Сучасні регіональні відмінності в розміщенні та рівні забезпеченості лісовими ресурсами європейських країн
Таблица 3. Площа лісів в Європі, призначених в першу чергу для збереження біорізноманіття, 1990-2010 роки
У Європі чотири відсотки всієї площі лісів були розташовані в межах офіційно створених охоронюваних зон. Без обліку Російської Федерації цей показник досягає 12 відсотків. За останнє десятиліття щорічний приріст площі лісів, що відносяться до системи охоронюваних зон, становив майже 560 000 га, а в попереднє десятиліття-приблизно 910 000 га (1990-2010 роки).
Частка площі лісів, призначених в першу чергу для захисту грунтів і водних ресурсів, становила 9 відсотків загальної площі лісів регіону. Значне збільшення цього показника відзначалося в період з 1990 по 2010 рік (Таблиця 4). Значна частина цього істотного збільшення припадала на Російську Федерацію, і хоча аналогічна тенденція спостерігалася в Європі й без обліку Російської Федерації, вона була там менш явною.
Таблица 4. Площа лісів в Європі, призначених в першу чергу для захисту грунтів і водних ресурсів, 1990-2010 роки
Позитивні тенденції до збільшення площі лісів, призначених в першу чергу для захисту грунтів і водних ресурсів, показують, що країни Європи усвідомлюють важливість захисних функцій лісів. Прагнення до збереження захисних функцій лісів було чинником, який зумовив прийняття законів про ліси в багатьох країнах, особливо в гірських районах. Незважаючи на проведення великих досліджень, присвячених вигодам, забезпечуваним за рахунок захисту лісів, ці вигоди важко виміряти в кількісному вираженні, оскільки вони рідко мають ринкову вартість і, як правило, в значній мірі залежать від конкретної місцевості.
У Європі 52 відсотки всіх лісових угідь призначалися в першу чергу для виробництва (57 відсотків без урахування Російської Федерації), тоді як загальносвітовий середній показник становив 30 відсотків. Площа лісів Європи, що мають головним чином виробниче призначення, в 1990-ті роки значно скоротилася, проте дещо збільшилася за останнє десятиліття (Таблиця 5). Представлені країнами дані свідчили про збільшення загальних запасів лісу на корені в багатьох країнах, особливо в районах Центральної Європи. Чистим результатом цієї тенденції на регіональному рівні стало збільшення за останні 20 років загальних запасів лісу на корені в кубометрах і в кубометрах на гектар площі.
Таблица 5. Площа лісів в Європі, призначених в першу чергу для виконання виробничих функцій, 1990-2010 роки
Обсяг вивезення деревини є ще одним показником продуктивних функцій лісу. На початку 1990-х років загальний обсяг вивозок деревини в Європі скоротився через розвал економіки Східно-Європейських країн (Діаграма 1). Хоча в наступні роки цей показник дещо зріс, він знову різко скоротився у зв'язку з економічним спадом 2008-2009 років в Європі в результаті зниження попиту на деревину. Вартість вивезеної деревини в Європі без урахування Російської Федерації в кінці 1990-х років також скоротилися, а в період 2000-2005 років знову зросла (Діаграма 2). Без обліку Російської Федерації на частку Європи припадало 24 відсотки загальносвітового показника вивезення ділового круглого лісу, але лише п'ять відсотків загальної площі лісів в світі. З урахуванням Російської Федерації частка Європи становить 32 відсотки загального обсягу вивезення ділового круглого лісу в світі. З урахуванням того, що площа лісів Європи і запаси лісу на корені збільшуються, можна прийти до того висновку, що високий рівень вивезення деревини для виробничих цілей не суперечить сталому управлінню лісами в країнах з порівняно розвиненою економікою і міцно сформованими інститутами. Обсяг лісозаготівель у лісах Європи збільшувався, залишаючись при цьому значно нижче приросту лісів (UNECE / FAO, 2007).
Цікаві статті з розділу
Психологічні аспекти екології
Сучасна
наукова психологія є досить розмаїтою системою дисциплін і галузей. Однією з
них є екологічна психологія. Розвиток суспільства і його взаємодія з
навколишнім середовищем показує що ...
Екологічна мережа Донецької області
Природно-заповідна
справа в нашій країні на нинішньому етапі свого розвитку задекларована на
найвищому рівні як сучасний пріоритет довгострокової державної політики. Це,
безумовно, є свідче ...
Оцінка стану міської системи м. Рівного
Що являє
собою місто? Передусім, місто уже на початку свого існування являло собою факт
концентрації населення, знарядь виробництва, капіталу, тоді як для села
характерним і донині є протил ...