Шацький національний парк. Світязь. Загальна характеристика
Всі озера Шацького району належать до Шацького національного природного парку, який займає площу майже 33 тисячі гектарів на вододілі річок Західний Буг та Прип’ять. У 1983 році парк створювався для збереження, відтворення і ефективного використання природних комплексів, мальовничих ландшафтів, водних екосистем, рослинного і тваринного світу, пам’яток історії та культури. Його територія цінніша перлина в природі України. Із 85 видів тутешніх рослин 27 занесено до «Червоної книги». В озерах волиться 30 видів риб. Шацькі озера - своєрідний «шлях із варяг у греки» для перелітних птахів, які зупиняються тут на перепочинок. Вчені вважають ці озера за релікти, залишки після відступу льодовика. В деяких з них ще й сьогодні можна напитися кришталево чистої й студеної води, яку місцеві жителі використовують для приготування їжі.
Майже 28 квадратних кілометрів займає голубе плесо Світязя, простягнувшись на семикілометрову довжину, береги якого одягнуті в оксамит лісів, що спускаються до самої води. Глибина озера сягає 60 метрів. Унікальність його ще і в тому, що воно ні в кого не позичає води, бо жодна річечка, жоден струмочок не впадають в нього. Світязь має карстове походження, живиться своїми могутніми артезіанськими джерелами.
Мальовничі краєвиди вдало доповнюються гарними кліматичними умовами. Середня температура влітку тут не буває нижчою від 18-20 градусів. Найтепліший місяць - липень, багатий на сонячні дні. Добра провітрюваність місцевості, зріджені ліси (це завдяки їм на Шацьких озерах ніколи не відчувається спеки), цілюще хвойне повітря створюють чудові умови для відпочинку будь-якої пори.
Проблеми
) - розробка Хотиславського кар’єру в Малоритському районі Білорусі. Родовище має великі запаси крейди. Щоправда пласт залягає доволі глибоко, проте сусіди налаштовані добратися до нього, щоб добувати крейду протягом 50 років. Всупереч думці науковців білоруська сторона планує розробку родовища на проектній глибині. А це дуже небезпечно. Кар’єр має карстове походження. Поклади крейди знаходяться на глибині 6-12 метрів. Якщо почати видобуток, то спершу відбудеться збій в системі підземних вод, а потім утворяться карстові порожнечі, куди підуть усі озера ШНП, зокрема, унікальне своїми лікувальними водами озеро Світязь! Не говорячи вже про те, що жителі сотень волинських сіл залишаться без питної води, вичерпається зрошувальний канал, а врожайність знизиться наполовину.
) - рекреаційному навантаженні. Кожного року на Шацькі озера прибуває чимраз більше і більше відпочиваючих. Вчені мають дати відповідь на питання, яку максимальну людську присутність може витримати природа, щоб потік курортників і пов’язана із цим господарська діяльність не знищили парк.
) - відсутність в тих краях впорядкованої системи стічних вод. Тема мусується не один рік, однак каналізаційні стоки, як і раніше, ідуть в озера ШНПП. Води поліських озер ультра прісні, тобто майже дистильовані. Саме з цим пов’язані цілющі властивості Світязя та інших водних об’єктів. Якщо ж спустити туди органіку, відбудеться інтенсивний розвиток мікрофлори, водоростей - почнеться заростання озер.
Екологи також відзначають, що особливо велике навантаження на озера саме влітку. Лише в селі Світязь відпочивальників зазвичай у цю пору - до п’яти тисячі відпочивають вони переважно «дикунами» лишаючи по собі купи сміття.
Еколого-гідрохімічна оцінка стану озера Світязь під впливом антропогенних навантажень
Особливе місце в озерній мережі Волині належить озеру Світязь, яке є перлиною Шацького національного природного парку. Це озеро займає окремий ландшафтний природно-територіальний комплекс у державному природно-заповідному фонді регіону та України в цілому.
Дослідження антропогенного впливу на озеро Світязь та прилеглі до нього території (лісові масиви, ґрунтовий покрив, рекреаційні зони) дадуть можливість розробити екологічний механізм стабілізації природно-господарського стану як безпосередньо озера Світязь, так і прилеглих до нього територій, здійснити лісівничо-таксаційну і рекреаційну оцінку лісів, водної мережі, рекреаційної спрямованості рельєфу, а також загального рекреаційного потенціалу території з метою збереження та покращення екологічного стану довкілля.
Цікаві статті з розділу
Фізико-географічна характеристика басейну
Сумська
область розташована у північно - східній частині України. На півночі та сході
межує з Брянською, Курською, та Бєлградською областями Росії, на південному
сході - з Харківською, на півдні - ...
Екологічна оцінка природних умов басейну річки Рудка (Волинська область)
Значення водних артерій важко переоцінити.
Річки, наприклад, забезпечують водою господарську діяльність людини, її
повсякденний попит, відіграють важливу роль у функціонуванні суспільства. ...
Екологічні проблеми Венеції
Венеція (Venezia) - місто в Північній Італії. Це морський курорт, центр міжнародного туризму світового значення, місце проведення міжнародних кінофестивалів, художніх виставок. Венеція - область у поб ...