Сучасне екологічне право України
У вітчизняній науковій літературі уявлення про екосистеми з'явилися в 1942 р. в роботах В.М. Сукачова (1880-1967), який обґрунтував концепцію біогеоценозу (синонім терміну «екосистема»), що мала велике значення для розвитку теоретичної бази екології. У 50-ті роки сформувалася загальна екологія, основну увагу в якій приділяється вивченню взаємодії організмів і структури утворених ними систем. У цьому навчанні знайшли відображення ідеї про єдність організмів з фізичним оточенням, про закономірності, які лежать в основі таких зв'язків, про обмін речовинами та енергією між ними.
Середина ХХ століття була відзначена розширенням комплексних досліджень екосистем (В. І. Жаднюг, Г. Г. Винберг, Р. Ліндеман, Г. Одум і Ю. Одум, Р. Маргалеф і багато інших). У 1956 р. під редакцією В.І. Жаднюга видається 4-томну працю «Життя прісних вод»; в 1961 р. виходить монографія В.І Жаднюг і С.В. Герда «Річки, озера і водосховища СРСР». У цих роботах описуються особливості водних екосистем. У 1964 р. колективом авторів під керівництвом В.М. Сукачова була опублікована книга «Основи лісової біоценології». У ній зроблена спроба шляхом синтезу інформації розкрити кількісні закономірності функціонування і еволюції такої складної динами чеський системи, як лісовий біогеоценоз.
У ХХ ст. в рамках екології сформувався самостійний напрямок фізіології, присвячене дослідженню механізмів адаптації. У нашій країні представниками цього напрямку, які досягли розквіту в 60-70-х роках ХХ століття, були Н.І. Калабухов, А.Д. Слонім, а в останні роки - акад. І.А. Шилов.
Однак ефективна реалізація методології системного підходу до вивчення екосистем стала можливою лише на початку 70-х років ХХ століття, коли в розпорядження екологів надійшли потужні ЕОМ і були розроблені методи моделювання динамічних систем, які в сукупності з експериментами та спостереженнями отримали назву системного аналізу.
Успіхи у вивченні і моделюванні екосистем, особливо реалізація проектів у рамках міжнародного співробітництва, сприяли остаточному утвердженню в другій половині ХХ століття екосистемної концепції як основи сучасної екології.
До 70-х років ХХ ст. склалися напрямки, звані «фізіологічної» і «еволюційної» екологією. У наші дні отримали розвиток «кількісна» екологія та математичне моделювання біосферних і екосистемних процесів.
Паралельно зі згаданими розвивалися географічне і геологічне напрямки екології, а саме ландшафтна екологія та динамічна геологія - система наук про взаємодію геосфер Землі і вплив на них антропогенних факторів.
П'ятий період історії екології - це сучасна екологія. В останні два десятиліття змінився погляд на екологію як на суто біологічну науку. Вже з початку століття в екології, крім антропоцентричного (гр. anthropos - людина) напрямку, який розглядає людську спільноту як окреме царство, що піднімається над царствами мінералів, рослин і тварин, з'явилося біоцентріческое напрямок. Представники останнього вважають людину продуктом еволюції біосфери; люди, як і інші ссавці, підкоряються законам природи, і їх розвиток йде паралельно з розвитком інших організмів. Тому зараз Homo sapiens (людина розумна) з усією його різноманітною діяльністю включають у сферу інтересів науки екології.
Зростання суспільного інтересу до екологічних проблем зробив глибокий вплив на академічну екологію. До 1970р. на неї дивилися, головним чином, як на один з розділів біології. Хоча і зараз екологія сягає своїм корінням в біологію, вона вийшла за її рамки, переросла в нову інтегровану дисципліну, що зв'язує природничі, технічні та суспільні науки. У деяких великих університетах розвинених країн введені міждисциплінарні кваліфікаційні ступеня з екології. Усе більше визнання набувають погляди на екологію як науку не тільки про природні, але і створених людиною екосистемах.
Цікаві статті з розділу
Ліс – народне багатство Закарпаття
„У
лісі я знайшов для себе джерело безконечних відкриттів...”
М.
Пришвін
Одним із найкращих
багатств, якими наділена наша держава і вся планета Земля, являється ліс. Справді, в лі ...
Характеристика екологічної ситуації в місті Запоріжжя
Головною задачею курсового проекту є визначення основних факторів впливу на навколишнє середовище природних та техногенних чинників. Визначити основні фізико-географічні процеси, які розвиваються на т ...
Міжнародна співпраця у галузі охорони довкілля
Серед глобальних проблем сучасності одними з найбільш актуальних є
екологічні проблеми, які проникають в різні сфери суспільного життя та
визначають особливості стабільного розвитку кожної д ...