Проблеми охорони природи
Завдяки громадській організації Міжнародний союз охорони природи і природних ресурсів (МСОП) ще у 1962 р. Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй прийняла резолюцію «Економічний розвиток і охорона природи», яка започаткувала міжнародні принципи співробітництва в сфері охорони природи. У 1967 р. на XXII сесії Генеральної асамблеї ООН вперше було поставлене питання щодо скликання спеціальної Асамблеї ООН з навколишнього середовища. Враховуючи існуючі можливості, МСОП головну увагу приділяв поширенню природоохоронних знань і освіти в галузі охорони природи. На Конференції в Парижі у 1968 р. він був представлений саме комісією в галузі освіти. МСОП брав участь і у підготовці Секретаріатом ООН доповіді «Навчальні, інформаційні, соціальні і культурні аспекти проблем навколишнього середовища» для першої Міжнародної Конференції з навколишнього середовища, яка відбулася в Стокгольмі у 1972 р. У доповіді констатувалося: найновіший підхід до вирішення проблем освіти і навчання може бути представлений аксіомою: час чіткого розмежування дисциплін канув у минуле. Люди дедалі більше розуміють необхідність такої освіти, яка б на основі багатосторонніх досліджень сприяла б всебічному розумінню безперервної зміни світу, який вони налаштовані поліпшити.
Стокгольмська конференція прийняла Декларацію і проголосила, що саме людина зобов'язана захищати і поліпшувати навколишнє середовище заради сучасного і майбутнього поколінь. Конференція визнала права людини на свободу, рівність і необхідні умови існування у середовищі і закликала відмовитись від політики апартеїду, расової дискримінації та інших форм пригноблення і панування. Розглядались освітянські, інформативні, соціальні, культурні аспекти проблем навколишнього середовища, планування розвитку населених пунктів, управління ними і якістю навколишнього середовища. Було створено спеціальну Програму ООН з навколишнього середовища, яка сприяла захисту морського простору від забруднення, охороні генофонду, боротьбі зі спустеленням, розміщенню промисловості з урахуванням охорони навколишнього середовища, поліпшенню використання природних ресурсів, збереженню екологічних умов у населених пунктах, охороні здоров'я населення тощо.
Значний резонанс отримала праця американських учених на чолі з Д. Медоузом «Межа зростання» на замовлення громадської організації «Римський клуб», який очолив А. Печчеі. Автори дослідження побудували «модель світу», основу якої склали п'ять головних тенденцій світового розвитку: темпи індустріалізації, зростання населення, забезпеченість продуктами харчування, виснаження не відтворювальних природних ресурсів і погіршення стану навколишнього середовища. Саме навколишнього середовища, а не стану справ у сфері охорони природи. У підсумку вчені отримали результати, які мали попереджувальний характер. А саме:
• за умов, якщо сучасні тенденції зростання населення світу, розвитку промисловості, виробництва продуктів харчування, забруднення навколишнього середовища, виснаження природних ресурсів надалі залишатимуться приблизно на тому самому рівні, межа зростанню економіки, можливо, проявиться у наступному столітті, внаслідок чого правомірною можна розглядати тенденцію до скорочення чисельності людей на планеті і падіння промислового виробництва;
• існує можливість зміни негативних тенденцій зростання і досягнення умов певної екологічної та економічної стабільності або сталості, що матиме надзвичайно важливе значення для майбутніх поколінь: стан глобальної рівноваги потребує таких дій, що матиме місце задоволення головних матеріальних потреб людини, і водночас усі матимуть рівні можливості для реалізації власного потенціалу;
Цікаві статті з розділу
Аерокосмічний моніторинг як система оцінювання і прогнозування майбутнього стану довкілля
Космічні знімки разом з матеріалами традиційних методів вивчення Землі дають надійні дані для будови еколого-геологічних моделей територій, що досліджуються.
Довгострокова стратегія охорони та збереж ...
Очищення води за допомогою озонування
Прогрес людства, розвиток культури і саме життя знаходяться в прямій
залежності від запасів, збереження і використання води.
Загальні запаси води на земній кулі за оцінкою М.І. Львовича ск ...
Екологічні та абіотичні фактори
Термін "екологія" на сучасному етапі розвитку суспільства є
широко відомим і загальновживаним. На початку минулого століття його знали лише
вчені-біологи, а в 60-ті роки виник екол ...