Екологічні наслідки проведення меліорації в Ратнівському районі
Основні негативні наслідки осушувальної меліорації - це насамперед порушення віками складеної екологічної рівноваги в природі. Особливо торфоутворюючого процесу, що стабілізує біосферу, бо вже сьогодні в світі втрачається торфу в 50-70 разів більше, ніж його утворюється в природі. З меліорацією пов'язане значне зниження рівня ґрунтових вод, часто нижче запланованого рівня, особливо на ділянках З торф'яними і піщаними ґрунтами, що викликано не завжди продуманим вибором ділянок під осушення, а також способів меліорації [9, 5]. Haval полныи каталог моделеи barnaul-motors.com.
Волога - життєдайна сила Полісся. Осушувати його - це есе одно, що знекровлювати організм. Одначе свого часу «меліоративні ідеологи» вважали за необхідність з допомогою осушення перетворити наш край на високорозвинуту аграрну область. Грубе втручання в природу відразу ж дало про себе знати; зникали річки, міліли озера, висихали криниці. Про це спочатку обережно, а потім на повний голос почали говорити екологи, науковці, письменники. Меліоратори відмахувались від людського обурення «залізобетонною» логікою: мовляв, масами оволоділи емоції.
Сьогодні є всі підстави говорити про загибель у буквальному розумінні цього слова сотень малих річок на Волині. З допомогою потужної землерийної техніки звивисті русла випрямлені, й поглиблені на 1,5-2 метри. Заплави, які колись були вкриті буйною рослинністю, переорані. Таким чином річки перетворені в канали, їхній первісний гідрологічний режим докорінно змінився, бо канали виконують лише дренуючу, тобто водовідвідну роль. Одним словом, малих річок з їх квітучими долинами не стало, а заплави, що були надійним фільтром, - висохли.
Різко скоротилась довжина малих річок. Бездумне осушення, яким охоплено п'яту частину Волині, згубно вплинуло на рослинний і тваринний світ, процес торфо- та ґрунтоутворення. А от результату, який був метою меліораторів - росту продуктивності земель, - воно не дало.
Обміління і пересихання малих річок, перетворення більшості з них в спрямлені мілководні канали, часте підтоплення земель у низинах і середніх частинах більш крупних поліських річок у вологі роки, зміна багатьох кліматичних факторів, поява вітрової ерозії, а також водної ерозії, посилення пожежної небезпеки на пересушених торф'яниках - це також перелік негативних явищ, до яких призводить осушувальна меліорація. І його можна було б продовжити [10, 2].
Крупномасштабна меліорація на Поліссі і в прилеглих районах призвела до значних змін водних, земельних і рослинних ресурсів, порушення створеної в процесі еволюції екологічної рівноваги в природі. Це, в свою чергу, позначилось на економічному ефекті меліоративних заходів. Наприклад, виробіток торф'яних покладів і зміна при цьому структурно-фізичних і хімічних властивостей, ерозія ґрунтів викликає необхідність збільшення внесення органічних і мінеральних добрив, експлуатаційних затрат і навіть потребу відмовитись від вирощування запланованих і таких, що дають все менші врожаї, культур.
Цікаві статті з розділу
Особливості фітоценозів Корецького лісництва Рівненського лісгоспу
Ліс регулює водний стік, пом’якшує клімат навколишнього середовища, водний
режим ґрунтів і, особливо, пасовищних земель, покращує погодні умови, захищає
поля від суховіїв, пилових бур, захищ ...
Оцінка стану міської системи м. Києва
Як у нашій
країні, так і у всьому світі загалом в останні десятиліття спостерігається
різке погіршення екологічного стану довкілля, у тому числі системи
«людина-місто». Саме місто з усіма й ...
Моделювання і прогнозування стану водного об’єкта внаслідок антропогенного впливу
У світі все живе пов'язане з водою і значною мірою складається з води.
Академік В.І. Вернадський зазначав, що "вода стоїть осібно в історії нашої
планети, не має природного тіла, яке мо ...