європейського округу, району мішаного, листяного лісу та лісостепу, підділянки Західне або Волинське Полісся.
Фауна цієї частини Полісся є відносно молодою; процеси її формування тривають і тепер. Це засвідчує, зокрема, поява тут нових гніздових видів птахів. Поряд з цим, відбувається і зникнення окремих видів хребетних тварин під дією антропогенних чинників.
Людина в процесі своєї господарської діяльності впливає на природне середовище і це необхідна умова існування людства. Одним з головних шляхів мінімізації такого впливу та збереження природного середовища є утворення території, де інтенсивність господарської діяльності суттєво зменшується та проводиться в межах обґрунтованих лімітів природокористування. По відношенню до тваринного світу можна виділити дві форми антропогенного впливу - пряме та опосередковане. Пряме - це мисливство, рибальство, заготівля пташиних яєць та пуха, бджолиного меду, відлов та збір безхребетних. Такі види природокористування треба лімітувати в межах природного відновлення та не допускати браконьєрства. До прямого шкідливого впливу можна також віднести загибель тварин на автомобільних дорогах, а також на полях і луках, розташованих поряд з природними резерватами, під час проведення сільськогосподарських робіт. Це особливо актуально територій які межують з населеними пунктами та сільськогосподарськими угіддями. Шляхами мінімізації впливу у таких випадках є підвищення екологічної культури місцевих керівників господарських утворень та населення, повсякденний контроль інспекторським складом НПП за додержанням природоохоронного режиму, встановлення аншлагів, обмежуючих знаків та споруд.
Опосередкований вплив може мати як загальний, так і локальний характер. Всі глобальні зміни, такі наприклад, як зміна клімату, в тій чи іншій мірі поступово впливають на тваринний світ і дають тваринам еволюціонувати і пристосовуватись до змін. Локальні зміни викликані господарською, екологічно необґрунтованою діяльністю людини на територіально-обмежений ділянці, різко змінюють умови існування тварин і приводять до їх загибелі або мігрування.
Для внутрішніх водоймищ національного парку необхідно провести їх паспортизацію, виявити джерела агропромислового та побутового забруднення і попередити власників про необхідність проведення профілактичних заходів з недопущення забруднення водоймищ. При веденні рибного господарства необхідно дотримуватись санітарних та карантинних правил, розрахунків кормової бази та норм відлову риби.
Раритета фауна виділена на підставі Червоної книги України (2009), Європейського Червоного списку тварин, які знаходяться під загрозою зникнення у світовому масштабі (1991), Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи (IUCN Red list, 2009), Конвенції про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі, або Бернської конвенції (1979), Конвенція про збереження мігруючих диких тварин (Бонн, 1979), Конвенції про міжнародну торгівлю видами, які перебувають під загрозою зникнення, або Вашингтонської конвенції (1973), Угоди про збереження афро-євразійських водно-болотних птахів (1996), Угоди про збереження кажанів у Європі (1994) та регіонально рідкісних видів тварин, затверджених рішенням Волинської обласної ради від 26.05.2009 № 29/30 «Про затвердження «Списку регіонально рідкісних, зникаючих видів рослин, грибів і тварин, які потребують охорони у Волинській області».
Опосередкований вплив може мати як загальний, так і локальний характер. Всі глобальні зміни, такі наприклад, як зміна клімату, в тій чи іншій мірі поступово впливають на тваринний світ і дають тваринам еволюціонувати і пристосовуватись до змін. Локальні зміни викликані господарською, екологічно необґрунтованою діяльністю людини на територіально-обмежений ділянці, різко змінюють умови існування тварин і приводять до їх загибелі або мігрування.
Цікаві статті з розділу
Основні напрямки розвитку неоекології
Екологія як окремий
розділ біологічної науки склалася наприкінці XIX ст. і розвивається швидкими
темпами. Особливо значний інтерес до екології людське суспільство почало
виявляти в середині ...
Моніторинг навколишнього середовища
Моніторинг навколишнього середовища - це система спостережень і контролю, що проводяться регулярно, за певною програмою для оцінки стану навколишнього середовища, аналізу що відбуваються в ній процесі ...
Глобальні катастрофи, як прояв соціогеоекологічної кризи
Вчення про біосферу останнім часом займає ключові
позиції в еволюційному вченні, оскільки природний відбір є головним
направляючим еволюційним фактором, що включає пристосування організмів д ...