Альтернативні варіанти розрахунку екологічних витрат
Важливою складовою еколого-економічних досліджень є оцінка екологічних витрат на рівні індивіда. Саме він, прийнявши рішення на макрорівні, забезпечує розвиток більш крупних господарських одиниць. При цьому головним завданням суб’єктивного аналізу є виявлення переваг індивіда щодо до довкілля і природних ресурсів та надання їм грошової оцінки.
На сьогоднішній день у рамках суб’єктивного аналізу використовується значна кількість методів аналітичної і емпіричної оцінки, але зараз ми зупинимось на таких методах:
- метод гедоністичної ціни;
- метод прямого анкетування;
метод розрахунку транспортних витрат;
Метод гедоністичної ціни
(ціни вартості об’єкта власності). Сфера застосування - об’єкти, на які можуть бути встановлені права власності й які можуть брати участь у ринковому обміні.
Основною гіпотезою вказаного методу є гіпотеза раціональної поведінки людини, за якою індивід ніколи не вибере альтернативу Х, якщо у той же самий час йому доступна альтернатива Y, яка з його точки зору переважає Х. більше того, у аксіоматичній теорії корисності доведено існування правила, що співвідносить корисність цих альтернатив. Дане правило має назву функція корисності. Значення функції корисності не мають економічних одиниць вимірювання, оскільки вона задає не абсолютне значення, а порядок переваги альтернатив. Так, наприклад, можна сказати, що індивід віддав перевагу чистому повітрю, красивому краєвиду, затишному місцю проживання.
Іншими словами, відповідно до гіпотези раціональної поведінки індивід буде мати за мету або якнайбільше задоволення своїх потреб - максимізація корисності (за умови обмеження ресурсів, насамперед фінансових), або мінімізація витрат (за сталої величини корисності).
Найбільш проста аналітичну модель мінімізації витрат:
(3.1)
де - ціна блага i, - кількість блага i, U - корисність споживача.
Розв’язок цієї задачі за аргументами дасть функції попиту, тобто визначить оптимальні пропорції, в яких повинні споживатися блага.
Разом з цим відзначимо деякі ускладнення.
- на практиці фактично неможливо впорядкувати альтернативи індивідів стосовно споживання, тому що рівень корисності (U) лежить поза сферою зору дослідника;
і ціна блага, і його кількість стоять в одній частині рівняння, з чого випливає неможливість визначення оцінки ціни через кількість або навпаки;
Значення попиту можна визначити аналітично шляхом розв’язку задачі максимізації корисності з урахуванням бюджетного обмеження:
(3.2)
Однак і зараз від практичних проблем неможна звільнитися: невідомим є бюджет споживача.
Тому для визначення емпіричних оцінок доцільно застосувати економічну інтуїцію: за різних ринкових цін різниця в рівнях корисності від споживання благ призведе до того що індивід витратить менш грошових коштів на благо, яке з його точки зору, є менш корисним.
Наприклад, якщо квартира знаходиться в районі із забрудненим атмосферним повітрям, людина купить її за меншу ціну, ніж аналогічну квартиру в екологічно-сприятливому районі, тому що корисність першої U0 більша, ніж корисність другої U1.
Формально, якщо U1 > U0, тоді й рівень витрат е1>e2.
Користуючись даною логікою, грошову емпіричну оцінку врахування екологічних чинників індивідами на ринку нерухомості можна провести двома способами.
Для двох районів міста, які відрізняються лише екологічними факторами, оцінити параметри двох рівняння регресії, а саме:
(3.3)
(3.4)
де S - житлова площа (м2), Sn - площа підсобних приміщень (м2), D - відстань від центру міста(км).
При цьому грошовий вираз бажання платити за проживання в екологічно чистому районі дорівнюватиме ∆P = P - P0.
Оцінити одне рівняння регресії, але з даною змінною (H), яка набуватиме значення 0, якщо квартира розташована у забрудненому районі, а 1 - у противному разі. Наприклад:
(3.5)
Тоді грошовий вираз бажання платити за кожен додатковий метр проживання в екологічно чистому районі становитиме
(3.6)
Цікаві статті з розділу
Екологічний стан р. Південний Буг. Характеристика та заходи щодо його поліпшення
В умовах науково-технічного прогресу, коли діяльність
людини набула справді планетарних масштабів, проблема раціонального
використання природних ресурсів, їх відтворення і охорони стає одніє ...
Характеристика забруднювачів ґрунтового покриву внаслідок антропогенної
діяльності
Забруднення
ґрунтового покриву, внаслідок діяльності промислового сектору, пояснюється
осіданням твердих частинок, а також попаданням в ґрунт забруднюючих речовин в
результаті мокрого очищення атмо ...
Розрахунок максимальних приземних концентрацій забруднюючих речовин в
атмосфері
Максимальне
значення приземної концентрації шкідливої речовини См (мг/м) при викиді газоповітряної
суміші з одинарного точкового джерела з круглим гирлом, яке досягається при
несприятливих метеорол ...