Стан забруднення атмосферного повітря м. Донецька за 2010 р.
Вміст фенолу перевищував ГДК переважно влітку (середньорічна концентрація - 1,3 ГДК). Найбільш висока концентрація спостерігалась з липня по вересень 2 ГДК.
Найбільше забруднення атмосферного повітря пилом, діоксидом азоту, формальдегідом, фенолом та аміаком спостерігалось у теплу пору року у зв’язку з перевагою штилів у цей період.
Схема 2. Середньорічні концентрації діоксиду сірки та оксиду вуглецю в цілому не перевищували ГДК (див. схему 3).
Максимальні концентрації домішок досягли: з пилу 4,6 ГДКм. р. , з діоксиду азоту 3,2 ГДКм. р. , з фенолу 3,3 ГДКм. р. , з аміаку 2,2 ГДКм. р. , з формальдегіду 2,7 ГДКм. р. , оксиду вуглецю 3,6 ГДКм. р. .
Високих (ВЗ) та екстремально-високих (ЕВЗ) рівнів забруднення повітря не спостерігалось.
Стан забруднення повітря по постам протягом року у порівнянні із середньомісячними величинами домішок спостерігався на наступному рівні:
на ПСЗ № 5 (Будьонівський район) та ПСЗ № 9 (Ворошиловський район) спостерігався найбільший рівень забруднення пилом;
на ПСЗ № 5 (Будьонівський район), ПСЗ № 7( Київський район) та ПСЗ № 9 (Ворошиловський район) спостерігався найбільший рівень забруднення діоксидом азоту.
на ПСЗ № 2 ( Куйбишевський район), ПСЗ №4 (Ленінський район) та ПСЗ № 9 (Ворошиловський район) на протязі року відмічено найбільше забруднення формальдегідом ніж у інших районах міста;
на ПСЗ № 14 ( Кіровський район) спостерігався найбільший рівень забруднення фенолом.
Відбір проб атмосферного повітря на вміст бенз(а)пірену проводився на всіх ПСЗ на протязі усього року. Дані проби були направлені для аналізу в РЛА Донецького ЦГМ. Результати проведених аналізів отримані за 12 місяців 2010 р. , найбільш високе забруднення бенз(а)піреном спостерігалось на ПСЗ № 5 (Будьонівський район) у квітні та досягло 4,8 ГДК. Детальні дані за грудень 2010-го року наведені у додатку 3.
Вміст інших забруднювальних домішок (діоксид сірки, оксид вуглецю, важкі метали ) по всіх постах протягом року не перевищував встановлених норм.
Схема 3.
Аналіз даних забруднюючих речовин за останні 5
років (2006 - 2010
рр.) дозволяє виявити низку тенденцій:
· Високий рівень забруднення атмосферного повітря діоксидом азоту спостерігався усі роки та досягав 2,3 - 4,5 ГДК, що пов’язано з інтенсивною роботою підприємств металургійної та паливної промисловості, розташованих в межах міста. У порівнянні з 2009 р. рівень забруднення діоксидом азоту зменшився в 1,1 рази.
· Вміст формальдегіду у 2005 - 2006 році коливався на рівні 2 -2,3 ГДК та значно зріс у 2007-2009 роках до 4,7 ГДК, що пов’язано з інтенсивною роботою підприємств хімічної та паливної промисловості, розташованих в межах міста, та збільшенням автотранспорту на дорогах міста. У 2010 р. рівень забруднення цією домішкою зменшився в 1,4 рази.
· Вміст фенолу протягом 2005-2006 рр. не перевищував ГДК, але у 2007-2009 р. відмічено значний ріст концентрації цієї домішки до 2,7 ГДК, що пов’язано із збільшенням кількості дрібних підприємств чорної та кольорової металургії та хімічної промисловості. У 2010 р. рівень забруднення цією домішкою зменшився в 2,0 рази.
Цікаві статті з розділу
Ландшафтно-екологічна основа Києва
Актуальність. Місто – це антропогенна
екосистема, що являє собою концентроване розміщення промислових і побутових
споруд, та населення, яке знаходиться на його території. На відміну від
сіл ...
Співвідношення особливостей накопичення важких металів в овочах та фруктах в умовах великого міста
У зв’язку з погіршенням в Україні екологічного стану навколишнього
середовища постало питання достеменного вивчення і об’єктивної оцінки стану
рослинної продукції. У Харкові розроблена і усп ...
Забруднення навколишнього природного середовища
Земля – це планета на якій ми
живемо. З космосу вона виглядає, як прекрасна, біла з блакитним куля. Більша
частина Землі покрити голубою водою океанів та морів. Суша Землі – коричневого
кол ...