Основні методи дослідження якості води у річках
Біологічний. В основі цього напряму оцінки якості води річок лежить аналіз населення водойм, який проводять диференційовано, переважно за екологічними групами. Окремо вивчають планктон, бентос, перефітон, або вивчають прибережну рослинність тощо. Серед біологічних показників, що визначають ступінь забруднення води, зокрема в річках, перш за все, потрібно назвати мікробіологічні показники. Мікроорганізми завдяки своїм біологічним властивостям найбільш швидко реагують на зміни у зовнішньому середовищі, сигналізуючи про це досліднику як своїм якісним складом, так і кількісним розвитком. Серед експрес методів у мікробіології найбільш поширеними вважаються колі-титр і колі-індекс.
Крім бактерій у воді річок мешкає багато інших мікроскопічних організмів зокрема, грибів, джгутикових, амеб та інфузорії. До мікрооб'єктів зараховують і найбільш дрібних -коловерток. Більшість мікроскопічних еукаріот не здатні самі засвоювати органічні речовини, але інтенсивно споживають бактерій та водорості. Мікроскопічна складова гідроекосистем особливо добре розвивається за умов наявності у воді великої кількості органічних речовин. Та з погіршенням умов - у першу чергу, зниженням вмісту кисню, більшість еукаріот зникає, утворюючи цисти і яйця і переходять у стан спокою.
Серед організмів, які чітко реагують на наявність у воді забруднюючих речовин слід назвати представників, що закріпляються на різних субстратах. Це здебільшого обростання з бактерій, грибів, водоростей, інфузорій. До тих, що закріпляються на субстратах належать також прісноводні губки та моховатки. За видовим складом і кількісним розвитком гідробіонтів визначають якість води. У такий спосіб визначають вміст органічних речовин у воді, або сапробність річкової води. Це обумовлено тим, що прикріплені організми знаходяться постійно на одному місці і дуже швидко реагують на всі зміни, які відбуваються у середовищі. Вони реагують як на поступове, раптове чи періодичне забруднення води, що негайно відображається на їхньому кількісному розвитку і якісному складі. Важливо зазначити, що ці форми утворюють настільки характерні обростання, нарости і нагромадження, що їх можна розрізняти, навіть не застосовуючи мікроскопа, безпосередньо на місці відбору проби. Це має свої переваги та недоліки. Тому, перш ніж приступати до визначення сапробності води в річці, потрібно вибрати той чи інший метод з урахуванням екологічного стану річки.
Хімічні та бактеріологічні дослідження є досить трудомісткими і потребують складного лабораторного обладнання. Тому висновок відносно ступеню сапробності води на тій чи іншій ділянці річки, визначеної хімічними або біологічними методами, можна зробити тільки за кілька днів з моменту відбору проб.
Для біологічних досліджень якості води не потрібна обладнана лабораторія. Для цього досить мати мікроскоп та прилади для відбору планктону, бентосу або обростань. Таким чином біологічний метод характеризується простотою і швидкістю одержання кінцевих результатів. В тих випадках, коли він застосовується для визначення загального екологічного стану річки, висновок про сапробність можна зробити на місці. Але застосування цього методу можливе тільки при наявності у дослідників відповідних знань.
Цікаві статті з розділу
Екологічний стан міста Біла Церква і Білоцерківського району Київської області
У третє тисячоліття людина має увійти з новою філософією життя, згідно з
якою вона є часткою єдиної людської сім’ї, планетарного братства з високою
екологічною культурою, в основі якої лежат ...
Психологічні аспекти екології
Сучасна
наукова психологія є досить розмаїтою системою дисциплін і галузей. Однією з
них є екологічна психологія. Розвиток суспільства і його взаємодія з
навколишнім середовищем показує що ...
Методологічні аспекти екологічного менеджменту
Менеджмент є наукою, яка динамічно розвивається з початку 20ст.
Екологічний менеджмент виокремився в самостійну галузь дещо пізніше, наприкінці
20ст. Вчені, державні діячі, уряди багатьох кр ...