Поява науки екологічного права
Появі науки екології передував вихід у світ 24 листопада 1859 знаменитої книги Чарльза Дарвіна «Походження видів шляхом природного відбору, або збереження обраних рас у боротьбі за життя». З цього часу починається новий період в історії становлення екології як самостійної науки.
Третій період ознаменований появою нової еволюційної теорії Ч. Дарвіна; подібні положення були одночасно розроблені англійським вченим А. Уоллесом.
Пізніше В. І. Вернадський писав: «В ході геологічного часу жива речовина змінюється морфологічно, згідно із законами природи. Історія живої речовини в ході часу виражається в повільному зміні форм життя, форм живих організмів, генетично між собою безперервно пов'язаних від одного покоління до іншого, без перерви. Століттями ця думка піднімалася в наукових пошуках, в 1859 р. вона, нарешті, отримала міцне обгрунтування у великих досягненнях Ч. Дарвіна і А. Уоллеса. Вона вилилася у вчення про еволюцію видів - рослин і тварин, у тому числі і людини »[1].
Ключове положення у вченні Дарвіна займає теорія природного відбору в результаті боротьби за існування. Зазвичай виробляється набагато більше живих організмів, ніж може вижити, тому ведеться боротьба за існування або між особинами одного або різних видів, або з фізичними умовами життя. Дарвін писав, що кожен організм залежить не тільки від умов середовища існування, але і від всіх інших навколишніх його істот. В результаті природного відбору зберігаються ті організми, в яких відбулися зміни, що дають переваги для існування в даних умовах.
Такий хід міркування дав підставу сучаснику й послідовнику Дарвіна німецькому вченому Ернсту Геккелю заявити про доцільність виділення нової науки про взаємовідносини живих організмів і їх спільнот один з одним і з навколишнім середовищем. Погляди Ч. Дарвіна на боротьбу за існування не тільки як на боротьбу організмів один з одним, але і з навколишнім середовищем неживої послужили тим науковим фундаментом, на якому Е. Геккель у 1866 р. звів будівлю нової науки.
У Росії пристрасним поборником і популяризатором еволюційної теорії Ч. Дарвіна і послідовником Е. Геккеля був К.А. Тімірязєв. У 1939 р. в роботі «Чарльз Дарвін і його вчення» він писав: «Зі встановленням поняття пристосування з'явилася нова галузь науки, що отримала придумане Геккелем назва екологія» [1].
У своїй праці «Загальна морфологія» (1866) Е. Геккель дав таке визначення цій галузі науки: «Екологія - це пізнання економіки природи, одночасне дослідження взаємовідносин всього живого з органічними і неорганічними компонентами середовища, включаючи неодмінно неантагоністичні і антагоністичні взаємовідносини тварин і рослин, що контактують один з одним. Одним словом, екологія - наука, що вивчає всі складні взаємозв'язки і взаємини в природі, що розглядаються Дарвіном як умови боротьби за існування »[5]. Переважно екологія вивчає живі системи з рівнем організації від організму і вище. Праця Геккеля побудований на величезному фактичному матеріалі, накопиченому класичної біологією, і головним чином присвячений тому напрямку, який зараз називають аутекологія або екологією окремих видів. Крім того, в працях Геккеля простежується ще одна важлива обставина - розуміння екології як «економіки природи». З цього часу екологія з розділу біології перетворюється на міждисциплінарну науку, що охоплює багато областей знань.
Важливим кроком на шляху становлення екології слід вважати введення в 1877г. німецьким гідробіологом К. Мебіусом поняття біоценозу. Біоценоз (гр. bios - життя, koinos - спільнота) - закономірне поєднання різних організмів, що мешкають в певному біотопі. Біотоп (гр. bios - життя, topos - місце) - сукупність умов середовища, в яких мешкає біоценоз (Ф . Даль, 1903).
Значний внесок зробили в розвиток екології російські вчені О.М. Бекетов (1825 - 1902), Н.А. Северцев (1827 - 1885) та ін
У самому кінці ХІХ століття із закликом розгорнути міждисциплінарні комплексні дослідження природних систем виступив видатний російський учений-грунтознавець В.В. Докучаєв (1846 - 1903). Саме закономірний зв'язок між «силами», «тілами» і «явищами», між «мертвої» і «живий» природою, рослинними, тваринними та мінеральними царствами, з одного боку, і людиною, його побутом і духовним світом - з другого, і складає сутність пізнання "єства», вважав він. Практичне здійснення цих ідей пов'язано з ім'ям Г.Ф. Морозова (1867 - 1920) - творця вчення про ліс. Він підкреслював, що ліс і його територія повинні зливатися для нас в єдине ціле, в географічний індивідуум. У 1925 р. ці ідеї реалізувалися німецьким гідробіологом А. Тінеманом, який розглядав озера як цілісну систему, де біоценоз і біотоп утворюють органічну єдність.
Цікаві статті з розділу
Екологічний стан міста Біла Церква і Білоцерківського району Київської області
У третє тисячоліття людина має увійти з новою філософією життя, згідно з
якою вона є часткою єдиної людської сім’ї, планетарного братства з високою
екологічною культурою, в основі якої лежат ...
Проблема водних ресурсів України
Сьогодні
в усьому світі збільшується інтерес до проблем водних ресурсів та прогнозування
їх впливу на здоров’я населення. Проблема забезпеченості людства водою є
глобальною, а для її виріше ...
Динаміка вилову риби в природних водоймах та вплив екологічних факторів на продуктивність
Актуальність теми. В зв`язку з ростом народонаселення у всьому світі дуже велика увага
приділяється проблемі збільшення білкових ресурсів і підвищення біологічної
цінності різних харчових пр ...