Стан забруднення атмосферного повітря м. Макіївка за 2010 р.
Макіївка - промисловий центр з металургійним комбінатом , коксохімічними та труболиварним заводами, підприємствами вугільної промисловості, машинобудівельним заводом, якому притаманна висока щільність розміщення підприємств, а також велика кількість одноповерхових будинків та автотранспорту, які викидають в атмосферне повітря шкідливі речовини, в тому числі тверді завислі речовини. Велика частина шкідливих викидів припадає на підприємства вугільної промисловості. Погана якість рідкого та твердого палива обумовлює велику кількість забруднюючих речовин, які вони викидають в атмосферне повітря з димовими газами. Разработчик оборудования для мониторинга mssglonass.ru. Мониторинг транспорта GPS/ГЛОНАСС.
Спостереження за забрудненням атмосферного повітря проводились у 2-х промислових районах міста.
ПСЗ №12 (Кіровський район, вул. Дунайська), знаходиться під впливом шкідливих викидів ВАТ “Макіївській металургійний комбінат”, ЗАТ “Макіївкокс”, ВАТ “Макіївський коксохімічний завод” та шахт Бутівська, Північна та ім. Кірова;
ПСЗ №13 (Червоногвардійський район, вул. Больнична, 5) - на межі міст Донецька та Макіївки, знаходиться під впливом шкідливих викидів ВАТ “Ясинівський коксохімічний завод”, ВП “Червоногвардійський РМЗ ДП “Макіїввугілля”, ТОВ “Красногвардійська автобаза”, Донецької газонаповнюючої станції зрідженого газу та шахт Чайкіно, № 13-біс , Орджонікідзе та Красногвардійська.
Забруднення повітря у 2- х районах по всім домішкам, що спостерігаються, відрізняються незначно.
Головними забруднювальними речовинами викидів у повітрі є: пил, діоксид азоту, діоксид сірки , фенол, формальдегід та бенз(а)пірен.
Рівень забруднення атмосферного повітря м. Макіївки у 2010 році характеризувався комплексним індексом забруднення (ІЗА5) за 5 пріоритетними домішками - бенз(а)пірен, діоксид азоту, пил, формальдегід, фенол та становив 15,66 одиниць,. що вище середнього рівня по країні за 2010 р. Значення КІЗА5 у порівнянні з 2009 р. збільшився на 1,4 од (див. схему 4).
Середньорічні концентрації шкідливих речовин по місту перевищували ГДК та становили: по діоксиду азоту 3,0 ГДК, по пилу 2,7 ГДК, по формальдегіду 2 ГДК.
Середньорічні концентрації інших домішок не перевищували ГДК.
Максимальні концентрації домішок досягали по пилу 4,2 ГДК , фенолу 3,1 ГДКм. р. , діоксиду азоту 2,6 ГДКм. р. , та формальдегіду 1,5 ГДКм. р.
Високих ( ВЗ) та екстремально-високих ( ЕВЗ) рівнів забруднення повітря не спостерігалось.
Аналіз річного хода місячних концентрацій домішок по постах показує:
на ПСЗ № 12 (Кіровський район) на протязі року відмічено найбільше забруднення пилом. Середньорічна концентрація пилу на ПСЗ №12 складала 3,3 ГДК.
перевищення середньомісячних концентрацій з діоксиду азоту, фенолу, та формальдегіду спостерігалось на протязі року на обох постах.
Середньомісячні концентрації оксиду вуглецю та діоксиду сірки не перевищували встановлених норм на протязі усього року.
Схема 4.
В цілому по місту середньорічні концентрації перевищували ГДК по пилу, діоксиду азоту фенолу та формальдегіду.
Середньорічна концентрація діоксиду азоту перевищувала норму на протязі всього року (3,0 ГДК). Найбільші значення перевищення ГДК спостерігалося у травні, серпні та листопаді. На стан забруднення атмосферного повітря цією домішкою значний вплив мають ВАТ „Макіївський металургійний комбінат” та ВАТ “Макіївський КХЗ”.
З пилу перевищення ГДК спостерігалось також протягом всього року (середньорічна концентрація - 2,7 ГДК). Це підтверджує значний вплив від джерел чорної металургії та коксохімічних заводів. Пік найбільш високих концентрацій був у серпні і досяг 4 ГДК.
Вміст формальдегіду перевищував ГДК всі місяці (середньорічна концентрація - 2,0 ГДК). Найбільш високі концентрації спостерігались у серпні та листопаді - 3,3 ГДК та липні - 2,7 ГДК. На стан забруднення приземного шару атмосфери формальдегідом значний вплив мають викиди від автотранспорту.
З фенолу середньомісячні концентрації перевищували ГДК тільки у січні, березні та травні. Найбільш висока концентрація спостерігалась у січні - 1,7 ГДК. Середньорічні концентрації інших домішок не перевищували ГДК (див. схему 5).
Відбір проб атмосферного повітря на вміст бенз(а)пірену проводився на обох ПСЗ на протязі усього року. Дані проби були направлені для аналізу в РЛА Донецького ЦГМ. Результати проведених аналізів отримані за 12 місяців 2010 р. Найбільш високе забруднення бенз(а)піреном спостерігалось на ПСЗ № 12 (Кіровський район) у листопаді та досягло 16,2 ГДК. Вміст важких металів по всьому місту не перевищував встановлених норм.
Схема 5.
Аналіз рівнів забруднення атмосфери за період 2006-2010 років
дозволяє виявити низку тенденцій:
· По місту Макіївці рівень середньорічних концентрацій по пилу в порівнянні з минулим роком зменшився у 1,5 рази.
Цікаві статті з розділу
Оцінка забруднення та визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів
З давніх-давен людина поклонялася землі, а точніше – ґрунту.
Йому присвячували легенди і билини, його оспівували у поемах і піснях. Вона
наділяла його генетичною властивістю живого – родючіс ...
Вплив діяльності ЗАТ Житомирський м’ясокомбінат на атмосферне середовище
Повітря,
вода, сонячна енергія, якісна їжа - це все першонеобхідні компоненти
нормального існування людини на нашій планеті. Без їжі людина може
прожити" місяць, без води - тиждень, а ...
Оцінка родючості ґрунтів
З сучасних
природних і природно-антропогенних процесів в області розвиваються інтенсивні
лінійний розмив і площинний змив, на схилах долин та балок ґрунти середньо- і
сильнозмиті трапляються зсуви. ...