Аналіз та узагальнення результатів дослідження щодо накопичення хімічних елементів в ґрунтах та рослинах
Рисунок 3.1 - Вміст рухомих форм важких металів у ґрунтах Борівського району
Була проведена оцінка небезпеки забруднення ґрунтів комплексом металів за сумарним показником забруднення Zc - це сума коефіцієнтів перевищення концентрації елементів над фоновим рівнем:
Zc = S Kc - (n - 1), (3.1)
де Кс - коефіцієнт перевищення концентрації металу, що дорівнює частці від ділення вмісту металу в об’єкті на фоновий його вміст;- число елементів.
Таким чином,
Zc (1) = 0,142/0,1 + 0,245/0,5 + 0,328/0,1 + 0,155/0,5 + 1,97/2,0 + 12,14/43 + 0,63/1,0 + 0,593/0,5 + 0,92/1,0 - ( 9 - 1 ) = 9,25,
тобто сумарний показник забруднення зразка алювіального лучного ґрунту становить 9,25, що, згідно з таблицею 3.3, відноситься до допустимої категорії забруднення ґрунтів.
Таблиця 3.3 Шкала небезпеки забруднення ґрунтів за сумарним показником забруднення (Zc)
Категорія забруднення грунтів |
Zc |
Допустима |
Менше 16 |
Помірно небезпечна |
Від 16 до 32 |
Небезпечна |
Від 32 до 128 |
Надзвичайно небезпечна |
Більше 128 |
Мікроелементи є невід’ємною частиною мінерального живлення рослини. Відсутність або нестача мікроелементів призводить до порушень життєдіяльності рослинних організмів.
У проведеному дослідженні було проаналізовано городні рослини на вміст 9 важких металів. Кожен з них має важливе значення для зростання та розвитку рослин. Причому екологічно небезпечним може бути як збільшення, так и зменшення їх концентрації у рослинницькій продукції. Присутність марганцю необхідно для нормальної роботи багатьох ферментів. Його нестача послаблює дихання та пригнічує процес фотосинтезу, знижує вміст хлорофілу в листі, порушує використання нітратів та затримує їх засвоєння.
Збільшення рівня забезпеченості рослини кобальтом позитивно впливає на розвиток репродуктивних органів рослин, прискорюючи дозрівання та збільшує врожайність. Кобальт має позитивну дію на фотосинтез, та на білковий обмін.
Цинк входить до складу деяких ферментів та вітамінів, регулює вуглеводний та білковий обмін у рослинах та позитивно впливає на виникнення хлорофілу.
Мідь покращує забезпечення водою тканин рослин, покращує активність каталази, посилює синтез білкових речовин у листі, значно збільшує врожайність рослин. Велике значення має мідь для збільшення стійкості городніх культур до фітофтори.
Проведені дослідження вмісту важких металів у рослинній продукції Борівського району, а саме у моркві, буряку, картоплі і цибулі показали (рис.3.2-3.6) наступне:
- у картоплі спостерігається перевищення ГДК по цинку майже в 2 рази, по свинцю - у 1,5 рази;
- у моркві спостерігається перевищення ГДК по свинцю - у 2,4 рази, по кадмію у 2 рази, по цинку у 1,7 разів, по хрому 1,2 рази;
у буряку спостерігається перевищення ГДК по цинку у 2,8 разів, по свинцю - у 1,6 рази, по залізу у 1,5 рази, , по марганцю 1,2 рази;
Цікаві статті з розділу
Вплив двоокису сірки, двоокису азоту та неорганічного пилу на організм людини
Україна
є однією з найбільших за територією, чисельністю населення та економічним
потенціалом держав Європи. Станом на 2005 рік населення України становило 48
мільйонів осіб. На території У ...
Екологічна оцінка природних умов басейну річки Рудка (Волинська область)
Значення водних артерій важко переоцінити.
Річки, наприклад, забезпечують водою господарську діяльність людини, її
повсякденний попит, відіграють важливу роль у функціонуванні суспільства. ...
Розрахунок розсіювання шкідливих речовин
Розподіл в атмосфері забруднюючих
речовин, що викликаються з промислових джерел забруднення, підкоряється законам
турбулентної дифузії. На процес розсіювання викидів суттєво впливає стан
атмосфери, ...