Якість води та фактори, що її формують
Так, гідрометеорологічний блок охоплює характеристики водного стоку (поверхнево-схиловий, підземний, твердий), метеорологічні показники (кількість опадів, температурний режим і т. д.).
Під гідрохімічним блоком потрібно розуміти сукупність фізико-хімічних процесів, які протікають між основними групами хімічних речовин, розчинених у воді (головні іони, біогенні та органічні речовини, мікроелементи, специфічні забруднювачі антропогенного походження). Цей блок, до певної міри, виділяється умовно, оскільки всі його характеристики пов'язані з аналогічними характеристиками інших блоків, що регулюють вміст перерахованих груп речовин у річковій воді.
Третій блок регулювання якості води - гідробіологічний. Серед його основних складових треба виділити: зообентос, фітопланктон, зоопланктон перифітон, мікробіологічні показникив. В залежності від завдань та головної мети, цей перелік може бути доповнений або змінений. На малюнку № 9 представлена схема взаємовпливу окремих комплексів гідробіоценозів, деяких антропогенних факторів і якості річкових вод.
Фізико-географічний блок віддзеркалює особливості ландшафту, в якому проходить формування хімічного складу води конкретної річки. Цей блок включає характеристики лісистості, заболоченості озерності, еродованості.
На сьогодні чи не найважливішим треба вважати блок антропічних факторів формування якості води. Його роль і участь у загальних процесах формування якості води визначаються такими складовими: розораність, скид стічних вод, внесення добрив, меліорованість водозбору, густота населення, питома вага поголів'я великої рогатої худоби, що утримується в річкових долинах, інших тварин, зарегульованість стоку та ін [18, 81].
Кількість ознак, що характеризують кожен із блоків факторів, може змінюватись залежно від детальності оцінки, інструментальних можливостей, фізико-географічних особливостей території тощо.
Цікаві статті з розділу
Екологічна оцінка стану довкілля Коростишивського району та розробка заходів з його поліпшення
Мета роботи: розробка
комплексу заходів по покращенню питної води Коростишівського району, проведення
аналізу між використанням води Житомирської області та Коростишівського району.
Пробл ...
Уточнення розмірів санітарно - захисної зони
Санітарно -
захисні зони (СЗЗ) - це ділянки землі навколо підприємства, які створюють з
метою зменшення шкідливого впливу цих підприємств на здоров'я людини. В цих
зонах можна розміщувати адміністр ...
Оцінка міграції цезію і стронцію на радіоактивно забруднених агроландшафтах приватних господарств та присадибних ділянок південної частини Київської області
Актуальність теми. Масштаб Чорнобильської
катастрофи, найтяжчої за всю історію людства техногенної катастрофи, добре
відомий як вченим, так і політикам всього світу. В навколишнє середовище
...