Оцінка еколого-меліоративного стану осушуваних земель Заболотівської осушувальної системи та питання їх ренатуралізації
При аналізі меліоративного стану осушуваних земель слід пам'ятати, що в оціночні показники меліоративного кадастру входять такі, які напряму не залежать від роботи водогосподарських організацій (культуро-технічні роботи, хімічні меліорації). Якщо ці показники не враховувати при оцінці меліоративного стану, а спиратися тільки на режим рівня ґрунтових вод, що в кінцевому випадку найбільш об'єктивно характеризує ефективність роботи осушувальної мережі, то меліоративний стан осушуваних земель на середину вегетаційного періоду 2003 року може бути охарактеризований так: сприятливий меліоративний стан зафіксовано на 1365 га (70%), де рівні ґрунтових вод (РГВ) знаходяться в межах глибини 0,75-2,0 м, а вологість 0,5 м шару ґрунту складає 65-80% від польової вологоємкості (ПВ); задовільний меліоративний стан відмічений на площі 1217 га (17%), де РГВ залягають в інтервалах глибин 0,5-1,0 м а вологість складає 80-85% від ПВ, і в інтервалах глибин 2,0-2,5 м при вологості 60-65% ПВ; незадовільний меліоративний стан сформувався на площі 829 га (8%). При цьому на 1205 га РГВ залягають в інтервалах глибин 0-0,5 м і вологість в 0,5 м шарі грунту більше 85% ПВ. На решті ж земель з несприятливим меліоративним станом (2206 га) відмічено пересушення, тобто РГВ залягають нижче 1,75 м, а вологість 0,5 м шару ґрунту становить менше 60% ПВ.
Незадовільний меліоративний стан (перезволоження) спостерігається на ділянках осушувальних систем де осушення здійснювалося переважно відкритою мережею каналів, або гончарний дренаж не забезпечував досягнення норм осушення і строків відводу гравітаційних вод в ґрунтовому шарі з причин незадовільного технічного стану внутрішньогосподарської мережі, а також на ділянках з безстічним зниженням рельєфу. Пересушення ж, переважно, мало місце на підвищених ділянках рельєфу, складених легкими ґрунтами, а також на ділянках з незадовільним технічним станом перегороджуючих гідротехнічних споруд [6, 25].
Таким чином еколого-меліоративний стан за різними показниками на Заболотівській осушувальній системі характеризується так
1. Режим вологості грунтів відповідає задовільному еколого-меліоративному стану і характеризується відхиленням від оптимального для середньо вологого року на 24%.
2. Вплив осушення на прилеглі землі визначений за середньою величиною зниження РГВ на відстані 0,5 км від граничної дрени і становить 15% від величини зниження глибини залягання РГВ на самій системі, що відповідає сприятливому екологічному стану
3. За гідрохімічними показниками еколого-меліоративний стан ґрунтових вод та другого водоносного горизонту визначено як задовільний
4. За показниками змін ґрунтового покриву - еколого-меліоративний стан задовільний.
5. Задовільний еколого-меліоративний стан визначено за ступенем прояву процесів поверхневої ерозії та податливістю ґрунтів до процесів внутрішньогрунтової ерозії, показниками реакції ґрунтів рН (сольове), показниками змін водно-фізичних властивостей ґрунтів за рахунок вимивання глинистих фракцій, зміни структуротворних агрегатів або зольності ґрунтів, за величинами мінералізації природних вод та вимивання поживних речовин - як дещо сприятливий.
6. Незадовільною екологічна ситуація визначена за показниками стійкості до повеней та технічного стану осушувальної мережі і гідротехнічних споруд.
Структура сільськогосподарських угідь на масиві осушення наступна:
. Пашня - 829 га
. Сінокоси - 1365 га
. Пасовища -1007 га
. Інші угіддя - 210 га
Технічний стан осушувальної системи в цілому незадовільний, за винятком верхньої її частини, яка має нахил 0,0004-0,0005, і на неї менше поширюється вплив водоприймача.
Основною причиною незадовільного стану осушувальної системи є низьке висотне розміщення значної частини осушувальних земель (2728 га) по відношенню до горизонтів води озера Турського, яке створює підтоплення всієї системи [6, 26].
Цікаві статті з розділу
Базові методики прогнозування стану довкілля
"Існує широкий клас
явищ, у яких об'єктом спостереження служить яка-небудь числова величина або
послідовність числових величин, розподілені в часі. Температура, безупинно
записувана са ...
Водне середовище міста
Міські поселення здавна
виникали по берегах рік і озер, що служили джерелом водопостачання, а
найчастіше зручним транспортним шляхом. Одночасно ріки використовувалися для
видалення рідких і ...
Оцінка міграції цезію і стронцію на радіоактивно забруднених агроландшафтах приватних господарств та присадибних ділянок південної частини Київської області
Актуальність теми. Масштаб Чорнобильської
катастрофи, найтяжчої за всю історію людства техногенної катастрофи, добре
відомий як вченим, так і політикам всього світу. В навколишнє середовище
...