Еколого-гідробіологічні дослідження малих річок
Річка це особливе природне утворення неоднорідне, як по довжині, так і на окремих ділянках. Тому вивчення її біоти (живого населення) і якості води проводиться на протязі усієї річки - від витоку до гирла, або на окремих ділянках. Такі ділянки виділяються на різних ділянках річки - у верхній течії, середній та нижній.
Мета еколого-гідробіологічних досліджень малих річок полягає у вивченні водних організмів - бактерій, рослин, безхребетних та хребетних тварин в єдності з умовами їх існування. Предметом цих досліджень є не тільки окремі організми та їх угрупування, біоценози і усе населення річки в цілому. Вивчається також біологічна продуктивність річок на основі досліджень продуктивності окремих видів чи груп організмів при порівнянні умов: тих чи інших значень антропогенного навантаження, солоності, температури, прозорості води та інших факторів середовища.
Вивчаючи в різних напрямках річку та аналізуючи отримані результати, можна чітко охарактеризувати гідробіологічний, гідрохімічний і гідрологічний режими річки, а також процеси, які в ній відбуваються і пов'язані з формуванням якості води. Комплексність досліджень дає змогу оцінити екологічний стан річки в цілому.
Таким чином, головними напрямками екологічних досліджень річок можуть бути:
дослідження біоти річок, умов її існування, специфіки розподілу її в структурних складових річки,
вивчення впливу різних факторів на розподіл біоти в системі річки;
дослідження реакції біоти на різнобічні забруднення річок;
вивчення можливостей використання функціональної активності біоти для інтенсифікації процесів самоочищення річок та формування якості води в них;
використання біоти як індикатора стану екосистем річки та якості води в ній;
визначення комплексу заходів (у річці і у заплаві), необхідних для покращення процесів самоочищення.
Дослідження у вказаних напрямках можуть проводились як безпосередньо на річці, так і в лабораторних умовах в залежності від поставлених завдань [17, 31].
Початковою ланкою таких досліджень був збір відомостей про річку, її фізико-географічне розташування, характеристика витоку, наявність притоків, заплавних озер, швидкість течії в руслі, глибинах тощо. Далі ми приступили безпосередньо до загальної оцінки стану екосистеми річки.
Основні групи показників та критерії для різних еколого-гідробіологічних досліджень та оцінок представлені відповідно у додатку 1 і 2.
Запропоновані показники оцінки екологічного стану річки не потребують складних інструментальних досліджень і можуть бути одержані безпосередньо, на річці, що дає певну перевагу перед дослідженням річок з допомогою складних приладів, користування якими у польових умовах є неможливим. Разом з тим слід зазначити, що такий підхід дає тільки загальну картину стану екосистеми річки і є початковим етапом досліджень її екосистеми.
Для більш глибокої оцінки стану річки, аналізу процесів, які відбуваються в ній, зокрема самоочищення річки та формування якості води в ній, потрібні більш глибокі дослідження, як по характеру так і за інструментальним забезпеченням.
Отже, розпочинаючи дослідження, ми спочатку проводимо звичайний огляд річки, а також можемо довідатися деяку інформацію від місцевих жителів. Вже перший огляд річки, найдоступніші спостереження дають багато інформації про річку, її особливості, її проблеми, розуміння можливих шляхів покращення стану річки.
Наприклад, річний стік річки Стир відповідає природному, річка не пересихає влітку і не промерзає до дна взимку, об'єм стоку навіть у маловодні роки не викликає критичних ситуацій для біоти і забезпечує в достатній мірі водокористування. Отже, водний режим річки оцінюється як екологічно благополучний.
Цікаві статті з розділу
Екологічні наслідки військової діяльності
Надзвичайні екологічні ситуації, що виникають внаслідок різного роду
причин (господарської чи будь-якої іншої діяльності, аварій, катастроф,
стихійних лих), негативно впливають на стан навко ...
Поняття Консорції в сучасній синекології та її значення у структуруванні біоценозів
Актуальність. Біоценоз це свого роду сукупність різних живих
організмів, які заселяють певну ділянку простору та характеризуються певними
стосунками між собою та пристосованістю до середовищ ...
Аналіз впливу діяльності станції вулканізації і зміни масел Буран на повітряний басейн та медико-екологічну безпеку
Екологічний аудит - підприємницька діяльність екологічних аудиторів
по здійсненню перевірок господарської діяльності, що здійснює вплив на навколишнє
середовище, а також надання рекомендації ...