Розвиток меліорації на Ратнівщині
З давніх часів Ратнівщина була вкрита великими площами боліт, зокрема в долинах річок Прип'ять, Вижівка. Часто в дощові роки затоплювалися великі площі лук, полів. Перезволожений ґрунт не витримував кам'яних будівель, а поглинав їх, як це трапилося із Ратнівським замком.
Та здавна селянин здійснював свою примітивну меліорацію. Він, сіючи просо, городину, викопував на своїх землях глибокі, за коліно, борозни, якими відводилася вода у мокру пору. Біля самого Ратного відводили воду каналами, як свідчать писемні джерела, понад п'ятсот років тому. За сім років у XVIII столітті селяни насипали 70 тисяч ліктів гребель й викопали 65 тисяч ліктів ровів. Поблизу Заболоття у минулому столітті вручну копали канал, який увібрав в себе невелику річку Лючку. Одне з найбільших боліт тягнулося від озера Турське на схід і південь від Заболоття і займало долину тієї колишньої ріки. У цих місцях глибина торфових покладів сягає від 20-30 сантиметрів до 13 метрів і більше (урочище Хобіт) та становить в середньому 2-3 метри. Особливо великі болотяні масиви були в заплаві річки Прип'ять. У п'ятдесятих роках проводилося осушення земель шляхом копання з допомогою причіпних каналокопачів до тракторів "С-80" невеликих канав, глибиною всього понад один метр, які з часом замулювалися й не виконували своїх функцій - не відводили води із заболочених місць. Так, у районній газеті за 31 травня 1960 року писали, що старі осушувальні системи занедбані, розбиті худобою під час випасання, канали заросли чагарниками. Разом з тим сповіщалося, що розпочинається "великий похід за освоєння "поліської цілини" [6, 23].
Уже з 1961 року на Турській осушувальній системі, що розташовувалася на території селища Заболоття і с. Тур, розпочалися великомасштабні меліоративні роботи. Зокрема, здійснено відведення води з ґрунту й наступне двостороннє регулювання вологості. Особливу увагу надавали Турському каналу. Ця водна магістраль загальною довжиною 32,2 кілометра бере свій початок з Турського озера, де колись була невелика річка, і впадає в озеро Оріхове. Після поглиблення і розширення його глибина сягає 2,4 метра і ширина 16-18 метрів. Поперечний розріз здійснений з параболічними відкосами, що надає стійкості до руйнування.
На площах з торф'яним покровом споруджена дренажна сітка. Лише на відкритій сітці каналів збудовано 223 шлюзи-регулятори і 88 труб-переїздів. При проведенні цих робіт було збудовано 4 автодорожніх залізобетонних мости та ряд інших.
У1965 році здано в експлуатацію Видраницьку осушувальну систему (освоєно 1350 га), другу чергу Турської системи (освоєно 1100 га). У 1965 році введено в дію першу чергу Заболотівської осушувальної системи, освоєно 1685 га заболочених земель в колгоспі "Волинь". Особливого розмаху набрали в 1965 році меліоративні роботи в радгоспі "Ратнівський". У 1967 році розпочато будівництво другої черги Заболотівської та першої - Велимченської осушувальних систем.
1981 року здана в експлуатацію Залухівська осушувальна система площею 1164 га, у 1989 році - Щедрогірська площею 1974 га, Річицька площею 883 га та інші. Невелика річка Рита, перетворена меліораторами в звичайний канал, відділяє землі господарства в селі Гута від земель сусідньої держави - Республіки Білорусь.
Нині всього на території району є 49 тисяч гектарів меліорованих земель. Тут діє Верхньоприп'ятська меліоративна система. Протяжність всіх меліоративних каналів становить 2,2 тисячі кілометрів. Встановлено 932 гідрорегулятори, споруджено 110 кілометрів захисних дамб. В систему входять створені на базі озер Турське і Кортеліське водосховища, де зберігається понад 27,3 мільйона кубометрів води [18, 158].
Цікаві статті з розділу
Еколого-біологічні дослідження місцевості
Найважливішим засобом екологічної освіти є організація різноманітних
видів діяльності школярів безпосередньо в природному середовищі, в світі
природи. Дане положення вимагає створення «учбов ...
Система контролю забруднення
З появою людей на Землі
почався вплив їхньої діяльності на кругообіг речовин та енергетичний обмін у
біосфері, почалася трагедія біосфери. Людство, розростаючись чисельно і
розповсюджуючись ...
Екологічні проблеми озера Сасик
Тема мого дослідження – екологічні проблеми озера Сасик. Ця тема була, є і завжди буде актуальною. Екологія має багато визначень: наука про будинок, місцеперебування; наука про вивчення взаємин ...