Зміни лабільності Карбону органічних сполук
Відносний вміст ЛОР змінюється за профілем подібно до ЕГВОР і у всіх варіантах досліду крім ріллі є дещо нижчим за нього. Не зважаючи на принципово інший метод визначення вмісту лабільних органічних сполук - оксинювальна деструкція проти водної екстракції, отримані дані свідчать про високу інформативність методу та правомірність порівняння результатів досліджень, отриманих цими способами між собою. Звертає увагу, що в ґрунті під ріллею відносний вміст СЛОР є високим у межах всієї досліджуваної півметрової товщі й поступово зменшується від 14,27 у верстві 0-5 до 9,95 у 45-50 см. У цьому варіанті досліду, легкоокиснюваних сполук виявлено більше, ніж фракцій ЕХВОР та ЕГВОР, що свідчить про значні якісні відмінності органічної частини ґрунту під ріллею від інших досліджених едафотопів.
На третій рік після проведення лісогосподарських заходів різної інтенсивності (рис. 4.13) характер профільних змін відносного вмісту лабільних органічних сполук зазнав певних змін. Насамперед, звертає увагу подальше накопичення ЛОР з глибиною у варіантах РПВГ, ГВВГ і СВГ. Варто відзначити і збільшення вмісту легкоокиснюваних сполук у шарі ґрунту 40-45 см варіанту СВГ до 31,8%, порівняно із 10,1% на другий рік після рубань. Тут же, як і у 2008 році зафіксовано найвищий серед усіх досліджених фракцій відносний вміст (більше 90%). Саме таку частину від валового вмісту Сорг вдалось екстрагувати гарячою водою.
Рис. 4.13 Лабільність органічних сполук Карбону,% (жовтень 2009 року)
Отримані дані свідчать, що продовж періоду досліджень тривали зміни, як розміру, так і якісного складу лабільного пулу органічних сполук. Проведення лісогосподарських заходів, зокрема, рубань освітлення призводить до порушення балансу між іммобілізацією поживних речовин і накопиченням біомаси, відповідно, значних втрат лабільних органічної речовини з дренажними водами (Тейт, 1991).
Максимальний вміст ЕХВОР у підстилках лісових екосистем на початку періоду вегетації (квітень) коливався в межах 2,5-3,5 мг∙г-1 у шарі опаду (Оі) й зменшувався вниз за профілем. У шарі мінералізації (Ое) вміст СЕХВОР зменшився від 1,30 мг∙г-1 у контролі до 0,80 мг∙г-1 у варіанті СВГ. У шарі гуміфікації (Оа) - у 2,5 рази, порівняно із едафотопом старовікового непорушеного лісу (0,4 мг∙г-1)
Екстракція холодною водою дозоляє виділити наймобільніші речовини, придатні для in situ ммінералізації вміст яких у активній зоні досліджуваних ґрунтів коливався у межах від 0,89 мг·г-1 у контролі до 0,37 мг·г-1 на сінокосі. Натомість екстракція гарячою водою чи перманганатне окиснення є методами визначення потенційного вмісту лабільних органічних речовин, які є найближчим резервом біофільних елементів та енергії. У АЗҐ вміст СЕГВОР лежить у діапазоні від 8,95 мг·г-1 у контролі до 2,15 мг·г-1 на сінокосі, а СЛОР - відповідно від 2,89 до 2,0 мг·г-1.
В контрольному варіанті, а також едафотопах агроекосистем продовж періоду досліджень не відбулось суттєвих змін архітектоніки органопрофілів. Натомість у лісових ґрунтах після рубань різної інтенсивності спостерігається накопичення лабільних сполук в нижній частині профілю - глибше 35 см. Так, у варіанті СВГ у верстві 35-40 см, відносний вміст СЛОР і СЕГВОР складає відповідно 20 та 87% від валового вмісту Сорг.
Цікаві статті з розділу
Сучасні екологічні проблеми озера Сиваш та шляхи їх вирішення
Дипломна робота представлена на 50 сторінках, має 7 рисунків та 2 таблиці. При написанні роботи було використано 56 літературних джерел.
Тема дипломної роботи – Сучасні екологічні проблеми озер ...
Характеристика джерел забруднення атмосферного повітря в басейні річки
Борошномельне
виробництво, завдання якого полягає у переробці зерна на харчове та фуражне
борошно (рос. - мука), є одним з найдавніших надбань людської цивілізації,
коріння якого сягають у надра пе ...
Еволюція та сучасний склад атмосфери
Земля, як і більшість інших планет, оточена газовою оболонкою
- атмосферою. Атмосферне повітря - основний компонент біосфери. Перша наукова
праця, в якому узагальнюються уявлення про атмосфе ...