Рослини
Територія НПП «Прип’ять-Стохід», на території якого розташоване озеро любязь, згідно геоботанічного районування України (1977) належить до Західнополіського геоботанічного округу соснових і дубово-соснових лісів та евтрофних боліт Українського Полісся та відбиває основні риси Ратнівсько-Любешівського (Верхньоприп’ятського) геоботанічного району, що займає заплаву та надзаплавні тераси Прип’яті. Місцевість району слабо дренована, в зв’язку з чим заболоченість дуже висока. Територія парку завдяки своєму географічному положенню та своєрідній історії формування ландшафтів, які об’єднують природні комплекси лабіринтів рік Прип’яті і Стоходу, в яких сформувався своєрідний гідрофільний комплекс покрив, характеризується переважанням водної та прибережно-водної рослинності. Характерною для парку, як і для району в цілому , є лісова рослинність, яка представлена переважно сосновими лісами чорницево-зеленомоховими, що розміщуються на бідних дерново-підзолистих піщаних грунтах. Проте, як на території району, так і парку, зустрічаються окремі моренні горби при неглибокому підстиланні мергелів із супіщаними грунтами, на яких розміщуються листяні ліси (в парку - це Сваловецька дача). Значні площі в парку займає лучна і болотна рослинність, а на піщаних терасах - псамофітна.
Основні типи рослинності Полісся - лісова, лучна і болотна. Розміщення натуральної рослинності пов’язане з рельєфом, ґрунтами і зволоженням. Особливо різко відрізняється рослинність річкових долин, зандрових, моренних і денудаційних рівнин. Основний тип рослинності - лісовий. Основними лісоутворюючими породами є сосна, дуб, береза, вільха, осика, граб, липа, клен, ялина, тополя. Соснові ліси займають надзаплавні тераси і піщані масиви з дерново-слабопідзолистими піщаними і супіщаними ґрунтами. Дубово-соснові ліси займають найбільші площі, зростають на більш родючих дерново-підзолистих ґрунтах, сформованих на морені і продуктах вивітрювання крейдових відкладів. Сосново-дубово-грабові ліси з трав’янисто-чагарниковим підліском поширені у межах Волинського Полісся. На понижених вологих і сирих ділянках, у заплавах річок поширені ліси з вільхи і березово-вільхові з підліском з іви. Березові ліси з трав’янистим підліском мають вторинне походження і сформувались на місці соснових і сосново-дубових лісів. Луки поширені в основному по заплавах річок, у травостої переважають різнотравно-злакові види. Болотна рослинність є характерним компонентом поліських ландшафтів, зокрема і Волинського Полісся у межах національного природного парку «Прип’ять-Стохід». Переважають низинні болота, представлені трав’яними, трав’яно-моховими і лісовими різновидами. Верхові болота мають обмежене поширення, характерною рослинністю є суцільний покрив сфагнового моху і розріджений сосновий деревостан. На слабо закріплених пісках переважають злаково-різнотравні асоціації, верескові пустоші або пригнічені сосняки. У водоймах широко розповсюджена водна рослинність, представлена осоками, очеретами, рогозом, ірисом, кубишкою, рдестами, ряскою, тілорізом.
Своєрідність рослинного покриву багатого за ценотичним складом обумовили багату та різноманітну флору. Нині вже встановлено основне флористичне ядро парку. Лише попередній список cудинних рослин нараховує близько 510 видів.
Значну частку у флорі парку становлять види з широкими ареалами. Це переважно лучні види, а також водні та прибережно-водні види. Види неморальної світи у складі флори є не чисельними. Це пояснюється невеликими площами листяних лісів.
Лісова рослинність в парку характеризується переважанням соснових лісів, меншу площу займають листяні ліси - дубові та дубово-грабові, а також вільхові, наявні також мішані - дубово-соснові ліси.
В складі флори території національного природного парку “Прип’ять-Стохід” нараховується 71 раритетних видів судинних рослин. Певне місце займають види рослин, які підлягають охороні на різних рівнях. Це види, занесені до Додатку № 1 Бернської конвенції (5) та Європейського Червоного списку (2) - міжнародний рівень охорони, Червоної книги України (39) - державний рівень та списку рослин, які охороняються у Волинській області (29) - регіональний рівень (розміщенні видів та угруповань.
У межі НПП входять наступні лісові масиви: “Сваловичівська дача”, “Бучинська дача”, “Дольська дача”, урочище “Муравина” ліси І групи в районі сіл Невір, Ветли, Гірки, Мукошин, В.Глуша, Люб’язь.
Цікаві статті з розділу
Основні способи утилізації та рекуперації відходів хімічної промисловості
Хімічні процеси і реактори, об'єднані
в хіміко-технологічні системи, складають основу виробництва в багатьох галузях
промисловості: нафтохімічній, металургії чорних і кольорових металів, цел ...
Екологічна експертиза агроландшафту Сумської області
Ускладнення екологічної ситуації в
країні внаслідок забруднення навколишнього природного середовища функціонуючими
господарськими об’єктами та комплексами обумовило необхідність розробки та
...
Органічна речовина ґрунту. Облік, оцінка, раціональне використання та охорона ґрунтів
Тема реферату «Органічна речовина ґрунту. Облік, оцінка, раціональне використання
та охорона ґрунтів» з дисципліни «Ґрунтознавство».
Мета роботи – визначити та розкрити:
Склад органічно ...