Зародження основ екологічного права України
Перший період характеризується зародженням основ екологічних знань, які з'являються у творах багатьох вчених античного світу та середніх віків. У древніх єгипетських, індійських, китайських і європейських джерелах VI - II ст. до н.е. можна виявити відомості про життя тварин і рослин. Особливий інтерес мислителі Стародавньої Греції та Риму виявляли до питань походження і розвитку життя на Землі, а також до виявлення зв'язків предметів і явищ навколишнього світу.
Так, давньогрецький філософ, математик і астроном Анаксагор (близько 500 ¾ 428 рр До н.е.) висунув одну з перших теорій походження відомого на той момент світу і населяють його живих істот.
Давньогрецький філософ і лікар Емпедокл (бл. 487 ¾ бл. 424 рр До н.е.) більшу увагу приділив опису самого процесу виникнення та подальшого розвитку земного життя
Найбільший філософ, вчений-енциклопедист Аристотель (384 ¾ 322 рр До н.е.) створив першу з відомих класифікацій тварин, а також заклав основи описової і порівняльної анатомії. Відстоюючи ідею єдності природи, він стверджував, що все більш досконалі види тварин і рослин походять від менш досконалих, а ті, у свою чергу, ведуть свій родовід від самих примітивних організмів, що виникли колись шляхом самозародження. Ускладнення організмів Аристотель вважав наслідком їх внутрішнього прагнення до самовдосконалення. Великий Аристотель - автор понад 300 творів: «Метафізика», «Історія тварин», «Фізика», «Про небо» та ін - по праву вважається засновником багатьох природничих дисциплін, у тому числі систематики тварин. Він описав понад 500 видів тварин і розповів про їх поведінку: про зимовій сплячці риб, перельотах птахів, паразитизмі зозулі, способі самозахисту каракатиці і т. п.
Однією з головних проблем, які займали уми античних мислителів, була проблема взаємин природи і людини. Вивчення різних аспектів їх взаємодії склало предмет наукових інтересів давньогрецьких дослідників Геродота, Гіппократа, Платона, Ератосфена та ін.
Давньогрецький історик Геродот (484 ¾ 425 рр До н.е.) пов'язував процес формування у людей рис характеру і встановлення того чи іншого політичного ладу з дією природних факторів (клімату, особливостей ландшафту та ін.)
Давньогрецький лікар Гіппократ (460 ¾ 377 рр До н.е.) вчив, що лікувати хворого необхідно, беручи до уваги індивідуальні особливості організму людини і його взаємини з навколишнім середовищем. Він вважав, що фактори зовнішнього середовища (клімат, стан води та грунту, спосіб життя людей, закони країни тощо) справляють визначальний вплив на формування тілесних (конституція) і душевних (темперамент) властивостей людини. Клімат, на думку Гіппократа, багато в чому визначає також і особливості національного характеру.
Знаменитий філософ-ідеаліст Платон (428 ¾ 348 рр До н.е.) звертав увагу на зміни (переважно негативного характеру), що відбуваються з часом в навколишньому середовищі, і на впливи, що надаються цими змінами на спосіб життя людей. Платон не пов'язував факти деградації життєвого середовища людини з здійснюваної ним господарської діяльністю, вважаючи їх ознаками природного занепаду, переродження речей і явищ матеріального світу. Платон писав: «Вода не зникала, як тепер, скочуючись у море по оголеною землі, а те, що збереглося, якщо порівнювати це з тим, що існувало раніше, схоже на виснажене тіло хворої людини; всі родючі, м'які землі розтратили і зникли, залишивши лише остов суші »[1].
Цікаві статті з розділу
Екологічна характеристика території природного заповідника Кам'яні Могили
Актуальність: у наш час степові екосистеми піддались найбільш сильному
антропогенному впливу. Розорювання, зрошення, забудова, вплив хімічних
реагентів, монокультура, вітрова та водна ерозія ...
Оцінка стану міської системи м. Києва
Як у нашій
країні, так і у всьому світі загалом в останні десятиліття спостерігається
різке погіршення екологічного стану довкілля, у тому числі системи
«людина-місто». Саме місто з усіма й ...
Екологічна безпека мастильно-охолоджувальних рідин
Актуальність. Промисловість
спричиняє значний негативний вплив на довкілля, що характеризується викидом
небезпечних речовин, накопиченням як рідких так і твердих токсичних відходів. Необхідн ...